Wiadomości

Szczepanów. Panteon świętych, nowe miejsce w sanktuarium / Gazeta Krakowska

cico-gazetakrakowskaPrzy sanktuarium św. Stanisława Męczennika w Szczepanowie powstaje Panteon Świętych i Błogosławionych Diecezji Tarnowskiej.

Szczepanów od wielu wieków jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w naszym kraju. To właśnie tu urodził się św. Stanisław, który jest patronem Polski. Poza tym parafia w Szczepanowie jest jedną z najstarszych w Polsce – liczy już ponad tysiąc lat.

Teraz sanktuarium św. Stanisława ma szansę jeszcze zyskać na znaczeniu. Wszystko za sprawą Panteonu Świętych i Błogosławionych, który powstaje tuż obok bazyliki mniejszej.

– W jednym miejscu chcemy pokazać pielgrzymom duchowe bogactwo diecezji tarnowskiej – podkreśla ks. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Natchnął go sam papież

Pomysł budowy Panteonu Świętych i Błogosławionych w głowie kustosza zrodził się już w 1999 roku.

– Jan Paweł II będąc w Starym Sączu, w czasie kanonizacji Św. Kingi, apelował do wiernych, aby byli świętymi na jej wzór. Wypowiedział wówczas znaczące słowa, które w sposób szczególny mnie uderzyły: „Nie lękajcie się być świętymi”. Teraz postanowiłem je przekuć w czyn – wyjaśnia ks. Pasiut.

Realizacja tego pomysłu nie jest jednak łatwa. Upłynęło sporo czasu zanim powstał odpowiedni projekt oraz uzyskano różnego rodzaju pozwolenia. Moment przełomowy nastąpił w 2013 roku. Abp Zbigniew Zimowski ofiarował kamień węgielny z grobu Św. Jana Pawła II, który został wbudowany pod nowo powstający panteon.

Plac budowy

Chociaż nowe miejsce nabiera już realnego wyglądu, to do zakończenia inwestycji zostało jeszcze mnóstwo pracy.

– Zakładamy, że panteon będzie gotowy w 2018 roku – przekonuje kustosz sanktuarium.

Przy bazylice powstały już pierwsze figury świętych. Na specjalnych cokołach stanęło w sumie 15 postaci świętych i błogosławionych z diecezji tarnowskiej.

– Figury stanęły przed pięknymi krużgankami. Znajdą się przy nich opisy, kogo przedstawiają oraz nazwiska fundatorów. Warto podkreślić, że datki na każdą z nich pochodziły od parafian. To nie są rzeczy tanie, ale wierni postanowili, że sami je sfinansują – podkreśla ks. Pasiut.

W krużgankach umieszczone będą krzyże i freski ze stacjami drogi krzyżowej. Przy każdej z nich znajdzie się kamień pochodzący z trasy, którą musiał pokonać Jezus w drodze na ukrzyżowanie. Na środku panteonu dodatkowo stanęły już figury św. Faustyny oraz św. Jana Pawła II. Przy nich wybudowany zostanie polowy ołtarz.

– Będzie on służył nie tylko do kultu, ale będą mogły odbywać się na nim różne koncerty i spotkania – wyjaśnia kustosz sanktuarium.

W panteonie znajdzie się również miejsce na dodatkowe figury dziesięciu świętych i błogosławionych, którzy mieli na imię Stanisław, tak jak święty ze Szczepanowa.

Próba podczas ŚDM

Mimo że panteon jest na razie placem budowy, to podczas Światowych Dni Młodzieży już gromadziła się tu młodzież z Włoch.

– Przez trzy dni około pięciu tysięcy osób brało udział w katechezach, które prowadzili włoscy biskupi. Plac nie jest jest jeszcze zagospodarowany, a już okazał się bardzo przydatny – zauważa ks. Władysław Pasiut.

Archiwum – Gazeta Krakowska

Autor: Robert Gąsiorek
2016-08-16