OGŁOSZENIA PARAFIALNE 2014

===================================

Archiwalne ogłoszenia parafialne – 2013 rok

Archiwalne intencje mszalne – 2012 rok

Archiwalne ogłoszenia parafialne – 2011 rok

Archiwalne ogłoszenia parafialne – 2010 rok

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
2 Niedziela Adwentu 07.12. 2014 r.

1. Dziś, w drugą niedzielę Adwentu, obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem na Wschodzie. W ramach osobistego przygotowania się do spotkania ze Zbawicielem w święta Bożego Narodzenia i w dniu Jego powtórnego przyjścia na ziemię starajmy, się wspierać modlitwą i ofiarą materialną naszych braci w wierze żyjących na Wschodzie.
/Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 6.3o, zmiana Tajemnic Różańcowych/.

2. Jutro przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to patronalne święto DSM. Na Mszy świętej wieczornej, kilka dziewczynek zostanie włączonych do Dziewczęcej Służby Maryjnej. Msze święte w naszej Bazylice będą o godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o, 17.oo. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi nam, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Trwajmy wraz z Maryją w oczekiwaniu na przyjście Pana. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy. Nie pozwólmy, aby religijny charakter adwentowego oczekiwania zagłuszyły nachalne reklamy i przedświąteczna bieganina między regałami w super marketach.

3. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, szczególnie osoby starsze, na pierwsze spotkanie grupy biblijnej, które odbędzie się w czwartek po Mszy św. wieczornej, w Sali Domu Pielgrzyma. Spotkania wokół Pisma Świętego, są odpowiedzią na rozpoczęty nowy rok duszpasterski, który ma nas uwrażliwić na rolę Słowa Bożego i Sakramentu pokuty w naszym życiu.

4. W sobotę wspominamy Świętą Łucję- patronkę niewidomych i chorych na oczy. Również w sobotę, przypada 33 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pamiętajmy o modlitwie w intencji jego ofiar i naszej Ojczyzny.

5. Wzorem ubiegłych lat w najbliższą sobotę, tj. 13 grudnia, ministranci i lektorzy rozniosą opłatki do wszystkich rodzin naszej parafii. Ofiary złożone z tej okazji, przeznaczone są na częściowe wynagrodzenie za całoroczną pracę Pana Organisty. Bardzo prosimy, aby złożoną ofiarę wpisać na listę i ją podpisać. Ci, którzy nie będą mogli przyjąć ministrantów w sobotę, będą mogli nabyć opłatki w niedzielę lub kolejne dni.

6. Dziś przed Bazyliką zbiórka do puszek na „Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie”. Bóg zapłać za wszelkie ofiary.

7. W zakrystii można nabyć Wigilijną świecę Caritas. Tradycyjnie, jak co roku, Caritas wystawił kosze w sklepach spożywczych i w bazylice. Bardzo prosimy o składanie tam darów, które posłużą na paczki świąteczne dla potrzebujących. W następną niedzielę przy bazylice, członkowie Caritas, będą rozprowadzać stroiki na stół wigilijny.

8. Przygotowanie Bazyliki do Świąt Bożego Narodzenia przypada mieszkańcom Szczepanowa. Bardzo prosimy już dziś, aby wszyscy mieszkańcy Szczepanowa włączyli się w to przygotowanie.

9. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Tomasik Józef, Tomasik Diana, Maślanka Barbara, Misina Agnieszka, Turlej Maria, Turlej Dorota, Kołodziej Krystyna, Misina Stanisław, Woda Maria, Zachara Roman. Bóg zapłać za Waszą pracę. Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 150 zł. rodziny sprzątające Bazylikę. Bóg zapłać.
* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny z Mokrzysk; Cabała, Grocholski, Żurek, Gładki, Woda, Nowak, Baniak, Woźniak, Holik, Przednówek.

10. Informujemy Parafian, że z naszej wspólnoty odeszła do wieczności, śp. Władysława Batko z Wokowic, lat 78. Pogrzeb jutro, godz. 13.oo. Polecajmy Jej duszę Bożemu Miłosierdziu.

11. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

12. PZU informuje, że będą zawierane ubezpieczenia budynków dla osób bezrolnych poniżej 1ha. Ubezpieczenie będzie można zawrzeć w godz. od 13.00 do 16.00 w następujących terminach;
* w poniedziałek – Mokrzyska – budynek GOSIR;
* we wtorek – Szczepanów – biuro Sołtysa;
* w środę – Sterkowiec – biuro Sołtysa;
* w czwartek – Wokowice – biuro Sołtysa.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
1 Niedziela Adwentu – 30.11. 2014 r.

1. Po południu o godz. 15.oo, różaniec za zmarłych z wypominkami. O godz.15.3o Msza św.

2. Rozpoczynamy nowy Rok liturgiczny i duszpasterski. Od dzisiaj, Kościół w Polsce będzie realizował nowy program duszpasterski pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W tym roku będziemy chcieli mocno zaakcentować znaczenie sakramentu pokuty i pojednania w życiu ludzi wierzących oraz pomóc tym ochrzczonym, którzy go zaniedbali, odkryć w nim źródło Bożego Miłosierdzia. Ważnym celem będzie dążenie do większego związania posługi konfesjonału z głoszeniem słowa Bożego, zgodnie z praktycznymi wskazaniami, zawartymi w Adhortacji apostolskiej Papieża Benedykta XVI – Verbum Domini oraz w Adhortacji apostolskiej papieża Franciszka – Evangelii gaudium, która wzywa cały Kościół do duszpasterskiego nawrócenia.

3. Zachęcamy do licznego udział w Roratach, które w naszej Bazylice będą odprawiane codziennie o godz. 17.00. W czasie Rorat będzie losowane Dzieciątko Jezus, które będzie peregrynować do naszych rodzin. Prosimy, aby dzieci składały serduszka ze swoim nazwiskiem imieniem, oraz by przychodziły na Roraty z lampionami i brały udział w procesji i katechezie roratnej. Rodziców prosimy, by ułatwiły dzieciom udział w tym nabożeństwie.

4. W dniu dzisiejszym, w całej Ojczyźnie odbywa się II tura wyborów samorządowych. W Gminie Brzesko, do której większość parafian należy, będziemy wybierać Burmistrza. Informujemy, że lokale wyborcze otwarte będą w godzinach od 7.oo do 21.oo. Każdy wyborca, powinien okazać komisji dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Jako duszpasterze, zachęcamy, aby pójść do głosowania!

5. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
– w środę – wsp. Św. Franciszka Ksawerego, prezb.
– w czwartek – wsp. Św. Barbary, dziew. i męcz. Jest to patronalne święto górników. Wszystkim górnikom i pracownikom Kopalni Gazu w Szczepanowie składamy serdeczne życzenia oraz nieustannej opieki swojej Patronki.
– w sobotę – wsp. św. Mikołaja, biskupa. Tego dnia tradycyjnie obdarowujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Nie zapomnijmy też o dzieciach z rodzin biednych i ubogich.

6. Spotkania kandydatów do sakramentu bierzmowania będą w następującym porządku:
– w środę – kl. I , w czwartek – kl. II, w piętek – kl. III – o godzinie 17.00. Po Mszy św. adoracja Chrystusa w Najśw. Sakramencie dla młodzieży z udziałem bierzmowanych. Zapraszamy także tych wszystkich, którzy pragną adorować.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek i I sobota miesiąca grudnia. O godz. 16.oo – Godzina Święta. Chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu, ofiarujmy w intencji nowych powołań kapłańskich z naszej wspólnoty.

8. Spowiedź przed I piątkiem, będzie codziennie pół godziny przed nabożeństwami, a w czwartek i piątek od godz. 16.00.

9. Komunia św. w domach chorych, będzie w sobotę od godz. 8.oo.

10. W zakrystii można nabyć Wigilijną świecę Caritas. Tradycyjnie, jak co roku, w tym tygodniu Caritas Parafialny, wystawi kosze w sklepach spożywczych i w bazylice. Bardzo prosimy o składanie tam darów, które posłużą na paczki świąteczne dla potrzebujących.

11. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali; Maślanka Katarzyna, Wolsza Zofia, Urbańska Teresa, Smulska Janina, Myzińska Barbara, Kuryło Andrzej i Małgorzata, Kisiel Beata i Gabriela, Janawa Anna, Skalski Stanisław, Skalska Maria, Skalska Anna i Maria, Misina Maria, Misina Dorota, Cisak Natalia, Moryc Alfreda. Bóg zapłać za Waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych mieszkańców z Mokrzysk, rodzinę: Tomasik, Tomasik, Maślanka, Misina, Turlej, Turlej, Kołodziej, Misina, Woda, Dubiel, Woda.

12. Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 60 zł. rodziny sprzątające bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary, jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. Bóg zapłać za ofiary złożone na ogrzewanie naszej Bazyliki. Informuję Parafian, że na olej opałowy złożono kwotę 11.500 zł., czyli 3/4 kwoty, jaka jest potrzebna, aby przez cały sezon grzewczy było grzane w bazylice. Wszystkim, którzy złożyli ofiary składamy serdeczny Bóg zapłać!

13. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego sklepiku Sanktuaryjnego, gdzie możemy nabyć kartki z okazji Świąt B. Narodzenia, kalendarze oraz prezenty książkowe z okazji świętego Mikołaja. Szczególnie zachęcamy do nabycia pozycji, wydanej na obecny Rok Duszpasterski pt.; „Krótka zachęta do czytania Pisma Świętego”.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 34 Niedziela zwykła – 23. 11. 2014 r.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

1. Przeżywamy ostatnią niedzielę roku liturgicznego – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Po każdej Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem odmówimy Litanię do NSPJ i akt oddania się Najświętszemu Sercu Jezusowemu, i podziękujemy za duchowe dary Roku Jubileuszowego – 1000 lecia naszej Parafii. Za publiczne odmówienie aktu oddania NSPJ, możemy w dniu dzisiejszym zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2. W środę po Mszy św. wieczornej, spotkanie formacyjne parafialnego oddziału Caritas.

3. W piątek przypada piąta rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa dra Andrzeja Jeża, Biskupa Tarnowskiego. Polecajmy Jego osobę wstawiennictwu Świętego Stanisława BM, wypraszając u Boga potrzebne łaski w prowadzeniu naszej Diecezji.

4. W piątek, na Mszy św. o godz. 17.oo Ks. Biskup Jan Styrna, pobłogosławi nowych lektorów z Dekanatu Szczepanowskiego. Na tę uroczystość zapraszamy również rodziców i rodzeństwo nowych lektorów.

5. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent. Adwent, jest czasem radosnego przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia.

6. Dziękujemy tym rodzinom, które porządkowały bazylikę. Pracowali: Glonek Piotr, Lewandowski Tadeusz, Pagacz Zofia, Jarosz Zofia, Piętak Aneta, Klimek Maria, Lewandowska Agata, Grabowska Ewelina, Siciarz Cecylia. Bóg zapłać za waszą pracę!
* W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian z Mokrzysk, rodziny; Maślanka, Wolsza, Urbańska, Smulski, Gzyl, Kuryło, Kisiel, Gurgul, Janawa, Skalski, Skalski, Skalski, Misina, Misina, Cisak.

7. Dziękuję panu Witoldowi Gaczoł z Wokowic, za bezinteresowne wykonanie prac blacharskich przy kaplicy Narodzenia Św. Stanisława. Bóg zapłać.

* Przypominamy, że ofiary z dzisiejszej niedzieli, przeznaczone będą na zakupienie oleju opałowego do ogrzewania naszej bazyliki.

8. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu zmarł śp. Antoni Piszczek, zam. w Tarnowie, lat 71, związany z naszą Parafią przez rodzinę. Pogrzeb we wtorek o 14.oo. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

9. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego, do którego został dołączony kalendarz na 2015 rok. Zachęcamy też do lektury gazetki poświęconej bł. Karolinie Kózka.

10. Informujemy Parafian, że w Gnojniku otwarto nowy „ Dom Spokojnej Starości”. Zainteresowanych tą ofertą, odsyłam do afisza, który jest w gablocie parafialnej.

11. Sprawy gospodarcze; Informujemy Parafian, że do końca listopada będą zakończone prace budowlane i konserwa -torskie przy Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława i przy Ogrójcu. Dotychczas wykonano szereg bardzo ważnych prac, aby uratować tak cenne zabytki, jakimi są; miejsce narodzenia Świętego Stanisława i Ogrójec. Przy tej okazji, bardzo serdecznie dziękuję Panu Burmistrzowi, Grzegorzowi Wawryce, za przekazaną nam pomoc i wsparcie w napisaniu wniosku Unijnego na ten cel. Dziękuję również Stowarzyszeniu Krzewienia Kultu Św. Stanisława, za pomoc w dofinansowaniu konserwacji Ołtarza i pnia Dębu w Kaplicy Narodzenia. Bóg zapłać!

12. Teraz, w czasie wystawienia Najśw. Sakramentu. podziękujemy Jezusowi Chrystusowi, za dar Roku Jubileuszowego naszej Parafii, i za wszystkie dary duchowe i materialne, jakie każdy z nas otrzymał.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 33 NIEDZIELA ZWYKŁA – 16.11. 2014 r.

1. W dniu dzisiejszym, w całej Ojczyźnie odbywają się wybory do rad Samorządowych. Będziemy wybierać Burmistrza, Wójtów i radnych do Gminy, Powiatu i Samorządu Województwa Małopolskiego. Informujemy, że o lokale wyborcze znajdują się na tablicach ogłoszeń Gminy Brzesko, oraz na stronie internetowej www.brzesko.pl Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach od 7.oo do 21.oo. Każdy wyborca powinien okazać komisji dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Przy tej okazji, jako duszpasterze, zachęcamy, aby pójść do głosowania i wybrać z pośród wielości kandydatów tych najlepszych, znanych nam i sprawdzonych.
Po południu o godz. 15.oo, różaniec za zmarłych z wypominkami. O godz.15.3o Msza św.

2. W Sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózka w Zabawie, trwają uroczystości z okazji 100 – rocznicy jej urodzin. Dziś o godz. 10.3o uroczystościom przewodzić będzie Ks. Abp Zygmunt Zimowski z Watykanu. We wtorek, ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny. O godz. 15.oo – Jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał – Rudzie. Msza święta w sanktuarium w Zabawie pod przewodnictwem bpa Andrzeja Jeża.

3. We wtorek w naszej parafii przypada całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Adoracja ta, odbywa się codziennie w innej parafii naszej diecezji. Zachęcamy, aby tak ułożyć swój dzień pracy, by znaleźć czas na spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym. PROGRAM ADORACJI : 8.oo – Msza św. na rozpoczęcie adoracji Adoracja – poszczególne wioski; 9.00 – mieszkańcy Szczepanowa 10.00 – mieszkańcy Mokrzysk 11.00 – mieszkańcy Przyborowa 12.00 – mieszkańcy Sterkowca 13.00 – mieszkańcy Łęk 14.00 – mieszkańcy Wokowic 15.00 – dzieci szkolne 15.30 – młodzież gimnazjalna i ze szkół średnich. 16.30 – Uroczyste Nieszpory Eucharystyczne 17.00 – Msza św. na zakończenie adoracji. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian do adorowania Chrystusa w Najśw. Sakramencie. W związku z całodniową adoracją, we wtorek, nie będzie Mszy św. o godz. 6.30.

4. Przez miesiąc listopad w naszej bazylice o godz. 17.oo, odmawiany różaniec za zmarłych z wypominkami. Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w tej pięknej modlitwie za zmarłych.

5. W tym tygodniu przeżywać będziemy: – w poniedziałek – wsp. św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy. – we wtorek – wsp. bł. Karoliny Kózkówny, dziew. i męcz. Patronki Ruchu Czystych Serc. – w środę – wsp. bł. Salomei, zakonnicy . – w czwartek – wsp. Św. Rafała Kalinowskiego, prezb. – w piątek – wsp. Ofiarowania Najśw. Maryi Panny. – w sobotę – wsp. św. Cecylii, dziew. i męcz., Patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji, wszystkim Chórzystom i Zespołowi Oremus oraz ich prowadzącym, Pani Elżbiecie i Panu Wojciechowi, składamy serdeczne życzenia, by poprzez piękny śpiew ubogacali liturgię w naszej Bazylice i promowali nasze Sanktuarium.

6. Mieszkańcy Sterkowca, zapraszają w sobotę 22 listopada na uroczystości w 100 rocznicę walk rosyjsku-austriackich.
O godzinie 11.00 na cmentarzu wojennym nr 279 Dziekanów-Sterkowiec odprawiona zostanie polowa Msza Św. oraz apel poległych.
O godzinie 14.00 na boisku sportowym w Sterkowcu widowisko batalistyczne z udziałem rekonstruktorów. Szczegółowe informacje także na www.bazylikaszczepanow.pl
Serdecznie zapraszamy.

7. W przyszłą niedzielę Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – ostatnia niedziela roku liturgicznego. Na zakończenie każdej Mszy Świętej będzie wystawienie Najśw. Sakramentu odmówimy Litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa, oraz akt Poświęcenia Rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi – Królowi. Za odmówienie w tym dniu tych modlitw, możemy zyskać odpust zupełny.

8. W niedzielę Chrystusa Króla tj. 23 listopada br. w tarnowskiej katedrze podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 12.00 nastąpi uroczyste pożegnanie Ks. Biskupa Jana Piotrowskiego, który decyzją Ojca Świętego Franciszka od soboty 29 listopada będzie pełnił funkcję biskupa diecezjalnego Kościoła Kieleckiego. Ksiądz Biskup, jako dar od diecezji otrzyma kopię obrazu Świętego Stanisława ze Szczepanowa.

9. Spotkanie modlitewno – formacyjne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, będzie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o g. 15.30 w Domu Pielgrzyma. Tematem spotkania będzie ostatni Synod dotyczący rodziny. Zapraszamy!

10. Zachęcamy młodzież do wyjazdu na europejskie spotkanie młoych TAIZE, które odbędzie się w Pradze. Zapisy u Ks. Opiekuna. Spotkanie odbędzie się od 29 grudnia do 2 stycznia 2015 r.

11. Z przyszłej niedzieli ofiary, które złożymy na tacę, przeznaczone będą na zakupienie oleju opałowego do ogrzewania naszej bazyliki. Apelujmy, o ofiarność na ten cel.

12. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały i ubierały kwiatami bazylikę. Pracowali: Kądziołka Małgorzata, Gemza Czesława, Pacura Maria i Barbara, Stós Zofia, Borowiec Monika, Cisak Łucja, Ważydrąg Marta i Patrycja, Wójcik Tomasz.Bóg zapłać. * W przyszłym tygodniu prosimy kolejne rodziny z Mokrzysk, rodzinę; Glonek, Pagacz, Lewandowski, Jarosz, Piętak, Klimek, Kuliś, Lewandowski, Grabowski. Siciarz. Bardzo prosimy, aby sprzątanie wykonać w piątek po Mszy świętej, gdyż w sobotę będą mieć swoje spotkania lektorzy i pielgrzymi.

13. Bardzo serdecznie dziękuję Panu, Mariuszowi Radeckiemu i Jego współpracownikom, za wykonanie tynków wewnątrz Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława BM. Bóg zapłać!.

14. Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 140 złotych rodziny sprzątające bazylikę. Bóg zapłać za ofiary, jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

15. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Włodzimierz Kaźmierczyk, ze Szczepanowa, lat 75. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

16. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. Informujemy, że są jeszcze kalendarze rolników w formie książkowej.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 32 NIEDZIELA ZWYKŁA
Rocznica Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej
09.11. 2014 R.

1. Dziś przypada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W naszych modlitwach pamiętamy o prześladowanych z powodu wyznawanej wiary. W całej Ojczyźnie przy kościołach prowadzona jest zbiórka do puszek na rzecz „Fundacji Kościół w Potrzebie”, która podejmuje działania na rzecz pomocy Kościołom prześladowanym. * Po południu o godz. 15.00 różaniec za zmarłych z wypominkami i Msza Święta

2. Z przyszłej niedzieli, składka będzie przeznaczona na potrzeby organizacyjne ŚDM 2016.

3. Przez miesiąc listopad w naszej bazylice o godz. 17.oo, jest odmawiany różaniec za zmarłych z wypominkami. Zachęcamy do licznego udziału w tej modlitwie za naszych zmarłych.

4. Serdecznie dziękujemy za ofiary, jakie złożyliście przy okazji wypominek. Bóg zapłać!

5. We wtorek, przypada 96 Rocznica Odzyskania Niepodległości. Zachęcamy do modlitwy w intencjach Ojczyzny, a także za tych, którzy o Jej niepodległość walczyli i oddali swoje życie.

6. W tym dniu wspominamy, Św. Marcina z Tours. Z tej racji Odpust w Parafii Gnojnik. Ksiądz proboszcz serdecznie zaprasza na sumę odpustową o godz. 11.oo.

7. Z okazji Święta Niepodległości, Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, oraz Radni Rady Miejskiej w Brzesku serdecznie zapraszają na uroczystości związane z tym świętem, w dniach 9, 10, 11 i 14 listopada. Program jest na okolicznościowych afiszach. Zachęcamy do udziału.

8. Dziękujemy rodzinom, które porządkowały i ubierały kwiatami bazylikę. Pracowali: Szatkowska Anna, Bratek Maria, Pasula Józefa, Boruta Halina, Żurek Janusz, Góra Karolina, Góra Bernadetta, Maślanka Janina, Panek Elżbieta, Tyka Teresa. Bóg zapłać za waszą pracę! * W tym tygodniu prosimy kolejnych mieszkańców z Mokrzysk, rodzinę; Kądziołka, Gemza, Gemza, Pacura, Stós, Borowiec, Zachara, Cisak, Ważydrąg, Wójcik. * Ofiarę 200 zł. na prace przy naszej Bazylice złożyła pewna osoba ze Szczepanowa. Bóg zapłać!

9. Bardzo serdecznie dziękuję Pani Bogusławie i Teresie Moryc, za podjęcie się sprzedaży zniczy przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Ofiary z tej sprzedaży zostały przeznaczone na zakup marmurowej posadzki do Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława. Bóg zapłać tym, którzy zakupili znicze w naszym sklepiku parafialnym, pomagając w ten sposób w zakupie posadzki.

10. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty Parafialnej odszedł do wieczności; Śp. Władysław Kądziołka ze Sterkowca, przeżył ponad100 lat. Pogrzeb dzisiaj o godz.13.3o Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

11. W związku z zarządzonymi na dzień 16 listopada wyborami samorządowymi, Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, przypomina mieszkańcom, aby przed wizytą w lokalu wyborczym sprawdzić gdzie dany wyborca ma głosować. Informacje o lokalach wyborczych znajdują się na tablicach ogłoszeń Gminy Brzesko, na stronie internetowej www.brzesko.pl Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach od 7.oo do 21.oo. Każdy wyborca powinien okazać komisji dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Przy tej okazji, jako duszpasterze, zachęcamy, aby pójść do głosowania i wybrać z pośród wielości kandydatów tych najlepszych, znanych nam i sprawdzonych.

12. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. Informujemy, że są jeszcze kalendarze rolników w formie książkowej oraz z wińcami dożynkowymi.

13. „Amazonki Brzeskie” wraz ze Szpitalem Powiatowym w Brzesku, zapraszają kobiety w każdym wieku na bezpłatne badanie USG piersi 15 listopada 2014 roku (sobota) w godz. 8.oo – 13.oo. Badanie zostanie przeprowadzone w Pracowni USG w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. Trzeba mieć dowód osobisty. Organizatorzy proszą o kontakt telefoniczny na nr 531 717 844, gdyż dla chętnych będzie zorganizowany bezpłatny transport na badania.”

14. Klub Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Brzesku, serdecznie zaprasza na zbiórkę krwi na rzecz 15 letniej Oliwi z Brzeska, która zmaga się chorobą nowotworową. Akcja będzie przeprowadzona w najbliższą niedzielę tj. 16 listopada, w godzinach od 9.oo – 15.oo. w budynku Komendy PSP w Brzesku, przy ul. Solskiego 16.

15. Firma GEERES z Brzeska przeprowadza bezpłatne badania słuchu w ramach tzw. „Białego Tygodnia”. Badanie to odbędzie się w Ośrodku Zdrowia w Szczepanowie w dniu 18 listopada tj. we wtorek w godzinach
od 8.oo do 13.oo. Szczegóły na afiszach.

16. Sołtysi poszczególnych miejscowości informują, że do 15 listopada będą przyjmować wpłaty IV raty podatku gruntowego. Szczegóły na tablicach ogłoszeń.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 31 NIEDZIELA ZWYKŁA
DZIEŃ ZADUSZNY – 02.11. 2014

1. Dzisiaj 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień, Zaduszny. /Po Mszy św. o godz. 6.3o zmiana tajemnic różańcowych./ Po południu o godz.15.oo różaniec z wypominkami, o godz. 15.3o Msza święta. Przed każdą Mszą św. dziesiątek różańca z wypominkami. W ciągu tygodnia różaniec z wypominkami zmarłych będzie o godz. 17.oo., po różańcu Msza Święta. Zachęcamy by zyskiwać odpust, który możemy ofiarować każdego dnia za jedną duszę. Kartki z wypominkami prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej

2. Dziś rozpoczynamy Tydzień Modlitw za Zmarłych. Przypominamy, że wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskają odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących. Odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny, w pozostałe zaś dni roku – cząstkowy.
Aby zyskać odpust zupełny trzeba wypełnić następujące warunki:
– być po spowiedzi sakramentalnej – przyjąć w tym dniu Komunię św. – nawiedzić cmentarz i pomodlić się za zmarłych, – odmówić modlitwy: Ojcze nasz, Wierzę w Boga, oraz modlitwę w intencjach Ojca świętego np. /Ojcze nasz, lub Zdrowaś Maryjo lub jakąkolwiek inną modlitwę/
– trzeba też wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu również lekkiego i ofiarować odpust za jedną duszę cierpiącą w czyśćcu.

3. W tym tygodniu przeżywać będziemy I czwartek i I piątek miesiąca listopada. Zachęcamy do trwania w łasce uświęcającej tak, aby w I piątek przyjąć Chrystusa do swoich serc. Ci, którzy chcieliby jeszcze skorzystać ze spowiedzi świętej mogą to uczynić codziennie pół godziny przed Mszą św. poranną i wieczorną oraz w czwartek i piątek od godz.16.oo.

4. W I czwartek od godz. 16.oo Godzina Święta. Zapraszamy na adorację Najśw. Sakr.

5. Również w czwartek na różaniec i Mszę Św. wieczorową zapraszamy dzieci I Komunijne wraz z rodzicami.

6. W sobotę od godziny 8.oo rano Kapłani udadzą się do chorych z komunią świętą.

7. Informujemy szczególnie młodych, że w terminie od 08. listopada do 07 grudnia w Szczepanowie, będzie organizowany Kurs Przedmałżeński. Kurs rozpocznie się Mszą św. w najbliższą sobotę o godz. 17.oo. Spotkania będą organizowane w soboty o godz.18.3o i w niedzielę o godz. 16.3o po Mszy św. Chętnych po III klasie Gimnazjum zapraszamy.

8. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Borowiec Maria, Szęszoł Maria, Pudełek Tadeusz, Gwóźdź Dorota i Łukasz, Stępak Katarzyna, Kania Stanisław, Tlałka Zofia, Tomasik Jan, Siemińska Danuta, Halik Halina.
Bóg zapłać za waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy o to kolejnych mieszkańców z Mokrzysk, rodzinę; Bratek, Pasula, Boruta, Żurek, Góra, Góra, Maślanka, Panek, Tyka, Smulski

9. Ofiary na prace budowlane przy Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława złożyły: 100 zł pewna osoba ze Szczepanowa, 300 złotych pewna rodzina ze Szczepanowa. Bóg zapłać za wszystkie ofiary, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego. Rodaków i gości zachęcamy do lektury naszego Pasterza.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 30 Niedziela Zwykła
ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA – 26. 10. 2014 r.

1. W dniu dzisiejszym świętujemy liturgiczną rocznicę poświęcenia kościoła parafialnego, naszej Bazyliki. Na zakończenie Mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i odśpiewamy dziękczynne „Te Deum laudamus”.

2. We wtorek, święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

3. W ciągu tygodnia, zachęcamy dzieci i młodzież szkolną do spowiedzi świętej pół godziny przed Mszą świętą poranną oraz w czasie nabożeństw różańcowych. Natomiast w piątek po nabożeństwie różańcowym i Mszy św., czyli, od godziny 18.3o do 20.oo będzie spowiedź przed Uroczystością Wszystkich Świętych i przed I piątkiem miesiąca listopada, dla tych, którzy powrócą z pracy. Przybędą Księża z Dekanatu, aby nam pomóc w spowiedzi świętej, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do skorzystania z Sakramentu pokuty i pojednania. Przypominamy, że stan łaski uświęcającej konieczny jest, aby zyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za naszych bliskich zmarłych.

4. W sobotę, 1 listopada wypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Do południa Msze św. jak w każdą niedzielę. Po południu o godz. 13.3o na cmentarzu różaniec za zmarłych, o godz. 14.oo Msza św. Ofiary na tacę z tej Mszy św. przeznaczone będą na prace porządkowe na cmentarzu. Zachęcamy do licznego udziału w procesji, oraz we Mszy świętej ofiarowanej za Wszystkich Wiernych Zmarłych. Uczestnicząc na Cmentarzu we Mszy świętej, możemy w tym dniu przyjąć po raz drugi Komunię Świętą, ofiarując ją za tych, którzy od nas odeszli.
* Przypominamy wiernym, że nie będzie w Bazylice Mszy św. o godz. 15.3o.
* Jak co roku przy bramie cmentarnej w dniu 1. listopada, zbierane będą ofiary na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Ksiądz Rektor wraz ze wspólnotą seminaryjną, składa serdeczny Bóg zapłać za złożone ofiary!

5. W Uroczystość Wszystkich Świętych o godzinie 20.oo w kościele na cmentarzu, młodzież z Grupy Apostolskiej przedstawi pantomimę pt. „Nie lękajcie się świętości”, która ukaże nam osobistą drogę do świętości, następnie o godz. 21.oo poprowadzi Różaniec za zmarłych. Zapraszamy wszystkich, szczególnie młodzież i kandydatów do bierzmowania.

6. Dziś rozpoczynamy Tydzień Modłów za Zmarłych. Przypominamy, że wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskają odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących. Odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny, w pozostałe zaś dni roku – cząstkowy. Aby zyskać odpust zupełny trzeba wypełnić następujące warunki:
– być po spowiedzi sakramentalnej – przyjąć w tym dniu Komunię św.
– nawiedzić cmentarz i pomodlić się za zmarłych,
– odmówić modlitwy: Ojcze nasz, Wierzę w Boga, oraz modlitwę w intencjach Ojca świętego. np. /Ojcze nasz, lub Zdrowaś Maryjo lub jakąkolwiek inną modlitwę/. Trzeba też wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu również lekkiego i ofiarować odpust za jedną duszę cierpiącą w czyśćcu.

7. W niedzielę 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Porządek Mszy świętej jak w każdą niedzielę. Po Mszy św. o godz. 6.3o zmiana tajemnic różańcowych. Na Mszę św. o godz.11.oo zapraszamy wszystkie dzieci. Po południu o godz.15.oo różaniec z wypominkami, o godz. 15.3o Msza św. Przed każdą Mszą św. różaniec z wypominkami. W ciągu tygodnia różaniec z wypominkami zmarłych będzie o godz. 17.oo., po różańcu Msza Święta. Zachęcamy by zyskiwać odpust, który możemy ofiarować każdego dnia za jedną duszę. Kartki z wypominkami prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

8. Informujemy, że ze względu na Uroczystość Wszystkich Świętych, która wypada w sobotę, Komunia św. w domach chorych będzie w przyszłym tygodniu.

9. Dziękujemy parafianom z Mokrzysk, którzy w minionym tygodniu porządkowali i ubierali kwiatami bazylikę; Pracowali; Pacura Maria, Zachara Maria, Joanna i Bartłomiej, Gibała Ewa, Rynduch Aleksandra, Dudek Dorota, Wąsik Maria, Strojny Jolanta, Słowik Celina, Siciarz Małgorzata, Franczak Krystyna, Kośmider Bogumiła. Bóg zapłać.
* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny z Mokrzysk, rodzinę; Pasierb, Dąbrówka, Turlej, Borowiec, Pacura, Pacura, Szęszoł, Pudełek, Kania, Tlałka, Tomasik, Siemiński, Siemiński, Tyrkiel, Knap, Halik. Zapraszamy do sprzątania już w czwartek. Prosimy by przygotować też kościół na cmentarzu.

10. Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 200 zł rodziny sprzątające Bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary, jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

11. W dniu dzisiejszym w naszej Bazylice odbywa się liczenie wiernych i przyjmujących komunię świętą.

12. Przy cmentarzu prowadzona jest sprzedaż zniczy. Kupując je tam, pomagamy w sfinansowaniu prac budowlanych przy Panteonie świętych i błog. naszej diecezji.
13. Apelujemy też do wszystkich porządkujących groby najbliższych, aby uschłe liście, kwiaty, szkło i plastik segregować i składać w wyznaczonym miejscu.

14. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. Informujemy, że są do nabycia kalendarze rolników.

15. Urząd Gminy Borzęcin informuje, że w dniu 30 października 2014 r. (czwartek) w Łękach odbędzie zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Odpady te należy wystawić do godz. 8 – tej w dniu odbioru odpadów przed swoimi posesjami przy drogach z możliwością dojazdu samochodem ciężarowym.

===================================

Intencje Mszy Świętych: 13.10 – 19.10. 2014 r.

Pon. 13 -10.
6.3o
+ Anny Dąbrówka – 13 greg.
+ Romana Rogozińskiego – 10 rocznica śmierci, od żony.
+ Edwarda Góry, Genowefy żony – rocznica śmierci, od córki z rodziną.
+ Tadeusza Legutko oraz zm.; Romana, Józefa, Krzysztofa i Artura – 14 r. śm.
+ Józefa Solaka – 14 rocznica śmierci.

17.oo
+ Józefa Olchawy 30 – rocznica śmierci.

18.oo
Wokowice – W int. Parafian

Wtorek – 14. 10.
6.3o
+ Anny Dąbrówka – 14 greg.
+ Ludwika Turleja – 7 rocznica śmierci, Józefy żony, od wnuczka z rodziną.
+ Józefa Solaka, Romana, Tadeusza, Krzysztofa i Artura w 14 – rocznicę śmierci.
+ Romana Hojnowskiego – 14 rocznica śmierci, oraz zmarłych kolegów.
+ Wandy Janiak – 30 dzień po śmierci z intencji Róży św. Urszuli.
W int. Janusza z prośbą o wytrwałość w leczeniu choroby alkoholowej z prośbą o pogłębienie wiary, Boże bł. opiekę MB i św. Stanisława i zachowanie dalszej pracy

17.oo
Józefa Urbańskiego, Anny żony – 27 rocznica śmierci.

Środa – 15. 10.
6.3o
W int. Heleny z okazji 85 urodz. z podz. za otrz. łaski z pr. o zdr.i B. błog. w życiu.
O łaskę zdrowia dla Jolanty Pamuła i ulgę w cierpieniu.
+ Anny Dąbrówka – 15 greg.
+ Heleny Fikus – 2 rocznica śmierci, od męża i synów.
+ Mariana Baran, Stanisława syna, Anny córki.

9.oo
W int. nauczycieli, wychowawców, dzieci i rodziców ze Sterkowca z okazji IV rocznicy nadania imienia szkole, oraz z okazji Dnia Nauczyciela o zdr. i Boże błog. w pracy.

17.oo
+ Kazimiery i Kazimierza Polak – rocznica śmierci.

Czw. – 16 . 10.
6.3o
+ Anny Dąbrówka – 16 greg.
+ Stanisława Piotrowskiego – 2 rocznica śmierci.
+ Stanisława Kołodzieja – 30 dzień po śmierci.
+ Ewy i Tadeusza Budzik, Janiny i Stefana Knapik, Marii Pach.
+ Władysława Wójcika od brata Józefa z rodziną.
+ Władysława Wójcika od rodziny Duczymiński.

17.oo
+ Czesława Dąbrówki – 9 rocznica śmierci.

Piątek – 17. 10.
6.3o
W int. rodziny KLINKE z ok. 50 r. ślubu z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie, Boże bł., opiekę MB i św. Stanisława w dalszym życiu.
W int. rodziny Budzików z podz.za opiekę dla synów, synowej, wnuków oraz w 30 rocznicę ślubu Małgorzaty i Zenona.
+ Anny Dąbrówka – 17 greg.
+ Józefa Piwowarskiego z Róży Zenona Szuby.
+ Władysława Wójcika od sąsiada Michała Zycha.
+ Władysława Wójcika od sąsiadów z bloku.

17.oo
+ Zofii Żurek – 8 rocznica śmierci.

Sob – 18. 10.
6.3o
O zdrowie dla członków Róży Zenona Szuby i ich rodzin.
+ Anny Dąbrówka – 18 greg.
+ Marii Gibała – 7 rocznica śmierci z int. córek.
+ Jana Brzyka – 35 rocznica śmierci, zm. rodziców, Józefy i Józefa.
+ Stanisława Bujak, zm. rodziców z int. żony, córki i syna z rodziną.
+ Władysława Wójcika od sąsiadki Stanisławy Chrzanowskiej i koleżanek.

17.oo
+ Józefa Dubiela w 34 – r. śm., Anny żony Franciszka syna, Marii Zielińskiej córki.

Niedz. – 19. 10 .
6.3o
+ Anny Dąbrówka – 19 greg.

8.oo
W int. Cecylii i Grzegorza z ok. 30 r. ślubu z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie, Boże bł., opiekę MB i św. Stanisława w dalszym życiu.
+ Genowefy Dubiel w rocznicę śmierci.

9. 3o
+ Stanisława Piotrowskiego – 2 rocznica śmierci.
+ Stanisława Pikulskiego w 34 r. śm, Bronisławy żony w 14 rocznicę śmierci.

11.oo
W int. Łukasza z ok. 18 urodz. z podz. za otrz. łaski, z pr. o zdr. Boże błog. opiekę MB, Św. Stanisława i św. Jana Pawła II w dorosłym życiu z int. rodziców i braci.

15.3o
+ Emilii i Stanisława Cisak.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
28 Niedziela zwykła 12. 10. 2014 r.

1. Dzisiaj obchodzimy XIV Dzień Papieski, pod hasłem; „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”.
W naszej diecezji to tradycyjna Niedziela Kapłańska. O godzinie 1500 różaniec, który ofiarujemy za wszystkich kapłanów i o nowe powołania kapłańskie z naszej Parafii i Diecezji. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Co roku, wspieramy też Seminarium darami z płodów rolnych. Niestety, tych darów jest bardzo mało, dlatego w tym roku, nie zbieramy płodów rolnych, ale w zamian prosimy o hojniejsze ofiary na tacę, która przeznaczona jest na utrzymanie Seminarium Duchownego w Tarnowie.
2. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
– w poniedziałek – wsp. Bł. Honorata Koźmińskiego, prezb.
– w środę – wsp. Św. Teresy od Jezusa, dziew. i dokt. Kościoła.
– w czwartek – wsp. Św. Jadwigi Śląskiej, Patronki budownictwa sakralnego
– w piątek – wsp. Św. Ignacego Antiocheńskiego, bpa i męcz.
– w sobotę – święto Św. Łukasza Ewangelisty. Dzień Służby Zdrowia.
3. W ciągu tygodnia nabożeństwo różańcowe o godz. 1700. Zachęcamy do jeszcze liczniejszego udziału w modlitwie różańcowej. Szczególnie prosimy o włączenie się w odmawianie różańca poszczególne Róże Różańcowe, a także apelujemy do rodziców, aby nie brakowało dzieci i młodzieży na nabożeństwie różańcowym.
4. We wtorek 14 października, Dzień Edukacji Narodowej – Dzień Nauczyciela. Wszystkim nauczycielom i wychowawcom składamy najserdeczniejsze życzenia poparte modlitwą różańcową, na którą Was serdecznie zapraszamy. Zapraszamy również dzieci i młodzież, aby wspólną modlitwą wypraszać dla swoich nauczycieli zdrowie i Boże błogosławieństwo w pracy.
5. W środę o godz. 9.oo w naszej Bazylice, zostanie odprawiona Msza Święta z okazji IV rocznicy nadania imienia św. Stanisława BM, Publicznej Szkole Podstawowej w Sterkowcu.
6. W czwartek, 16 października przeżywać będziemy Dzień Papieża-Świętego Jana Pawła II, ustanowiony przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości, wyrozumiałości i mądrości”. W tym dniu o godz.17.oo najpierw będzie Msza św. następnie Różaniec, który będziemy ofiarować Bogu dziękując za kanonizację świętego Papieża Jana Pawła II. Będziemy mogli też oddać cześć świętemu przez ucałowanie Jego Relikwii. Po Mszy św. i różańcu udamy się przed pomnik Papieża, gdzie odśpiewamy Barkę i zapalimy znicze.
7. W piątek o godzinie 18.30, w sali w Domu Pielgrzyma spotkanie formacyjne kandydatów do bierzmowania klas III, z księdzem opiekunem i animatorami.
8. W sobotę o godz. 12.00 wyjazd rowerowy do Zabawy, młodzieży i kandydatów do bierzmowania, na wspólną modlitwę zawierzenia bł. Karolinie roku formacji. Prosimy o zabranie kamizelek odblaskowych i latarek.
9. W przyszłą niedzielę uroczystości odpustowe w Przyborowie, oraz jubileusz 25 – lecia parafii. O godz. 11.oo uroczysta suma, której będzie przewodniczył Ks. Bp Andrzej Jeż, Ordynariusz naszej Diecezji. Ksiądz Proboszcz, serdecznie zaprasza na uroczystą sumę odpustową o godz. 11.oo.
10. Również w przyszłą niedzielę w całym Kościele będziemy obchodzić Niedzielę Misyjną.
W naszej parafii przeżywać ją będziemy pod hasłem: SZCZEPANÓW: MOJA PARAFIA – MOJA MISJA! Pragniemy poprzez uroczyste posłanie grup działających przy parafii, zaktywizować wiernych do odkrywania misji w naszej wspólnocie. Dlatego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00. wszystkie grupy i stowarzyszenia; dziecięce, młodzieżowe i dorosłych. Podczas Mszy świętej przedstawiciel każdej grupy odbierze specjalną świecę, którą będzie zapalać w czasie spotkań. W tym dniu, będą też rozprowadzane niezwykłe instrumenty muzyczne, wykonane przez biedne dzieci z Indonezji, a także kubki ręcznie malowane przez dziewczynki które należą do DSM w naszej parafii. Dochód będzie przeznaczony na lekarstwa dla umierających. W Niedziele Misyjną swoimi modlitwami i ofiarami zbieranymi na tacę, wspieramy dzieło misyjne Kościoła. Na tę Mszę św.zapraszamy kandydatów do bierzmowania wszystkich klas razem z animatorami. Rozwiązanie konkursu misyjnego, odbędzie się na zakończenie tygodnia misyjnego w niedzielę 26 października po Mszy św. o godz. 11.00.
11. W tym tygodniu w naszym sklepiku sanktuaryjnym będziemy mogli zakupić znicze. Natomiast od przyszłej niedzieli prowadzona będzie sprzedaż zniczy przy cmentarzu. W tym roku ofiary za znicze przeznaczymy na prace budowlane prowadzone przy zapleczu sanktuaryjnym. Nie kupujmy zniczy gdzie indziej. Zakupmy je tutaj starając się i w ten sposób włączyć w sfinansowanie prowadzonych prac.
12. Coraz więcej osób przybywa na nasz parafialny cmentarz by uporządkować groby swoich bliskich. Apelujemy, by uschłe liście, kwiaty, szkło, plastik segregować i składać w wyznaczonym miejscu. Przypominamy, że wszystkie prace budowlane przy pomnikach i nagrobkach powinny być wcześniej uzgodnione i trzeba uzyskać na nie pozwolenie w kancelarii Parafialnej.
13. Przy wyjściu z Bazyliki ministranci rozdają kartki na wypominki. Bardzo prosimy o czytelne pismo. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii. Wypominki, to modlitwa całego Kościoła za dusze, które polecamy Miłosierdziu Bożemu w ciągu całego roku.
14. Od przyszłej soboty tj.18.października w naszym dekanacie rozpoczyna się Kurs Lektorski. Chętnych chłopców chcących czytać Słowo Boże, zapraszamy na spotkanie na godzinę 9.oo.
15. Dziękujemy Parafianom z Mokrzysk, którzy w minionym tygodniu porządkowali i ubierali kwiatami naszą Bazylikę. Pracowali: Brożkiewicz Anna i Mateusz Mularz Łukasz, Woda Kazimierz Lewandowska Anna, Bukowiec Monika, Sumara Franciszek, Kopacz Czesław, Stolarczyk Marta, Aleksandra i Ilona, Cisak Ewelina, Pasierb Danuta, Radecka Klementyna, Sumara Anna, Leśniak Bożena, Gibała Elżbieta.
* Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 500 zł pewna rodzina ze Szczepanowa, oraz 100 zł. pewna osoba. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych mieszkańców Mokrzysk, rodziny: Piwowarski, Dudek, Bant, Przybylski, Wielgosz, Pasula, Pasula, Sitko, Gałek, Misina.
16. Zachęcamy do lektury naszego „Pasterza”, w którym jest między innymi obszerna relacja z peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Św. Siostry Faustyny i Św. Jana Pawła II, oraz Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.
Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie!
Biskup Tarnowski Andrzej Jeż we wrześniu powołał Diecezjalną Komisję Kanonizacyjną. Do zadań Komisji będzie należało zbieranie i archiwizowanie informacji na temat wiernych diecezji tarnowskiej, którzy heroicznością cnót, męczeństwem, wiernością przykazaniom Bożym i kościelnym, akceptowaniem bez strachu woli Bożej, wreszcie świadectwem życia, potwierdzili swoją przynależność do Chrystusa i budowali całe swoje życie na tym wszystkim czego nas naucza i czego od nas wymaga nasza wiara. W związku z tym, w imieniu Komisji, zwracam się do Czcigodnych Księży Proboszczów – Dziekanów o współpracę w tym dziele i proszę, aby do końca listopada przesłać do przewodniczącego Komisji informacje ze swojej parafii na temat ewentualnych osób, którymi można się zainteresować w kontekście ewentualnego procesu informacyjnego na szczeblu diecezjalnym. W rozmowach Księża wypowiadają się na temat heroicznych postaw swoich parafian np. podczas II wojny światowej, chodzi o to, by teraz podać konkretne informacje. W związku z tym komunikatem, zwracam się z gorącym apelem do Parafian, aby jeśli będą uważać jakąś osobę za godną, aby ją podać proszę o pisemną informację z uzasadnieniem. A więc proszę podać, nazwisko i imię, / w miarę możliwości miejsce i rok urodzenia, stan, /kapłan, siostra zakonna, ojciec matka, dziewczyna, chłopiec, zawód, czym za życia ta osoba się zajmowała, jej życie moralne, rodzinne – zawodowe, niezwykła a może heroiczna postawa itp. Wszystkie te informacje proszę przekazać do kancelarii parafialnej do końca listopada z podpisem i adresem kto zgłasza daną osobę. Bardzo liczę na współpracę i proszę o rzetelne informacje, aby ukazać piękno postaw również naszych rodaków.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
27 niedziela zwykła – 05. 10. 2013 r.

1. [Po Mszy św. o godz. 6.30 zmiana Tajemnic Różańcowych.] Dzisiaj o godz. 15.oo różaniec wokół Bazyliki.
2. Dzisiaj w parafii Bucze jest uroczystość odpustowa z okazji przeniesienia relikwii św. Stanisława ze Skałki na Wawel.
3. W Sanktuarium MB Różańcowej w Bochni rozpoczyna się Tygodniowy Odpust. Plan odpustu umieszczony jest w gablocie.
4. Nabożeństwo Różańcowe w naszej bazylice odprawiane jest codziennie o godz. 1700. Po różańcu Msza św. Zachęcamy do licznego udziału w tym pięknym nabożeństwie. Tych, którzy nie mogą przyjść do kościoła, zachęcamy do wspólnego odmawiania różańca w swoich domach. Na drogach prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
5. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
– we wtorek – wsp. MB Różańcowej.
– w czwartek – wsp. Bł. Wincentego Kadłubka, bpa
6. W środę o godz. 19.00 próba chóru. Obecność obowiązkowa.
7. W sobotę o godz. 15.00 spotkanie po oazowe Zespołu OREMUS.
8. 19 października będziemy przeżywać Niedzielę Misyjną. Ogłaszamy konkurs dla dzieci na najpiękniejszy strój charakteryzujący wybrany przez siebie kontynent. Po Mszy św. o g. 11.00 zostaną rozdane nagrody dla zwycięzców konkursu. Ponadto w Niedziele Misyjną będą w sprzedaży instrumenty muzyczne wykonane przez biedne dzieci z Indonezji a także ręcznie malowane kubki przez dziewczynki z naszej parafii należące do Dziewczęcej Służby Maryjnej. Dochód przeznaczony na potrzeby misyjne – lekarstwa dla umierających. Bóg zapłać!
9. Spotkanie wspólnoty Młodzieżowej MŁODZI RADOSNI 24/7 działającej przy naszym Sanktuarium – w każdy piątek o g. 19.15 w Domu pielgrzyma.
10. Spotkanie DSM w każdą sobotę o g. 11.00.
11. Parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku zaprasza na rekolekcje ewangelizacyjne 10-12.10.2014 r. Szczegółowe informacje znajdują się w gablocie parafialnej.
12. W przyszłą niedzielę 12 października, będziemy obchodzili XIII Dzień Papieski, pod hasłem; „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”. Ksiądz Biskup Ordynariusz zachęca wiernych Diecezji, by w przyszłą niedzielę w duchu wielkodusznej ofiarności i solidarności z uczącą się i studiującą młodzieżą, wspomóc materialnie dzieło nowego tysiąclecia, poprzez swoje ofiary składane do puszek przy kościołach.
13. W naszej diecezji to tradycyjnie Niedziela Kapłańska. O godzinie 1500 różaniec za wszystkich kapłanów i o nowe powołania kapłańskie z naszej Parafii i Diecezji. Ofiary na tacę z przyszłej niedzieli przeznaczone są na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Co roku, wspieramy też Sem. Duchowne naszymi darami z płodów rolnych. Niestety, coraz mniej jest uprawiających ziemię i tych darów praktycznie nie ma, dlatego w tym roku, nie będziemy zbierać płodów rolnych, ale w zamian apeluję do każdej rodziny o hojniejszą ofiarę na składkę, którą przekażemy na utrzymanie Sem. Duchownego w Tarnowie.
14. Coraz więcej osób przybywa na nasz parafialny cmentarz by uporządkować groby swoich bliskich. Apelujemy, by uschłe liście, kwiaty, szkło, plastik segregować i składać w wyznaczonym miejscu. Przypominamy, że wszystkie prace budowlane przy pomnikach i nagrobkach powinny być wcześniej uzgodnione i trzeba uzyskać na nie pozwolenie w kancelarii Parafialnej.
15. Dziękujemy Parafianom z Mokrzysk, którzy w minionym tygodniu porządkowali naszą Bazylikę. Pracowali: Piwowarczyk Agata, Mikos Anna, Natalia, Marcel, Czarnik Józefa, Ewa, Cierniak Antoni, Niedojadło Joanna, Robert, Gabriela, Szatkowska Cecylia, Stokłosa Teresa, Pluskwa Urszula, Gibała Krystyna, Dziadowiec Irena. Bóg zapłać za waszą pracę.

* W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny z Mokrzysk: Brożkiewicz, Mularz, Woda, Lewandowska, Sumara, Kopacz, Stolarczyk, Cisak, Pasierb, Radecki, Sumara, Leśniak, Gibała.
16. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 100 zł rodziny sprzątające Bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.
17. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego, w którym znajduje się kolejna płyta z nagraniem Dzienniczka s. Faustyny Kowalskiej.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
26 niedziela zwykła – 28. 09. 2014 r.

1. Przeżywamy dziś odpust z racji przeniesienia relikwii Św. Stanisława ze Skałki na Wawel. W dniu dzisiejszym w naszym Sanktuarium gościmy uczestników XXXIII Diecezjalnej Pielgrzymki Apostolatu Trzeźwości, która jest wspólnym wołaniem kościoła o trzeźwość ludzi uzależnionych od alkoholu i innych form zniewolenia. Witamy serdecznie wszystkich Pielgrzymów, gości i rodaków przybywających do Szczepanowa z nadzieją, że swoją modlitwą i ofiarą przez wstawiennictwo Św. Stanisława, wyproszą pomoc w trudnym zadaniu ratowania w swoim środowisku bliźnich, którzy uwikłali się w różnego rodzaju uzależnienia, związane z nadużywaniem alkoholu.
O godz. 10.15 zostanie odprawiona Droga Krzyżowa, a o godz. 11.oo uroczysta suma.
Zapraszamy wszystkich, którym droga jest trzeźwość własna, bliskich i naszego Narodu. Zachęcamy też do wpisania swoich postanowień abstynenckich do Księgi Trzeźwościowej, która znajduje się przy ołtarzu Bożego Miłosierdzia.
*Dzisiaj Msze św. przed południem, będą jeszcze odprawione ; o godz. 8.oo, 9.oo, 11.oo.
*Od jutra Msze św. popołudniowe o godz. 17.oo

2. W dniu dzisiejszym przeprowadzana jest w całym Kościele Powszechnym akcja: KORONKA MIAST, która polega na odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia w miejscu publicznym. Zapraszamy, aby włączyć się do tej akcji: dzisiaj zamiast nieszporów niedzielnych o godz. 15.00 na rynku Szczepanowskim odmówimy wspólnie tą modlitwę. Zapraszamy wszystkich parafian.

3. Od środy rozpoczynamy miesiąc październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Nabożeństwo Różańcowe w naszej bazylice będzie odprawiane codziennie o godzinie 1700, a w niedziele i święta o godz. 15.oo. Po różańcu Msza św. Zachęcamy do licznego udziału w tym pięknym nabożeństwie. Tych zaś, którym trudniej przyjść do kościoła, proszę o wspólne odmawianie różańca w naszych domach. Ze względu na duży ruch samochodów, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, zaś dzieci i młodzież, a także osoby starsze zachęcamy do zakładania elementów odblaskowych, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych.

4. W liturgii Kościoła przeżywać będziemy:
w poniedziałek – święto Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
we wtorek – wsp. Św. Hieronima, prezb. i dokt. Kościoła.
w środę – wsp. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziew. i dokt. Kośc.
w czwartek – wsp. Świętych Aniołów Stróżów.
w sobotę – wsp. Św. Franciszka z Asyżu.

5. W środę o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów na ministrantów

6. W czwartek o godz. 17.oo spotkanie rodziców i dzieci z kl. II przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.

7. Spotkanie rodziców wraz z młodzieżą gimnazjalną przygotowującą się do sakramentu bierzmowania w kościele o godz. 17.00, według następującego porządku:
Środa – kl. I gimnazjum
Czwartek – kl. II gimnazjum
Piątek – kl. III gimnazjum

8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca października. Spowiedź przed I piątkiem dla dzieci szkolnych będzie codziennie rano i popołudniu pół godziny przed Mszą św. i w czasie nabożeństwa różańcowego. Dla starszych, spowiedź będzie w czwartek i piątek od godz. 16.oo.
* w czwartek – od godz. 16.oo Adoracja Najświętszego Sakramentu, czyli Godzina Święta. Zachęcamy do wspólnej modlitwy wobec Chrystusa wystawionego w Najśw. Sakramencie.
* w sobotę – Kapłani odwiedzą chorych z Komunią Świętą.

9. Kustosz Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej, serdecznie zaprasza na uroczystości odpustowe w piątek, sobotę i niedzielę. Program zamieszczony jest na afiszach.

10. Od przyszłej niedzieli w Sanktuarium MB Różańcowej w Bochni rozpocznie się Tygodniowy Odpust. Plan odpustu umieszczony jest w gablocie.

11. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się „Tydzień Miłosierdzia”.

12. W przyszłą niedzielę odbędzie się Procesja Różańcowa wokół Kościoła o godz. 15.00.

13. Zapraszamy na spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z księdzem opiekunem w przyszłą niedzielę po Eucharystii o g. 15.30. Zachęcamy chętnych do włączenia się w Stowarzyszenie.

14. Dziękujemy Parafianom ze Sterkowca, którzy przygotowali i przystroili naszą Bazylikę na czas odpustu. Bóg zapłać za Waszą ofiarną pracę.

15. W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny z Mokrzysk: Sitarz, Piwowarczyk, Mikos, Skrzypek, Czarnik, Białek, Cierniak, Niedojadło, Szatkowska, Faltyn, Stokłosa, Pluskwa, Gibała
* Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 800 zł mieszkańcy ze Sterkowca, oraz 220 zł. Róża Różańcowa Bł. Salomei zelatorki Krystyny Cholewa. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

16. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

17. Urząd Miejski w Brzesku informuje, że zbiórka odpadów wielkogabarytowych w miejscowości Wokowice i Sterkowiec zostanie przeprowadzona 29 września 2014 r., tj. poniedziałek. W dniu zbiórki przy drodze publicznej do godz. 7.00 należy wystawić odpady, które będą zabrane bezpośrednio na przejeżdżający samochód, tylko odpady wielkogabarytowe (np. meble, pralki, lodówki).

18. Dziś w naszej Bazylice możemy zyskać odpust zupełny. Odmówimy teraz te modlitwy, które poleca nam Kościół, abyśmy mogli zyskać odpust zupełny.
Odmawiamy; Ojcze nasz, Wierzę w Boga Ojca.., w intencjach Ojca Św.- Zdrowaś Maryjo, trzeba się wyzbyć przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego, ofiarować odpust za siebie, lub za duszę w czyśćcu cierpiącą. Jeżeli brak jest pełnej dyspozycji, lub wypełnienia warunków, zyskuje się odpust cząstkowy.

Po końcowym błogosławieństwie będziemy mogli oddać cześć Św. Stanisławowi przez ucałowanie Jego relikwii.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
25 Niedziela Zwykła – 21. 09. 2014

1. Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Wiemy, że media, jeśli chcą, mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie.

2. Dzisiaj swoimi ofiarami składanymi do puszek wspieramy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Bóg zapłać za ofiary złożone na ten cel.

3. Jesteśmy już po przeżyciu peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Świętej Siostry Faustyny i Świętego Jana Pawła II. do naszej 1000 – letniej Parafii. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim za ogromne zaangażowanie się w przygotowanie tej historycznej uroczystości, oraz za rozmodlenie zanurzając się w tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Dziękuję tym wszystkim którzy bezpośrednio byli zaangażowani w przystrojenie drogi ze Sterkowca do Szczepanowa, dziękuję za dekoracje domów oraz uporządkowanie obejść, za ogromną pracę przy uporządkowaniu terenu przy Bazylice i parkingach.
Wyrazy ogromnej wdzięczności kieruję pod adresem Księży Biskupów. Naszego rodaka Ks. Bpa Jana Styrny i Bpa Władysława Bobowskiego za obecność, celebrę i wygłoszone Słowo Boże. Dziękuję wszystkim Kapłanom rodakom z kraju i z zagranicy, księżom, którzy pracowali i obecnie pracują w naszej Parafii oraz księżom z dekanatu szczepanowskiego i gościom.
Bóg zapłać Druhom OSP z Łęk, Mokrzysk, Szczepanowa i Wokowic za eskortowanie samochodu – Kaplicy z Maszkienic do Szczepanowa, oraz ze Szczepanowa do Zaborowa, za zabezpieczenie kaplicy w swoim garażu, za utrzymanie porządku na parkingach oraz niesienie obrazu. Dziękuję przedstawicielom matek, które niosły relikwiarze. Dziękuję i dzieciom przedszkolnym, klas III, oraz dziewczynkom DSM- owi. Dziękuję LSO, ministrantom i Lektorom, Panu Kościelnemu, Panu Organiście, Chórowi Sanktuaryjnemu i z Parafii Brzesko Słotwiny, Nadzwyczajnym Szafarzom Komunii świętej, Paniom w kuchni Pani ze sklepiku sanktuaryjnego i innym. Wszystkim składam serdeczny Bóg zapłać! Niech Jezus Miłosierny będzie nam nagrodą.

4. Dziękujemy Parafianom z Mokrzysk, którzy w minionym tygodniu porządkowali i ubierali kwiatami bazylikę na czas Nwiedzenia. Pracowali: Godzik Jolanta i Monika, Piwowarczyk Katarzyna, Patyk Ewa, Reczek Elżbieta, Stróżak Małgorzata, Bratek Maria, Stanisz Barbara, Pluszyńska Barbara, Krakowiak Helena, Zachara Maria, Zachara Krzysztof, Zachara Halina i Stanisław, Bąk Halina, Wielgosz Zofia, Mietła Agnieszka, Rudnik Jan, Woda Teresa, Pacyna Barbara, Lewandowska Helena, Kuś Adam i Zofia, Bratek Agnieszka, Sarlej Robert, Musiał Maciej i Marek, Pacura Jolanta, Gładka Marta, Mularz Mateusz, Cisak Stanisława, Cisak Marta, Kalarus Robert, Dal Katarzyna, Grocholska Jadwiga, Szatkowski Krzysztof, Łopatka Jan i Łukasz, Gałek Małgorzata, Bober Halina, Giemza Grzegorz. Bóg zapłać za waszą pracę.

5. W przyszłą niedzielę – 28 września będziemy przeżywać odpust z racji przeniesienia relikwii św. Stanisława ze Skałki na Wawel.
W tym dniu odbędzie się XXXIII Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości do Szczepanowa, która jest wspólnym wołaniem Kościoła o trzeźwość ludzi zniewolonych alkoholem i innymi nałogami. Modlitewno – ekspiacyjne czuwanie, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie rozpocznie się już w sobotę, Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00, które poprowadzą członkowie diecezjalnych Grup Apostolstwa Trzeźwości z Diecezji. Zapraszamy też Parafian do tej modlitwy. Nie bądźmy obojętni na ten problem w naszych rodzinach. Informujemy Parafian, że w przyszłą niedzielę przed południem porządek Mszy Św. będzie zmieniony ze względu na przybywające do naszego Sanktuarium pielgrzymki z Diecezji. Msze św. będą odprawione; o godz. 6.3o, 8.oo, i o godz. 9.oo / a więc nie o 9.3o jak zawsze, tylko o godzinie 9.oo. Droga Krzyżowa wynagradzająca za grzechy pijaństwa będzie o godz. 10.15. Uroczysta suma odpustowa o godz. 11.oo, będzie transmitowana przez nasze Diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Po południu o godz. 15.oo Nieszpory i Msza święta o godz. 15.3o. Serdecznie zapraszamy Parafian do wzięcia udziału we wspólnej modlitwie o trzeźwość naszych rodzin i nas samych.

6. W liturgii Kościoła przeżywać będziemy:
* we wtorek – wsp. Św. Ojca Pio z Pietrelciny, prezbitera
* w czwartek – wsp. Bł. Władysława z Gielniowa, prezbitera.
* w sobotę – wsp. Św. Wincentego a Paulo, prezbitera

7. W środę po Mszy Św. wieczornej spotkanie formacyjne członków Caritasu Parafialnego. Zapraszamy również i te osoby, które chciałyby się włączyć w pracę Caritasu w Parafii.

8. W tym tygodniu prosimy parafian ze Sterkowca, aby na uroczystość odpustową uporządkowali otoczenie Bazyliki, miejsce narodzenia św. Stanisława i kościół na cmentarzu.

9. Informujemy, że z naszej wspólnoty odszedł do wieczności Śp. Stanisław Reczek, lat 79 z Przyborowa. Polecajmy go.

10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

11. Sołtys wsi Sterkowiec zaprasza mieszkańców na zebranie wiejskie w dniu 26. września o godz. 18,oo.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
24 Niedziela Zwykła 14. 09. 2014 r.

1. Przeżywamy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Pamiętajmy, że krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela.

2. Dzisiaj w naszej Parafii rozpoczynamy renowację Misji świętych. Bardzo serdecznie witamy Ojców Redemptorystów z Tuchowa, – Ojca Stanisława Kiełbasę, którego wszyscy dobrze już znamy, oraz Ojca Kazimierza Głaz, którzy bezpośrednio przygotują nas do przyjęcia obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Siostry Faustyny i Św. Jana Pawła II.

Program renowacji Misji św. na dzisiejszą niedzielę jest następujący.
Hasłem rozważań są słowa; „Jego Miłosierdzie z pokolenia na pokolenie”.
Natomiast myślą przewodnią dzisiejszych rozważań jest „Święto Miłosierdzia Bożego”. Zachęcamy do licznego udziału w poszczególnych grupach tematycznych. I tak, o godz.;
8.00 – Msza św. z nauką misyjną dla matek i ojców
9.30 – Msza św. z nauką misyjną dla młodzieży
11.00 – Msza św. z nauką misyjną dla dzieci szkolnych
15.00 – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa
15.30 – Msza św. z nauką misyjną dla wszystkich
Na kolejne dni program będą podawali Ojcowie. Mamy je też na folderach.

3. W związku z uroczystością peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii świętych; Jana Pawła II i Siostry Faustyny do naszej Parafii, apeluję o czynne zaangażowanie się Parafian, również w przygotowania zewnętrzne. Trzeba uporządkować teren przy bazylice, skosić trawę na parkingach i przy drodze, udekorować teren.

Obraz do naszej Parafii przybędzie już w piątek o godz. 17.oo z Parafii Maszkienice. W czasie przejazdu samochód Kaplica będzie eskortowany przez druhów OSP, dlatego bardzo proszę aby na trasie od Sterkowca do Bazyliki przystroić drogę flagami, tak jak to robimy na czas odpustu oraz przyozdobić swoje domy. W sklepiku sanktuaryjnym są do nabycia okolicznościowe plakaty, chorągiewki i inne ozdoby. We wtorek będą okolicznościowe obrazy z Jezusem Miłosiernym upamiętniającym to niezwykłe wydarzenie w 1000 – letniej historii naszej Parafii. Chciałbym, aby w taki obraz zaopatrzyła się każda rodzina. Zgodnie z programem, renowację Misji zakończymy w środę, dlatego chciałbym aby we czwartek, Parafia była już odświętnie udekorowana.

Kilka informacji na temat samego powitania obrazu i relikwii.
Obraz Jezusa Miłosiernego wniosą do Bazyliki ojcowie naszej Parafii, którzy są druhami z poszczególnych jednostkach OSP. Natomiast relikwiarze wniosą matki. Niosącym obraz i relikwie powinny towarzyszyć dzieci. Dlatego bardzo proszę, aby dzieci z klas III Szkoły Podstawowej, przyszły w piątek na godz. 16.3o w swoich strojach komunijnych. Również dzieci przedszkolne niech przyjdą w tych strojach w których sypią kwiaty w czasie Bożego Ciała. Dziewczynki z DSM też niech przyjdą ubrane w swoje stroje. Wszystkie te dzieci, będą uczestniczyć w obrzędzie powitania obrazu i relikwii, a po wniesieniu ich do Bazyliki złożą kwiaty. Apeluję też do rodziców, aby wszyscy lektorzy i ministranci, przyszli w swoich strojach. Po ceremonii powitania zostanie odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana przez Księży z dekanatu szczepanowskiego, rodaków i Gości, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Władysława Bobowskiego i Księdza Biskupa Jana Styrnę naszego rodaka. Informuję chorych i osoby starsze które nie będą mogły uczestniczyć we Mszy św. w Bazylice, że Msza św. o godzinie 17.oo będzie transmitowana przez Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Po Mszy świętej będzie można ucałować relikwie i rozpocznie się modlitewne czuwanie, które będzie trwało 24 godziny bez przerwy. Już dziś zapraszam wszystkich Parafian do trwania na wspólnej modlitwie. Zróbmy wszystko, aby ten święty czas obecności Jezusa Miłosiernego i relikwii świętych Jana Pawła II i Św. Siostry Faustyny w naszej Parafii wykorzystać jak najlepiej dla swojej duszy, prosząc o miłosierdzie dla siebie i dla swojej rodziny i całego świata.

4. Od dziś rozpoczynamy „Tydzień Wychowania” odczytując hasło „Wychowywać do wartości” Zachęcamy do modlitwy w intencjach rodziców, nauczycieli, wychowawców oraz dzieci i młodzieży W tym tygodniu przeżywać będziemy: * w poniedziałek – wsp. MB Bolesnej – rozpoczyna się tygodniowy odpust w Limanowej. * we wtorek – wsp. Świętych męczenników Korneliusza pap. i Cypriana biskupa * w czwartek – Święto Św. Stanisława Kostki, zak. patrona drugorzędnego Polski * w sobotę – wspomnienie Świętych męczenników koreańskich.

5. We wtorek na godz.19.oo zapraszamy kandydatów do bierzmowania z klas III oraz Grupę Apost. Młodzieży, w związku z przygotowaniem czuwania dla młodzieży w czasie peregrynacji. Wszyscy kandydaci do bierzmowania z klas; I, II, III biorą udział we wspólnej modlitwie młodzieży w czasie czuwania w piątek o godz. 23.oo. Rodziców prosimy aby pomogli tym młodym w uczestnictwie w tej adoracji.

6. W środę o godz. 19.oo zbiórka ministrantów i lektorów. Trzeba dobrze przygotować liturgię, dlatego obecność wszystkich jest obowiązkowa.

7. W przyszłą niedzielę przypada „Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu”. W tym dniu, zbiórka do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

8. Dziękujemy Parafianom z Mokrzysk, którzy w minionym tygodniu porządkowali i ubierali kwiatami bazylikę. Pracowali: Pytka Teresa, Marcin i Agnieszka, Zaucha Danuta, Franczak Józefa, Piwowarska Krystyna, Urban Agnieszka, Kwiatek Magdalena, Piwowarska Maria. Bóg zapłać za waszą pracę. * W tym tygodniu trzeba będzie więcej osób do posprzątania w Bazylice oraz na zewnątrz. Trzeba przystroić wszystkie ołtarze, obraz, postumenty pod obraz i relikwie, dlatego została wyznaczona podwójna liczba rodzin z Mokrzysk. Prosimy o to rodziny; Godzik, Piwowarczyk, Patyk, Reczek, Stróżak, Bratek, Stanisz, Pluszyńska, Krakowiak, Zachara, Zachara, Zachara, Borowiec, Bąk, Wielgosz, Mietła, Rudnik, Woda, Pacyna, Lewandowski, Kania, Kuś. Prosimy aby te prace wykonać już w czwartek.
* Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 1000 zł pewna rodzina ze Sterkowca, oraz 200 zł. pewna rodzina z Mokrzysk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

9. Informujemy parafian, że w minionym tygodniu odszedł do wieczności śp. Ryszard Tybon, ze Szczepanowa, lat 52. Pogrzeb we wtorek o godz. 13.oo. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. Dziś w GN druga płyta z nagranym Dzienniczkiem Siostry Faustyny.

11. Małopolska Szkoła Wyższa w Brzesku informuje, że nabór studentów na poszczególne kierunki studiów trwa do końca września. Bliższe informacje są umieszczone na afiszach, oraz można je uzyskać w siedzibie Uczelni w Brzesku przy ul. Królowej Jadwigi 18.

12. W przyszłym tygodniu w czwartek tj. 25 września o godz. 8.3o w Ośrodku Zdrowia w Szczepanowie, odbędzie się komputerowe badanie wzroku z możliwością zakupu okularów. Rejestracja oraz bliższe szczegóły w Ośrodku Zdrowia.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
23 Niedziela zwykła 07. 09. 2014

1. Po południu o godz.15.oo Nieszpory z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego. O godzinie 15.3o Msza święta. Od dzisiaj nie będzie odprawiana Msza św. o godz. 19.oo.

2. Jutro wypada uroczystość Narodzenia NMP – Głównej Patronki Diecezji. Msze święte w naszej Bazylice będą odprawione o godz. 6.3o, 8.oo i po południu o godz. 18.oo. Po każdej Mszy świętej poświęcenie ziarna siewnego.
* Od jutra w Bazylice Katedralnej w Tarnowie w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, rozpoczyna się Tydzień Maryjny. Ksiądz Proboszcz parafii katedralnej serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy. Szczegóły są na afiszu w gablocie parafialnej.
* Jutro w Borzęcinie o godz. 18.oo uroczystości odpustowe połączone z jubileuszem 650 -lecia Parafii. Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza, będzie transmitowana przez Radio Maryja i telewizję TRWAM. O godz. 21.3o transmisja na żywo z Borzęcina z „Rozmów niedokończonych”.

3. W czwartek od godz. 16.oo adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie o godz. 18.oo Nowenna do Miłosierdzia Bożego, przygotowująca nas do peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Św. Siostry Faustyny i Św. Jana Pawła II. Wszystkich Parafian zapraszamy do modlitwy i adoracji Chrystusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie.

4. W tym tygodniu w czwartek tj. 11.września, rozpocznie się Peregrynacja Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego wraz z relikwiami świętej Siostry Faustyny i Świętego Jana Pawła II w naszym dekanacie. Peregrynacja rozpocznie się od Parafii Bucze, a zakończy 20 września w naszej Parafii. W związku z peregrynacją, kapłani będą zaangażowani w pomoc w sąsiednich Parafiach, dlatego w piątek i w sobotę nie będzie Mszy św. popołudniowej.

5. W przyszłą niedzielę 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Pamiętajmy, że krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie! Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Bardzo prosimy, aby z tej okazji przyozdobić wszystkie krzyże przydrożne na terenie naszej Parafii.

6. W najbliższą niedzielę w naszej Parafii rozpoczniemy Renowację Misji świętych, które przygotują nas bezpośrednio do przyjęcia obrazu Jezusa Miłosiernego i Relikwii świętej Siostry Faustyny i Świętego Jana Pawła II.
* W minioną niedzielę każda rodzina otrzymała program renowacji Misji i Nawiedzenia. Gdyby ktoś jeszcze nie miał programu, może go zabrać są wystawione przy wyjściu z Bazyliki. Są też naszym sklepiku sanktuaryjnym.
Dla przypomnienia podam program renowacji Misji św. tylko na najbliższą niedzielę.
Hasłem rozważań są słowa; „Jego Miłosierdzie z pokolenia na pokolenie”.
Natomiast myślą przewodnią rozważań niedzielnych, jest „Święto Miłosierdzia”. Zachęcamy do licznego udziału w poszczególnych grupach tematycznych. I tak, o godz;
6.30 – Msza św. z nauką misyjną dla wszystkich
8.00 – Msza św. z nauką misyjną dla matek i ojców
9.30 – Msza św. z nauką misyjną dla młodzieży
11.00 – Msza św. z nauką misyjną dla dzieci szkolnych
15.00 – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa
15.30 – Msza św. z nauką misyjną dla wszystkich

7. Na czas peregrynacji, zachęcamy do przystrojenia naszych domów. Dlatego już dziś zachęcamy do nabycia w naszym sklepiku sanktuaryjnym okolicznościowych plakatów, chorągiewek i innych ozdób. Będą też wydrukowane okolicznościowe obrazy z Jezusem Miłosiernym upamiętniającym to niezwykłe wydarzenie w 1000- letniej historii naszej Parafii.

8. W sobotę, o godz. 9.oo odbędzie spotkanie zespołu OREMUS. Wszystkie dziewczynki należące do zespołu i chętne do śpiewania w zespole po klasie II, serdecznie zapraszamy.
* w sobotę, o godz. 11.oo spotkanie DSM. Zapraszamy Przewodniczki, a także chętne dziewczynki po II klasie, aby włączyły się do grupy DSM w parafii.

9. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wraz ze swym Księdzem Opiekunem, zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz.15.3o.

10. Dziękujemy Parafianom, którzy w minionym tygodniu porządkowali i ubierali kwiatami bazylikę. Pracowali: Cisak Grażyna i Grzegorz, Zdunek Bogusława, Węgiel Elżbieta, Cholewa Krystyna i Stanisław, Grzyb Marta, Zachara Irena, Turlej Barbara, Turlej Renata i Jacek, Kornaś Dorota, Sarlej Krystyna. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych mieszkańców z Mokrzysk, rodziny: Pytka, Zaucha, Halastra, Franczak, Piwowarski, Urban, Kwiatek, Woda, Piwowarski, Pagacz.
* Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 170 zł rodziny sprzątające Bazylikę, 500 zł. pewna rodzina z Mokrzysk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

11. Caritas Parafialny, wyraża wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli, za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu akcji – „Tornister pełen uśmiechu”. Wszystkie ofiarowane w tej akcji zeszyty i przybory szkolne, zostały przekazane najbardziej potrzebującym dzieciom z naszej Parafii. Bóg zapłać.

12. Informujemy parafian, że w minionym tygodniu odeszli do wieczności Śp. Tadeusz Kłósek ze Szczepanowa, lat 61, pogrzeb jutro o godz. 14.oo, oraz Śp. Wanda Janiak z Łęk lat 87. Pogrzeb jutro o godz. 16.oo. Polecajmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu.

13. Pracownicy Ośrodka Zdrowia w Szczepanowie, proszą o zgłoszenie się młodzieży urodzonej w 1996 roku do szczepienia przeciw „Tężcowi”, w godzinach pracy Lekarzy.

14. Sołtysi, poszczególnych miejscowości informują, że do dnia 15 września będą przyjmować III ratę podatku. Szczegóły na tablicach informacyjnych w poszczególnych miejscowościach.

15. Urząd Miejski w Brzesku informuje, że zbiórka odpadów wielkogabarytowych zostanie przeprowadzona w następujących dniach: 11 września tj. czwartek w Szczepanowie, i 13 września tj. sobota w Mokrzyskach. W tych dniach do godz. 7.oo rano należy wystawić odpady, które zostaną zabrane bezpośrednio na przejeżdżający samochód.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
22 Niedziela zwykła 31. 08. 2014 r.

1. Po południu o godz. 1500 Nieszpory połączone z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego i Msza Święta o godz. 15.3o i 19.oo. Od przyszłej niedzieli nie będzie Mszy św. o godz. 19.oo.

2. W naszej wspólnocie Parafialnej bardzo serdecznie witamy nowych Księży wikariuszy, których Ksiądz Biskup Ordynariusz skierował do pracy duszpasterskiej w naszej Parafii. Witamy Księdza Rafała Dańca który pracował w Parafii Św. Marcina w Gnojniku oraz Księdza Tomasza Rąpałę, który pracował w Parafii MBNP w Mielcu. Witając Księży, życzymy, im by posługa w naszym Sanktuarium była owocną i dała wiele radości oraz duchowych przeżyć. Szczęść Boże.

3. W poniedziałek rozpoczynamy nowy Rok szkolny i katechetyczny. Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego będzie jutro, 1 września o godz. 8.00. Zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli. Stojąc u progu nowego roku szkolnego, zapraszamy na Mszę Świętą, podczas której będziemy prosić o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania młodych charakterów. Apelujemy do rodziców, aby dzieci które nie skorzystały jeszcze ze spowiedzi na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, wyspowiadały się w najbliższych dniach przed I piątkiem miesiąca. Informujemy, że dzieci w Łękach rozpoczynają nowy rok szkolny o godz. 9.3o w szkole. W Sterkowcu również o godz. 9.3o w Domu Kultury. Natomiast po młodzież z Gimnazjum w Jadownikach przyjedzie autobus zaraz po zakończeniu Mszy Św.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca września. Spowiedź przed I piątkiem, będzie w czwartek i piątek od godz.17.oo.

5. W czwartek od godz. 16.oo adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie o godz. 18.oo Nowenna do Miłosierdzia Bożego, przygotowująca nas do peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Św. Siostry Faustyny i Św. Jana Pawła II. Wszystkich Parafian zapraszamy do modlitwy i adoracji Chrystusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie.

6. W ramach przygotowań do peregrynacji za dwa tygodnie tj. w niedzielę 14 września rozpoczniemy renowację Misji świętych w Parafii. W związku z tym został wydrukowany program Misji oraz program Nawiedzenia Parafii przez obraz Jezusa Miłosiernego. Bardzo prosimy, aby każda rodzina zabrała przygotowany program, który będą rozdawać lektorzy i ministranci przed Bazyliką.

7. Młodzież z Gimnazjum z kl. I., II., i III, zapraszamy w I piątek na nabożeństwo. Po Mszy św. będzie pierwsze spotkanie. Obecność obowiązkowa.

8. W sobotę przeżywać będziemy 11 rocznicę ogłoszenia tytułu Bazyliki Mniejszej, nadaną naszemu kościołowi przez Papieża Jana Pawła II. A więc, w sobotę będziemy mogli zyskać odpust zupełny nawiedzając bazylikę i wypełniając zwykłe warunki. Zachęcamy do licznego udziału w tym dniu w nabożeństwach rano i po południu, abyśmy mogli uzyskać odpust zupełny.

9. Komunia Święta w domach chorych, będzie w sobotę od godz. 8.oo rano.

10. W przyszłą niedzielę w Parafii pw. Narodzenia NMP w Borzęcinie, rozpoczynają się uroczystości związane z Jubileuszem 650 lecia istnienia Parafii. Program wywieszony jest w gablocie parafialnej. Ksiądz Proboszcz wraz z parafianami serdecznie zaprasza na te uroczystości.

11. Dziękujemy rodzinom, które minionym tygodniu zadbały o porządek i wystrój bazyliki. Pracowali: Ćwioro Barbara, Woda Bogumiła, Prokopek Krystyna, Rogóż Magdalena, Skurnóg Marta, Babraj Ireneusz, Giemza Stanisław, Szelowska Wanda, Kołodziej Grażyna, Skalska Janina. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu o uporządkowanie i wystrój Bazyliki prosimy parafian z Mokrzysk, rodzinę: Cisak, Zdunek, Węgiel, Cholewa, Grzyb, Zachara, Turlej, Turlej, Kornaś, Sarlej.
* Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły, 260 zł. rodziny sprzątające Bazylikę, 500 złotych pewna rodzina ze Sterkowca. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie.
* Informujemy Parafian, że z naszej wspólnoty odszedł do wieczności Śp. Teodor Nowak, lat 77 ze Szczepanowa. Polecajmy Jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

12. Zachęcamy do głosowania na Szczepanów jako miejscowość i Sanktuarium Św. Stanisława BM, w Plebiscycie – „WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI 2014 R”. Każdy może wziąć udział głosując na Szczepanów poprzez wysłanie SMS na numer 72355 o treści MAL.15 Głosowanie trwa do 4 września. Głosując na Szczepanów, promujemy nasze Sanktuarium i św. Stanisława. Do dzisiaj zagłosowało 115 osób. Myślę, że będzie nas więcej promujących nasze Sanktuarium i środowisko.

13. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
21 Niedziela Zwykła – 24.08. 2014

1. Po popołudniu o godz. 15.00 nieszpory. Msza św. o godz. 15.30 i 19.00.
W odpowiedzi na apel Biskupa Tarnowskiego, Caritas Parafialny przed bazyliką prowadzi zbiórkę na wsparcie dla poszkodowanych w czasie ostatnich burz i nawałnic.

2. Dziś w Brzesku – Słotwinach odpust z racji uroczystości NMP Częstochowskiej.

3. Informujemy Parafian że decyzją Ks. Bpa Ordynariusza Andrzeja Jeża, z dniem 27 sierpnia 2014 r. Ksiądz mgr Sławomir Krzyżanowski, przechodzi na nową placówkę do Parafii p.w. Wszystkich Świętych i Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie.
Dziś, żegnając Ks. Sławomira w imieniu całej wspólnoty parafialnej, kapłanów i własnym, chcę Mu bardzo serdecznie podziękować za Jego trzyletnią pracę w naszej Parafii. Dziękuję również za zaangażowanie się życie Parafii na różnych jej odcinkach, za prowadzenie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Róż Żywego Różańca, DSM i grup kolędniczych oraz za gorliwą pracę katechetyczną w naszych szkołach. Bóg zapłać! Księże Sławomirze! Na nowej placówce, życzymy Ci, dużo zdrowia i sił, oraz wstawiennictwa MB Chorzelowskiej i Św. Stanisława, byś swoją gorliwością zapalał innych prowadząc wiernych do Boga. Zapewniamy Cię też o modlitewnej pamięci w Sanktuarium naszego rodaka Św. Stanisława BM. Szczęść Boże!

4. Informuję wiernych, że na moją prośbę do pracy w naszym Sanktuarium Ksiądz Biskup Ordynariusz skierował dwóch Księży Wikariuszy; Księdza Tomasza Rąpałę z Mielca i Księdza Jarosława Dańca z Gnojnika.

5. Bardzo serdecznie dziękuję tym rodzinom, które przyjęły pod swój dach Pielgrzymów zdążających na Jasną Górę z naszej Diecezji. Bóg zapłać za okazane im serce i staropolską gościnność. Pielgrzymi w czasie drogi, oraz przed cudownym obrazem Matki Boże w duchu wdzięczności, modlą się i zanoszą do Boga nasze intencje.

6. W naszej Parafii trwa nowenna 7 tygodni przed peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Odprawiamy ją w każdy czwartek o godzinie 18.oo, w łączności z nowenną do Św. Stanisława BM. Nowennę poprzedza dwugodzinna adoracja Najśw. Sakramentu, którą przeżywamy w milczeniu i osobistej rozmowie z Chrystusem. Dziękuję tym którzy w miniony czwartek uczestniczyli w adoracji i nowennie. Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian, aby jak najliczniej uczestniczyć w tym przygotowaniu.

7. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
* we wtorek – uroczystość NMP Częstochowskiej.
* w środę – wspomnienie św. Moniki
* w czwartek – wspomnienie św. Augustyna bpa i dokt. Kościoła
* w piątek – wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

8. W przyszły poniedziałek, czyli 1 września, rozpoczyna się nowy rok szkolny i katechetyczny. Zachęcamy dzieci oraz młodzież do spowiedzi świętej przed rozpoczęciem nauki, aby na Mszy św. rozpoczynającej rok szkolny przyjąć Chrystusa do swoich serc. Spowiadać będziemy w czwartek, piątek i sobotę pół godziny przed Mszą poranną i wieczorną. Prosimy, aby wszystkie dzieci skorzystały ze spowiedzi świętej.

9. Dziękujemy parafianom, którzy w minionym tygodniu zadbali o porządek i wystrój bazyliki. Pracowali: Żurek Weronika, Godzik Anna, Łukasiewicz Agnieszka, Bednarz Przemysław, Chmielarz Agnieszka, Dudek Grażyna, Wolsza Agnieszka, Bieniek Dorota, Nawalaniec Jakub i Magdalena. Bóg zapłać !
* W tym tygodniu o uporządkowanie i przystrojenie bazyliki prosimy parafian z Mokrzysk, rodziny: Ćwioro, Woda, Prokopek, Rogóż, Skurnóg, Babraj, Giemza, Bratek, Szelowski, Kołodziej, Skalski.
* Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 200 zł. rodziny sprzątające bazylikę, oraz 1 tyś. zł. pewna rodzina ze Szczepanowa. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również te comiesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

11. Informujemy Parafian, że Szczepanów jako miejscowość i Sanktuarium Św. Stanisława BM z licznymi zabytkami, związanymi z kultem naszego Rodaka, został zgłoszony do Plebiscytu Gazety Krakowskiej – „WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI 2014 R”. Każdy może wziąć udział głosując na Szczepanów poprzez wysłanie SMS na numer 72355 o treści MAL.15 Głosowanie trwa do 6 września 2014. Tych którzy mają komórki zachęcamy do zagłosowania na Szczepanów, aby w ten sposób promować nasze Sanktuarium i św. Stanisława wykazując w ten sposób patriotyzm lokalny. Są też drukowane kupony w Gazecie Krakowskiej które można wysyłać.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
20 Niedziela Zwykła – 17. 08. 2014 r.

1. Przeżywamy dziś 20 niedzielę zwykłą. Po południu o godz. 15.oo Nieszpory. Msza Święta o godz. 15.3o i 19.oo.

2. W maryjnym sierpniu, pamiętajmy szczególnie o modlitwie w intencji trzeźwości naszego Narodu. Wiele zależy od nas samych. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa! Maryi – Królowej, złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji. Wpiszmy ten fakt do Księgi Trzeźwości przy ołtarzu Bożego Miłosierdzia.

3. W tym tygodniu przeżywać będziemy;
– w środę – wspomnienie Św. Bernarda, opata i dokt. Kościoła.
– w czwartek – wspomnienie Św. Piusa X, pap.
– w piątek – wspomnienie NMP Królowej

4. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Mokrzysk za piękny wieniec żniwny i za jego prezentację w święto Wniebowzięcia NMP. Bóg zapłać wszystkim, którzy trudzili się nad jego wykonaniem. W przyszłym roku wieniec żniwny przygotują mieszkańcy Wokowic.

5. Przypominamy, że uczestnicy XXXII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej przybędą do naszej Parafii dzisiaj w godzinach wieczornych. Zachęcamy, aby wszystkich przyjąć gościnnie pod swój dach. Pielgrzymi w czasie drogi, oraz przed cudownym obrazem Matki Boże w duchu wdzięczności, modlą się i zanoszą do Boga nasze intencje.

6. Przypominamy Parafianom, że Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II w naszej Parafii rozpocznie się 19. września /tj. piątek/ o godz.17.oo i będzie trwała do 20 września do godz. 16.3o. Do tego wyjątkowego wydarzenia w 1000 – letniej historii naszej Parafii przygotowujemy się przez nowennę 7 tygodni, którą odprawiamy w każdy czwartek o godzinie 18.oo, w czasie nabożeństwa popołudniowego w łączności z nowenną do Św. Stanisława BM. Poprzedza ją dwugodzinna adoracja Najśw. Sakramentu. Adorację przeżywamy w milczeniu, w osobistej rozmowie z Chrystusem sam na sam. Z przykrością muszę to powiedzieć, że bardzo mało nas uczestniczy w tej adoracji i nowennie. A przecież o wiele więcej mogłoby przyjść, trzeba tylko chcieć. Nie zaniedbujmy tej szczególnej okazji, do spotkania się z Chrystusem Miłosiernym, by kiedyś nie stanąć przed Nim z pustymi rękami. Pamiętajmy, jest to jedna z form naszego przygotowania do spotkania się z Nim. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam w każdy czwartek na adorację Najśw. Sakramentu i na nowennę.

7. W związku apelem Księdza Biskupa o wsparcie dla poszkodowanych w czasie ostatnich burz i nawałnic, w przyszłą niedzielę Caritas Parafialny przeprowadzi zbiórkę do puszek na ten cel. Z zebranych funduszy wesprzemy poszkodowanych i potrzebujących wsparcia.

8. Dziękujemy rodzinom, które w minionym tygodniu zadbały o porządek i wystrój bazyliki. Pracowali: Zachara Stanisław, Kostrzewa Jadwiga, Hajduk Ewelina, Pala Barbara i Albert, Woda Daniel, Pasula Iwona i Oliwia, Starsiak Ewa i Karolina, Gładka Zofia, Gładka Agnieszka, Kobyłecka Kazimiera, Kuras Ewa, Julia i Karol. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu o uporządkowanie i przystrojenie bazyliki prosimy parafian z Mokrzysk, rodziny: Żurek, Godzik, Łukasiewicz, Lambert, Zachara, Bednarz, Chmielarz, Dudek, Dudek, Wolsza, Bieniek.

9. Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 270 zł., rodziny sprzątające Bazylikę, 100 zł, pewna rodzina ze Szczepanowa, 140 zł. Róża Różańcowa św. Jolanty ze Sterkowca, zel. Łyko Zofia. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również te comiesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

11. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej; www.bazylikaszczepanow.pl gdzie możemy przeczytać, czy też zobaczyć wiele ciekawych informacji.

12. Międzynarodowa Organizacja Kościoła Katolickiego „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” pragnie serdecznie podziękować za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu „Akcji Zbiórki Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego na cele humanitarno-edukacyjne” która się odbyła w ubiegłym roku w naszej diecezji. Wyrazy wdzięczności są skierowane do ludzi dobrej woli, którzy chcieli się przyłączyć do wsparcia realizowanego Projektu. Wydrukowane podziękowania możemy zabrać. Są tam projekty które zostały zrealizowane w ubiegłym roku ze zorganizowanej zbiórki. Składajmy zużyty sprzęt w naszych domach, bo w przyszłym roku będzie akcja powtórzona i będziemy mogli się w nią włączyć.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
19 Niedziela Zwykła – 10 sierpnia 2014 r.

1. Przeżywamy 19 niedzielę zwykłą. Bardzo serdecznie witamy przybyłych do naszej Parafii rodaków i gości i życzymy wam miłego wypoczynku w „Grodzie Świętego Stanisława”. Po południu o godz. 15.oo Nieszpory. Msza św. o godz.15.3o i 19.oo.
* Ofiary z dzisiejszej niedzieli przeznaczone są na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone na ten cel.

2. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
– w poniedziałek – wsp. św. Klary, dziewicy
– w czwartek – wsp. św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika.

3. W piątek – 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte w naszej Bazylice będą odprawiane jak w każdą niedzielę: 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o, i 19.oo. O godz. 15.oo Nieszpory Maryjne. W tym dniu, odbędzie się poświęcenie ziół i wieńców żniwnych.
*W czasie Mszy św. o godz. 11.oo będziemy dziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory i poświęcimy wieniec żniwny, który w tym roku przygotowują Parafianie z Mokrzysk. W przyszłym roku wieniec żniwny przygotują mieszkańcy Wokowic.
Ofiarujmy Maryi nie tylko poświęcone w tym dniu bukiety i wieńce, ale przede wszystkim serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.

4. Już w najbliższą niedzielę 17 sierpnia wyruszy XXXII Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Gdyby ktoś jeszcze zdecydował się pójść na pielgrzymkę, prosimy aby zapisał się u Księdza Przewodnika w Brzesku w czasie spotkania.
Informujemy, że uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej przybędą do naszej Parafii w niedzielę w godzinach wieczornych. Bardzo prosimy, aby wszystkich przyjąć gościnnie pod swój dach.

5. Bardzo serdecznie dziękuję Paniom : Marii Legutko ze Sterkowca, Elżbiecie Polak ze Szczepanowa oraz Ewie Wojas z Łęk, za pomoc w przeprowadzeniu letniego wypoczynku dla grupy dzieci z naszej parafii. Dziękuję w imieniu własnym a także dzieci i ich rodziców za ogromne zaangażowanie się, poświęcony czas i bezinteresowną troskę o bezpieczeństwo dzieci uczestniczących w letnim wypoczynku. Bóg zapłać!

6. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę. Pracowali: Mularz Anna, Borowiec Maria, Kwinta Anna i Stanisław, Bratek Maria, Chwał Ewa. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny z Mokrzysk, rodzinę; Zachara, Kostrzewa, Hajduk, Pala, Pasula, Woda, Starsiak, Gładki, Gładki, Kobyłecki, Kuras.

7. Ofiarę na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 150 zł., rodziny sprzątające Bazylikę. 200 zł. pewna rodzina ze Szczepanowa i z Mokrzysk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

8. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom i rodakom ze Szczepanowa za zamówienie figury do budowanego „Panteonu Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji”. Kolejną figurą jest – „Błogosławiony Ojciec Stanisław Kubista”, który zginął w obozie w Sachsenhausen 26. 04. 1940 r. –mając (42 lata). Bóg zapłać. Zachęcamy do szukania osób lub firm, które mogłyby wesprzeć Parafię materiałami czy też finansowo w prowadzonych obecnie pracach budowlanych.

9. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych oraz odwiedzenia naszego sklepiku, gdzie możemy nabyć piękne zeszyty do religii.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
18 Niedziela Zwykła – 3 sierpnia 2014 r.

1. Przeżywamy dziś pierwszą niedzielę sierpnia. Na zakończenie Eucharystii adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 15.oo Nieszpory. Msza św. o godz.15.3o i 19.oo.

2. Przeżywamy miesiąc sierpień. Jest to czas szczególnej modlitwy o trzeźwość w naszej Ojczyźnie. Pamiętajmy o tej ważnej sprawie w modlitwie i praktykujmy ducha trzeźwości w codziennym życiu. Zachęcamy do wpisania swoich postanowień trzeźwościowych do „Księgi Trzeźwości”, która znajduje się przed Ołtarzem Bożego Miłosierdzia.

3. Bardzo serdecznie witamy przybyłych do naszej Parafii rodaków i gości. Życzymy wam miłego wypoczynku w „Grodzie Św. Stanisława”.

4. Przypominamy Parafianom, że Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II w naszej Parafii będzie miała miejsce 19. września o godz.17,oo. Do tego wyjątkowego wydarzenia w 1000 – letniej historii naszej Parafii będziemy się przygotować wewnętrznie poprzez renowację Misji Świętych we wrześniu, a także obecnie przez nowennę 7 tygodni, którą rozpoczęliśmy w miniony czwartek o godzinie 18.oo, w czasie nabożeństwa popołudniowego. Nowennę poprzedziła dwugodzinna adoracja Najśw. Sakramentu. Również w tym tygodniu w czwartek od godz. 16.oo. zapraszamy na Adorację Najśw. Sakramentu. Przeżywać ją będziemy w milczeniu, rozmawiając z Chrystusem sam na sam, wsłuchując się w to co ma nam Chrystus do powiedzenia. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam wszystkich wiernych na adorację Najśw. Sakramentu i na nowennę przygotowującą nas do peregrynacji, by spotkać się z Chrystusem Miłosiernym.

5. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
– w poniedziałek – wsp. Św. Jana Marii Wianneya, prezb. patrona proboszczów.
– w środę – święto Przemienienia Pańskiego – Odpust w Nowym Sączu.
– w piątek – wsp. Św. Dominika, prezb.
– w sobotę – Święto Św. Teresy Benedykty od Krzyża dziew., męcz. patronki Europy.

6. Ofiary z przyszłej niedzieli, będą przeznaczone na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Tarnowie.

7. Za półtora tygodnia w Uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej, będziemy dziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Wieniec żniwny, który w tym roku przygotowują Parafianie z Mokrzysk.

8. Caritas Parafialny w okresie wakacyjnym włącza się w ogólnopolską akcję: „Tornister pełen uśmiechu”, której celem jest wyposażenie w zeszyty i przybory szkolne dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych. W związku z tą akcją w sklepach na terenie naszej Parafii, dzięki życzliwości ich właścicieli, wystawione będą kosze do których będzie można składać zeszyty i przybory szkolne. Zbiórka trwać będzie do 20 sierpnia. Zachęcamy do włączenia się w tę akcję by pomóc dzieciom z rodzin wielodzietnych i potrzebujących.

9. Dziękujemy rodzinom które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę. Pracowali: Flądro Zofia, Lisak Paweł i Szczepan, Rodzina Woda i Kardas, Filipowski Wacław i Sylwia, Zachara Kazimierz i Justyna, Dąbrówka Małgorzata, Barbara i Agata, Dąbrówka Ewa, Brzeska Bogumiła, Radecka Joanna i Weronika. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny z Mokrzysk, rodzinę; Mularz, Borowiec, Kostrzewa, Kwinta, Bratek, Halik, Baran, Pikulski, Chwał.
* Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 50 zł., rodziny sprzątające Bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie i te comiesięczne wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

10. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Maria Prokop z Łęk, lat 101. Polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu.

11. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

12. Wyjazd dzieci na kolonię parafialną do Starego Sącza będzie w jutro godz. 8.oo rano. Powrót będzie 9 sierpnia w godzinach wieczornych. Na wyjazd koniecznie trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości, legitymację szkolną lub inny dokument tożsamości.

13. Urząd Gminy Borzęcin przypomina, że w dniach 4,5,6 sierpnia br. przedstawiciele firmy Krameko wykonującej Projekt Uproszczonego Planu Lasu będą udzielali informacji i wyjaśnień co do zapisów w wyłożonym planie. Natomiast do 23 sierpnia br. można składać zastrzeżenia i wnioski w sprawie przedmiotowego planu.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
17 Niedziela zwykła 27. 07. 2014 r.

1. Po południu o godz. 1500 Nieszpory. Msza św. o godz. 15.3o i 19.oo.

2. Jutro przypada 23 rocznica konsekracji Księdza Biskupa Jana Styrny naszego rodaka. W swoich modlitwach polecajmy dobremu Bogu Osobę Księdza Biskupa.
* Z racji przypadającego 25 lipca wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących,
po każdej Mszy św. będzie błogosławieństwo naszych pojazdów. Kierowców zachęcamy do nabycia breloczków ze św. Krzysztofem oraz modlitwy za kierowców.
* W dniu dzisiejszym w Parafii Bielcza odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej, oraz na Bocheńcu ku czci Św. Anny. Księża proboszczowie zapraszają do wspólnej modlitwy.

3. Informujemy Parafian, że Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II w naszej Parafii będzie miała miejsce 19. września o godz.17,oo.
Do tego wyjątkowego wydarzenia w 1000 – letniej historii naszej Parafii będziemy się przygotować wewnętrznie poprzez renowację Misji Świętych we wrześniu, a także wcześniej przez nowennę 7 tygodni. Nowennę tę rozpoczniemy już w najbliższy czwartek o godzinie 18.oo, w czasie nabożeństwa popołudniowego i poprzedzi ją dwugodzinna adoracja Najśw. Sakramentu. Adorację przeżywać będziemy w milczeniu, rozmawiając z Chrystusem sam na sam, wsłuchując się równocześnie w to co ma nam Chrystus do powiedzenia. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam wszystkich wiernych, do przyjścia jak najliczniej na adorację Najśw. Sakramentu i na nowennę przygotowującą nas do peregrynacji, by spotkać się z Chrystusem Miłosiernym.

4. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
* we wtorek – święta Marta, patronka gospodyń i hotelarzy.
* w czwartek – święty Ignacy z Loyoli, prezb., patron rekolekcji.
* w piątek – święty Alfons Maria Liguorii, biskup i doktor Kościoła.

5. W piątek, będziemy obchodzić 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Poległo wówczas bardzo wielu ludzi, którzy odznaczali się wielką miłością do Ojczyzny. Oby ofiara ich życia przemówiła także do nas i skłoniła nas do budowania w sobie patriotyzmu, potrzebnego nie tylko w czasie wojny, ale i pokoju.

6. Od piątku, rozpoczynamy miesiąc sierpień. Jest to czas szczególnej modlitwy o trzeźwość w naszej Ojczyźnie. Pamiętajmy o tej ważnej sprawie w modlitwie praktykując ducha trzeźwości w codziennym życiu. Zachęcamy do wpisania swoich postanowień trzeźwościowych do „Księgi Trzeźwości”, która znajduje się przed Ołtarzem Bożego Miłosierdzia.

7. W sobotę 2 sierpnia ci, którzy nawiedzą Bazylikę, przystąpią do Komunii Św. i pomodlą się w intencjach wyznaczonych przez papieża, mogą otrzymać tak zwany odpust Porcjunkuli.

8. Polecajmy Bogu korzystających z urlopów i wakacji, a także rolników dla których jest to czas ciężkiej pracy. Módlmy się też o sprzyjającą pogodę, by móc zebrać plony ziemi.

9. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca sierpnia. Spowiedź przed I piątkiem będzie codziennie rano i wieczorem pół godziny przed Mszą Świętą, oraz w środę, czwartek i piątek od godz.17.oo. Prosimy, aby dzieci ze szkół podstawowych przyszły do spowiedzi w środę, w czwartek gimnazja i średnie, w piątek starsi. Jest tylko dwóch księży i w piątek nie będziemy w stanie wyspowiadać wszystkich.

10. W czwartek od godz. 8.oo rano Ksiądz Sławomir odwiedzi chorych z Komunią Świętą. Natomiast Ksiądz Adam w sobotę od godz. 8.00.

11. Dziękujemy rodzinom, które w minionym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Chudyba Małgorzata, Kargol Katarzyna, Mazur Michał i Kinga, Bujak Andrzej, Grażyna i Ewelina, Dubiel Wanda, Mroczek Zdzisław i Paulina, Kalarus Józef, Cisak Krystyna. Bóg zapłać za waszą pracę.

12. W tym tygodniu prosimy kolejnych mieszkańców z Mokrzysk, rodziny: Flądro, Lisak Woda, Kardas Filipowski, Zachara, Dąbrówka, Dąbrówka, Brzeski, Radecki, Mroczek.

13. Ofiary na prace budowlane przy naszej bazylice złożyli; 50 zł. rodziny sprzątające bazylikę,150 zł. Róża Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zel. Józefa Stępień, 50 Euro pewna rodzina i 50 $ pewna rodzina. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców.

14. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

15. Burmistrz Brzeska informuje, o możliwości otrzymania wsparcia dla uczniów z rodzin wielodzietnych 4+ w ramach projektu „Pierwszy dzwonek”. Deklaracje można pobrać w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu w UM w Brzesku, ul. Mickiewicza 33, w terminie do 8 sierpnia 2014 r.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
16 Niedziela zwykła 20. 07. 2014r.

1. Po południu o godz. 1500 Nieszpory Eucharystyczne i Msza św. godz..15.3o i 19.oo.
We wtorek będziemy przeżywać uroczystość odpustową z racji święta św. Marii Magdaleny, pierwszej Patronki naszej Parafii. Sumie odpustowej o godz. 11.oo. będzie przewodniczył Ksiądz Edward Bryła nasz Rodak, obchodzący w tym roku 40 rocznicę święceń kapłańskich. Po sumie uroczysta procesja eucharystyczna. Prosimy, aby na procesję przygotować sztandary i feretrony. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia oraz dzieci I komunijne w strojach. Strażaków prosimy o niesienie baldachimu i sztandarów. Zachęcamy Parafian, aby jak najliczniej uczestniczyć w sumie odpustowej i wziąć udział w procesji.

2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła przeżywać będziemy również:
* w środę – święto św. Brygidy, zakonnicy – patronki Europy;
* w czwartek – święto Św. Kingi, dziew., patronki drugorzędnej naszej Diecezji.
* w piątek – Św. Jakuba Apostoła – uroczystości odpustowe w Brzesku; w tym dniu także wsp. świętego Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących.
* w sobotę – wsp. Świętych: Joachima i Anny, rodziców NMP. Jest to dzień wdzięczności rodzicom, dziadkom i emerytom.
W tym dniu tradycyjnie obchodzimy dzień urodzin Świętego Stanisława BM. Msza święta o godz. 18.oo w bazylice. Nie będzie Mszy Św. przy Kaplicy Narodzenia Świętego Stanisława, ze względu na prowadzone tam prace remontowe.

3. W przyszłą niedzielę przypada 23 rocznica konsekracji Księdza Biskupa Jana Styrny naszego rodaka, pełniącego posługę w Elblągu. W swoich modlitwach w tym dniu oraz w czasie Mszy Świętej będziemy polecać dobremu Bogu Osobę Księdza Biskupa, prosząc dla Niego o potrzebne łaski.

4. Również w przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. będzie błogosławieństwo wszystkich pojazdów, z racji przypadającego 25 lipca wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących.

5. Przypominamy parafianom i gościom, że w każdą środę o godz. 18.oo odprawiana jest Nowenna do MBNP, natomiast w każdy czwartek o godz. 18.oo, Nowenna do Świętego Stanisława BM. Są wydrukowane specjalne kartki, na których możemy wypisywać podziękowania i prośby. Wypisane intencje na kartkach prosimy wrzucać do skrzynki obok, będą czytane w czasie nowenny.

6. Jak już informowaliśmy, w miesiącu sierpniu wyruszy XXXII Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Zapisy do grupy 8, Św. Stanisława Szczepanowskiego będą przyjmowane do końca lipca w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Tych, którzy nie mogą udać się pieszo do Częstochowy (szczególnie chorych) zachęcamy do duchowego pielgrzymowania i łączenia się z pielgrzymami za pośrednictwem naszego diecezjalnego radia. Osoby, które zdecydują się na taką formę pielgrzymowania prosimy by również zgłosić to w zakrystii. Więcej informacji na naszej stronie internetowej www.bazylikaszczepanow.pl

7. Serdecznie dziękujemy Parafianom z Mokrzysk, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przygotowali Bazylikę i jej otoczenie na uroczystość odpustową. Wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać!
* W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian z Mokrzysk, rodziny: Chudyba, Mazur, Bujak, Piech, Kądziołka, Dubiel, Mroczek, Moczek, Kalarus, Cisak.

8. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego oraz innych czasopism religijnych.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
15 Niedziela zwykła 13. 07. 2014

1. Przeżywamy dziś 15 niedzielę zwykłą. O godz. 1500 Nieszpory. Msza św. o godz.15.3o i 19.oo.

2. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu podarowanego nam czasu wakacji. Niech on sprzyja pogłębieniu naszych relacji z Bogiem, umocnieniu wiary i nawróceniu. Temu właśnie służy każda niedzielna Eucharystia. Wszystkich przybywających na czas wakacji do Szczepanowa: rodaków i gości, serdecznie witamy na ziemi Świętego Stanisława i życzymy miłego pobytu i wypoczynku.

3. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
– we wtorek – wspomnienie Św. Bonawentury bpa i dokt. Kościoła.
– w środę – wspomnienie Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel
– w piątek – wspomnienie Św. Szymona z Lipnicy, prezbitera.

4. W sobotę od godziny 16.oo – do 18.oo będzie spowiedź święta przed odpustem. Będą kapłani z sąsiednich parafii. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z Sakramentu Pokuty, by w czasie odpustu przyjąć Chrystusa do swoich serc i zyskać odpust zupełny.
1. W przyszłą niedzielę swoimi ofiarami składanymi na tacę wspieramy Seminarium Duchowne w Tarnowie.

5. W przyszły wtorek 22 lipca, w naszej Parafii uroczystość odpustowa z racji święta św. Marii Magdaleny, pierwszej Patronki naszej Parafii.
Uroczystą sumę odpustową o godz. 11.oo. będzie celebrował Ksiądz Edward Bryła nasz Rodak przeżywający w tym roku 40 rocznicę święceń kapłańskich.
O przygotowanie bazyliki do uroczystości odpustowych, prosimy mieszkańców Mokrzysk. Prace porządkowe będą wykonywane w najbliższą sobotę od godz. 8 rano. Bardzo prosimy, by wszyscy parafianie z Mokrzysk poczuwali się do włączenia w te przygotowania. Już dziś prosimy, aby na procesję Najświętszego Sakramentu przygotować wszystkie sztandary i feretrony. Strażaków prosimy o niesienie baldachimu i sztandarów.

6. Dziękujemy rodzinom, które w ubiegłym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Zych Maria, Marcinkiewicz Stanisława, Szewczyk Monika, Koczwara Aneta, Lis Wiesława, Lis Krzysztof, Kądziołka Krystyna, Ciuruś Dorota, Drąg Anna, Dąbrowa Zdzisław, Dąbrowa Ewelina i Jarosław, Borowiec Krystyna, Borowiec Marcin. Bóg zapłać za waszą pracę.

7. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: rodziny sprzątające bazylikę 90 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również te miesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

8. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego oraz innych czasopism religijnych.

9. Informujemy, że spotkanie w związku z dofinansowaniem 70% na kolektory słoneczne odbędzie się w Domu Ludowym w Borzęcinie 14.07.2014 r. o godz. 17.00.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
14 Niedziela zwykła 06. 07. 2014r.

1. Przeżywamy dziś I niedzielę miesiąca lipca. Po południu o godz. 15.oo Nieszpory. Msza Święta o 15.3o i 19.oo. W dzisiejszą niedzielę przypada święto patronalne Apostolstwa Chorych. Naszą modlitewną pamięcią obejmijmy również tych, którzy starają się pomagać duchowo wszystkim chorym, cierpiącym i seniorom z naszej wspólnoty parafialnej.

2. Bardzo serdecznie witamy w naszej wspólnocie Parafialnej Ks. mgr Radosława Bobka neoprezbitera pochodzącego z Parafii Krasne Lasocice k. Tymbarku, który od 1- do 16 lipca będzie pomagał nam w pracy duszpasterskiej.

3. Witamy również na ziemi Świętego Stanisława wszystkich przybywających na czas wakacji do Szczepanowa, rodaków i gości, życząc wszystkim miłego pobytu.

4. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego. W każdą niedzielę, uczestniczmy we Mszy Świętej bez względu na okoliczności, w jakich się znajdziemy. W ten sposób dajemy świadectwo żywej wiary. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy też o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.
Przychodząc również do naszej Bazyliki pamiętajmy o odpowiednim stroju. Przed Bazyliką jest tablica, wskazująca w jakich strojach nie powinniśmy wchodzić do bazyliki. Stosujmy się do tych zaleceń. Pamiętajmy, że za granicą we wszystkich kościołach, wchodząc do miejsc świętych na modlitwę, czy je zwiedzając, bez odpowiedniego stroju nikt nie zostanie wpuszczony. Dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się już wakacje, wielu z nas również w tym miesiącu będzie się udawało na zasłużony odpoczynek. Postarajmy się dobrze wykorzystywać ten czas, przeznaczając go również na nasz rozwój duchowy. Skorzystajmy z rekolekcji, udajmy się na pielgrzymkę, przeznaczmy czas na lekturę dobrej literatury religijnej. Wakacje to również czas żniw dla sekt. Zwróćmy zatem uwagę na to, kto się kontaktuje z naszymi dziećmi.

5. W miesiącu sierpniu wyruszy już XXXII Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Bardzo prosimy, aby Parafianie zapisywali się do 8 grupy Św. Stanisława Szczepanowskiego. Zapisy na pieszą pielgrzymkę będą przyjmowane do końca lipca w kancelarii lub zakrystii. Tych, którzy nie mogą udać się pieszo do Częstochowy (szczególnie chorych) zachęcamy do duchowego pielgrzymowania i łączenia się z pielgrzymami za pośrednictwem naszego diecezjalnego radia. Osoby, które zdecydują się na taką formę pielgrzymowania prosimy by również zgłosić w zakrystii.

6. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
– we wtorek – wsp. Św. Jana z Dukli, prezb.
– w piątek – Święto Św. Benedykta , Opata, Patrona Europy – w sobotę – wsp. Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu bpa i męcz.

7. Za dwa tygodnie, 22 lipca w naszej wspólnocie parafialnej będziemy przeżywać Odpust ku czci Św. Marii Magdaleny. Bardzo prosimy mieszkańców Mokrzysk by przygotowali Bazylikę na tę uroczystość.

8. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę. Pracowali: Król Maria, Karolina i Agnieszka, Witek Anna, Pasula Helena, Chudyba Stanisława, Masłoń Aneta, Dynak Maria, Dynak Renata, Brzezińska Ewa. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian z Mokrzysk – rodziny: Zych, Marcinkiewicz, Szewczyk, Koczwara, Lis, Lis, Kądziołka, Ciuruś, Drąg, Dąbrowa, Dąbrowa.

9. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 110 zł. rodziny sprzątające bazylikę, oraz 200 zł. pewna osoba z Wokowic. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również te comiesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism katolickich.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie – 13 Niedziela zwykła 29. 06. 2014 r.

1. O godz. 1500 Nieszpory połączone z nabożeństwem do Serca Pana Jezusa. Msza Święta o godz.15.3o. Od przyszłej niedzieli na czas wakacji dodatkowa Msza Święta o godz.19.oo.

2. Wszystkich przybywających na czas wakacji do Szczepanowa: rodaków i gości, serdecznie witamy na ziemi Świętego Stanisława i życzymy miłego pobytu.
Niech trwające wakacje, zwłaszcza dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Dbając o ciało, zadbajmy także o naszego ducha.

3. Informujemy Parafian, że dzisiaj nasz rodak Tomasz Dubiel, franciszkanin przyjmie święcenia diakonatu w Jerozolimie. Otoczmy go serdeczną modlitwą, wypraszając potrzebne łaski za przyczyną św. Stanisława w pełnieniu posługi diakona.

4. W tym tygodniu obchodzić będziemy:
– w środę – święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej. Trwa tygodniowy odpust w Sanktuarium w Tuchowie. Zachęcamy do pielgrzymowania.
– w czwartek – święto Św. Tomasza Apostoła.

5. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca lipca. W czwartek o godz. 17.oo Godzina Święta. Zachęcamy dzieci, młodzież i starszych do adoracji Najśw. Sakramentu.
Spowiedź przed I piątkiem dla tych dzieci, które nie skorzystały ze spowiedzi świętej na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego będzie codziennie pół godziny przed Mszą św., a w środę i w czwartek od godz. 17.oo . Natomiast spowiedź dla osób starszych będzie w piątek od godz. 17.oo. Bardzo prosimy, aby dzieci i młodzież szkolna przyszła do spowiedzi w wyznaczonych dniach, gdyż w piątek nie wyspowiadamy wszystkich, ponieważ będzie tylko dwóch księży.

6. Z racji I piątku – Ks. Adam uda się z posługą sakramentalną do chorych w sobotę od godz. 8.oo.

7. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Król Małgorzata i Stanisław, Wejman Barbara, Wejman Maciej i Daria, Przybyło Józef i Józefa, Przybyło Kinga, Wiktoria i Stanisław, Dadej Danuta. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy parafian z Mokrzysk, rodziny: Szczęch, Król, Witek, Wolak, Pasula, Chudyba, Masłoń, Dynak, Dynak, Brzezińska.

8. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 100 zł. rodziny sprzątające bazylikę, oraz 200 zł pewna rodzina z Jadownik. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również te comiesięczne – wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

9. Caritas działający w naszej parafii organizuje w sobotę tj. 12 lipca pielgrzymkę autokarową śladami Św. Jana Pawła II. Program pielgrzymki obejmuje: Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice z możliwością zwiedzenia nowego muzeum multimedialnego, Łagiewniki oraz Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Koszt pielgrzymki 35 zł. Chętnych na wyjazd prosimy o zapisywanie się w zakrystii.

10. Trwają zapisy na XXXII Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Zachęcamy, aby Parafianie zapisywali się do grupy nr 8 Św. Stanisława Szczepanowskiego. Zapisy będą przyjmowane do końca lipca. Tych, którzy nie mogą udać się pieszo do Częstochowy (szczególnie chorych) zachęcamy do duchowego pielgrzymowania i łączenia się z pielgrzymami za pośrednictwem naszego diecezjalnego radia. Osoby, które zdecydują się na taką formę pielgrzymowania prosimy by również zgłosić to w zakrystii.

11. Małopolska Wyższa Szkoła w Brzesku ogłasza nabór na studia. Szczegóły na afiszach lub sekretariacie uczelni. Zachęcamy naszą młodzież do studiowania w MWSz w Brzesku.

12. W piątek, 4 lipca w Szkole Podstawowej w Sterkowcu w godz. od 11.00 do 12.30 odbędzie się kiermasz podręczników szkolnych i przedszkolnych.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
XII NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 22 czerwca 2014

1. Trwamy w Oktawie Bożego Ciała. Po sumie będzie procesja eucharystyczna. O godz. 1500 uroczyste nieszpory eucharystyczne i o 15.3o Msza Święta. Zapraszamy codziennie na godz. 18.oo do piątku włącznie, na Nieszpory z procesję eucharystyczną wokół bazyliki. Starajmy się, by licznie brać udział w tych nabożeństwach.
* Dzisiaj odpust w Parafii Mokrzyska z okazji Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.

2. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
* W poniedziałek – Dzień Ojca. Podczas Eucharystii będziemy się modlić za naszych ojców. Modlitwami obejmiemy wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny, a także za tych którzy już odeszli do wieczności.
* We wtorek – przeżywać będziemy uroczystość narodzenia świętego Jana Chrzciciela. Jest on jedynym świętym oprócz Matki Bożej, którego narodzenie wspomina się w liturgii Kościoła. Wynika to z jego ogromnego znaczenia jako poprzednika Mesjasza. W naszych modlitwach pamiętajmy o naszym Rodaku, Księdzu Biskupie Janie Styrna, który przeżywa w tym dniu swoje imieniny. Wypraszajmy dla Księdza Biskupa wstawiennictwa Świętego Patrona w pracy apostolskiej w Diecezji Elbląskiej.
* W środę – po nabożeństwie wieczornym spotkanie członków Caritas Parafialnego.

3. W czwartek, o godz. 18.oo na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, będzie poświęcenie wianków i błogosławieństwo dzieci.

4. W piątek, przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Po wieczornej Mszy Świętej będzie procesja eucharystyczna.

5. W piątek, czcimy też Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Zwłaszcza w każdą środę zwracamy się do Niej jako naszej Matki i Pośredniczki, przedkładając Bogu Ojcu podziękowania, prośby osobiste i wspólnotowe. W tym dniu przypadają imieniny Ks. Bpa Władysława Bobowskiego oraz poprzednich Księży Proboszczów, którzy pracowali w naszej parafii a także obecnego Księdza Proboszcza. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

6. W piątek zakończenie roku szkolnego. Msza Święta na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego w naszej bazylice o godzinie 8.oo rano. Serdecznie zapraszamy na Mszę św. wraz z dziećmi rodziców i nauczycieli. Dzieci i młodzież zachęcamy, by tygodniu skorzystała ze spowiedzi świętej, aby móc przyjąć Chrystusa do swoich serc na zakończenie roku szkolnego.

7. W sobotę, wspomnienie Niepokalanego Serca NMP.
* W sobotę – od godz. 8.oo rano Ks. Sławomir odwiedzi chorych z Komunią świętą.

8. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Niech nasz liczny udział w Eucharystii będzie okazją do wypraszania łask i darów potrzebnych następcy świętego Piotra na Stolicy Apostolskiej – papieżowi Franciszkowi.

9. W naszej Bazylice w tym dniu możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Składka z uroczystości Św. Piotra i Pawła przeznaczona jest na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

10. W przyszłą niedzielę w Parafii Bucze, odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczysta suma o godz.11.oo.

11. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Szczepanowa, którzy włączyli się w przygotowanie ołtarzy na procesję Bożego Ciała. Dziękujemy tym, którzy nieśli baldachim, chorągwie, obrazy, dzieciom sypiącym kwiaty i dzwoniącym. Szczególnie dziękujemy OSP za udział w procesji i utrzymanie porządku na drodze. Wszystkim dziękujemy za liczny udział w procesji. Bóg zapłać.

12. Bardzo serdecznie dziękuję naszemu rodakowi Ks. Kazimierzowi Sznajder pracującemu w Warszawie za zamówienie figury do budowanego „Panteonu Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji”. Kolejną figurą jest Błogosławiony Stanisław Papczyński. Bóg zapłać. Zachęcamy do szukania osób lub firm, które mogłyby wesprzeć Parafię materiałami lub finansowo w prowadzonych obecnie pracach budowlanych.

13. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Gawenda, Leszek, Pagacz Marta, Cisak Renata, Jamrożek Monika i Damian, Caban Renata, Anna i Aleksandra, Moneta Agata, Król Andrzej i Martyna, Rodzina Prokop, Przybyło Dominik, Przybyło Aleksandra, Wodka Anna. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian ze Szczepanowa – rodziny: Król, Wejman, Wejman, Mamica, Przybyło, Przybyło, Dadej.

14. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 200zł – Rodziny sprzątające bazylikę; Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie i te co miesięczne wpisane są do Złotej Księgi Ofiarodawców.

15. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

16. Dyrekcja Publicznego Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Jadownikach informuje, że w środę tj. 25 czerwca w godzinach od 12.oo do 13.3o odbędzie się kiermasz używanych podręczników umieszczonych na wykazie. Zachęcamy do skorzystania.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
Uroczystość Trójcy Przenajświętszej 15.06.2014 r.

1. Przeżywamy dziś Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. O godz. 1500 Nieszpory z nabożeństwem do Serca Pana Jezusa i Msza święta o godz. 15.3o.

2. Dzisiaj przypada druga rocznica objęcia Diecezji przez Księdza Biskupa dra Andrzeja Jeża. Swoimi modlitwami wspierajmy naszego Arcypasterza w posłudze Diecezji i Kościołowi Powszechnemu.
W tym tygodniu przeżywać będziemy:
* we wtorek – wspomnienie Św. Św. Alberta Chmielowskiego, zak.
* w sobotę – wspomnienie Św. Alojzego Gonzagi, zak.

3. W czwartek – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało.

Msze św. o godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o. O godz. 15.oo Nieszpory z procesją wokół Bazyliki i o 15.3o Msza św. Nie będzie Mszy św. o godz. 11.00.

Po Mszy św. o godz. 9.30 wyruszy uroczysta procesja do czterech ołtarzy. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z bazyliki na ulice naszego miasta. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii i będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszych rodzin. Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem naszej wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej procesji. Zapraszamy dzieci pierwszokomunijne w strojach, dzieci młodsze do sypania kwiatów i chłopców do dzwonienia. Prosimy by przygotować obrazy, feretrony, sztandary. Straż Pożarną prosimy o niesienie baldachimu i sztandarów, oraz o zabezpieczenie drogi w czasie procesji. Prosimy by wcześniej przygotować ołtarze. Prosimy o to mieszkańców Szczepanowa z poszczególnych ulic:
– Przy domu Państwa Tomczyk – mieszkańcy z ul. Przyszkolnej, Osiedle na Wzgórzu, Rynek Szczepanowski.
– Przy domu Państwa Cybulski – mieszkańcy ul. Łukowej, Długosza, Podlesie, Osiedle Widok, Pielgrzymów;
– Przy domu Państwa Pałka – mieszkańcy z ul. Lubomirskiego, Ruchu Oporu, Św. Stanisława, Źródlana;
– Przy domu Państwa Kądziołka – mieszkańcy ul. Ks. St. Stojałowskiego, Łęckiej, Ks. Kosseckiego.
* Prosimy o udekorowanie okien, zwłaszcza na trasie procesji, na znak naszego szacunku dla Chrystusa Eucharystycznego, który chce być obecny szczególnie w dniach oktawy blisko każdego z nas.
* Składka z Bożego Ciała przeznaczona jest na hospicja i cele charytatywne w Diecezji.
* W Oktawie Bożego Ciała Nieszpory Eucharystyczne i Msza św. popołudniowa z procesją będą o godzinie 1800.

4. W piątek 20 czerwca, przypada 11 rocznica nadania tytułu Bazyliki Mniejszej naszemu kościołowi. Nawiedzając w tym dniu bazylikę i wypełniając zwykłe warunki, możemy zyskać odpust zupełny. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach, by zyskać odpust zupełny
* W przyszłą niedzielę ofiary zbierane do puszek przed bazyliką, będą przeznaczone na rzecz UPJP II w Krakowie i Tarnowie.

5. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali; Sambor Elżbieta, Szatkowska Barbara i Małgorzata, Mnich Danuta, Mnich Ryszard, Przybyło Adrianna, Lubowiecka Anna, Kózka Zofia. Bóg zapłać !

* W tym tygodniu prosimy parafian ze Szczepanowa, rodziny: Kózka, Gawenda, Pagacz,
Cisak, Jamrożek, Caban, Moneta, Król, Prokop, Przybyło, Przybyło.

* Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 80 zł. rodziny sprzątające Bazylikę, Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „ Złotej Księgi Ofiarodawców”.

6. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Mokrzysk, za zamówienie figury do budowanego „Panteonu Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji”. Kolejną figurą jest Błogosławiona Matka Teresa Ledóchowska. Również bardzo serdecznie dziękuję naszemu rodakowi pracującemu w Austrii Księdzu Dr Stanisławowi Urbańskiemu za zamówienie figury Świętego Stanisława Kazimierczyka. Bóg zapłać. Zachęcamy do szukania osób lub firm, które mogłyby wesprzeć Parafię materiałami lub finansowo w prowadzonych obecnie pracach budowlanych.

7. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. W ramach akcji „Bilet dla Brata”, która wspiera materialnie możliwość przyjazdu młodzieży ze Wschodu na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa w 2016 roku, możemy nabyć płytę z poezją św. Jana Pawła II, w wykonaniu polskich artystów i piosenkarzy. Cena cegiełki 20 zł.

8. Informacja w sprawie odprawianych Mszy Św. w naszej Bazylice.
Informujemy Parafian, że w związku z dużą ilością zamówionych Mszy św. z racji odprawionych pogrzebów, część intencji pogrzebowych zostanie przekazana Księżom Rodakom do odprawienia poza Parafią. Przekazana intencja, będzie ogłoszona w naszej Parafii, ale odprawiona przez Księdza Rodaka w danym dniu poza Parafią. W obecnej sytuacji ze względu na mniej Księży w naszej Parafii, nie jesteśmy w stanie odprawić wszystkich Mszy świętych tu w Szczepanowie w ciągu jednego roku. Informujemy, że przyjęte intencje Mszalne, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, mamy obowiązek odprawić w ciągu jednego roku, a jeśli jest to nie możliwe, mamy obowiązek przekazać je do odprawienia innym księżom, np. misjonarzom. Parafia Szczepanowska ma wielu Księży Rodaków, którzy pracują w innych diecezjach i nie mają intencji mszalnych, dlatego im będziemy przekazywać te intencje do odprawienia. W naszym Sanktuarium są też zamawiane inne intencje na bieżąco, czy to z racji rocznic ślubu, o zdrowie, szczęśliwą operację, czy od Pielgrzymów odwiedzających nasze Sanktuarium. Dlatego intencje pogrzebowe są opóźnione. Obecnie są odprawiane Msze święte pogrzebowe z 10. maja 2013 roku.
Informujemy również, że każdy Kapłan, w danym dniu może odprawić tylko jedną Mszę św. Kapłan, nie może też łączyć kilku intencji naraz aby je odprawić. My też intencji nigdy nie łączymy. Każda intencja wyznaczona na dany dzień, jest odprawiana przez jednego księdza.
W związku z powyższym, gdyby rodzina zmarłego, nie wyrażała zgody na to, aby część intencji przekazać Księżom Rodakom do odprawienia poza Parafią, to prosimy aby ten fakt zgłosić w kancelarii parafialnej.

===================================

Niedziela Zesłania Ducha Świętego 08. 06. 2014 r.

1. Przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Hymnem do Ducha Świętego rozpoczyna się dzisiaj liturgia Mszy św., aby wyprosić światło i moc Ducha Świętego dla każdego z nas. Dzisiaj kończy się czas wielkanocny i czas wypełnienia obowiązku przyjęcia Komunii św. wielkanocnej. Po południu o godz.15.oo Nieszpory z litanią do Serca Pana Jezusa, o godz.15.3o. Msza Św.

2. Jutro Drugi dzień Zielonych Świąt – Święto NMP Matki Kościoła. Msze św. w naszej Bazylice o godz. 6.3o, 8.oo, 9.30, 11.oo. Po południu o godz.18.oo Msza św., dla tych którzy powrócą z pracy. W tygodniu o godz. 18.oo Msza św. z litanią do Serca Pana Jezusa.
W tym tygodniu przeżywać będziemy:
* we wtorek – wsp. Bł. Bogumiła-Piotra bpa
* w środę – wsp. Św. Barnaby, Apostoła.
* w czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
* w piątek – wsp. Św. Antoniego z Padwy, prezb. i dokt. Kościoła
* w sobotę – wsp. Bł. Michała Kozala, bpa i męcz.
* W najbliższy piątek w Gimnazjum w Jadownikach, odbędzie się egzamin przed przyjęciem Sakramentu Bierzmowania dla uczniów kl. II. Uprzejmie prosimy, aby na egzamin przybył jeden z rodziców ucznia zdającego egzamin. Egzamin rozpocznie się wg następującego porządku;
Kl. II a – 8.2o, Kl. II b – 9.1o, Kl. II c – 10.o5, Kl. II d – 10.55.

3. W najbliższą sobotę 14 czerwca br. diecezja tarnowska będzie przeżywać Diecezjalne Dziękczynienie za Kanonizację św. Jana Pawła II, połączone z tradycyjnym już Świętem Rodziny, a w tym roku – wyjątkowo – również ze Świętem Caritas. Uroczystości rozpoczną się Eucharystią przy Ołtarzu papieskim o godz.11.00 pod przewodnictwem abpa Józefa Michalika – Metropolity Przemyskiego z udziałem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża oraz Jego biskupów pomocniczych.

4. Jak informowaliśmy, na sobotę do Starego Sącza, organizowany jest wspólny wyjazd autobusu z Dekanatu. Chętnych prosimy aby się zapisali w zakrystii do środy włącznie. Koszt 20 złotych.

5. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

6. Pielgrzymka dzieci I Komunijnych będzie w najbliższy czwartek tj. 12 czerwca. Wyjazd z parkingu przy Bazylice o godz. 7.3o rano. Prosimy aby dzieci zabrały stroje komunijne.

7. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali; Tomczyk Zofia, Tomczyk Anna, Borowiec Renata i Patrycja, Wilk Jolanta i Andżelika, Wilk Katarzyna, Dziedzic Krystyna, Reczek Renata i Zdzisław, Dumara Adam, Tomasz i Aleksandra, Kądziołka Otylia, Klich Weronika, Kargol Stanisław i Dominika. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych mieszkańców Szczepanowa, rodziny; Sambor, Filipowska, Szatkowska, Adamczyk, Mnich, Fundalski, Łękawski, Przybyło, Lubowiecki, Kózka.
* Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 50 zł. rodziny sprzątające Bazylikę, 150 zł. Róża Św. Beaty z Wokowic, zel. Danuta Kułak,1000 zł pewna osoba z Mokrzysk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „ Złotej Księgi Ofiarodawców”.

8. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Łęk, za zamówienie figury do budowanego „Panteonu Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji” Kolejną figurą jest Bł. Ks. Stanisław Pyrtek – rozstrzelany 4 marca 1942. Również bardzo serdecznie dziękuję pewnej rodzinie z Mokrzysk za zamówienie figury Bł. Stanisława Tymoteusza Trojanowskiego-franciszkanina zamordowanego w Auschwitz. Bóg zapłać. Zachęcamy do szukania osób lub firm, które mogłyby wesprzeć Parafię materiałami lub finansowo w prowadzonych obecnie pracach budowlanych.

9. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu odszedł do wieczności Śp. Edward Wąsik ze Sterkowca, lat 80. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.bazylikaszczepanow.pl

11. Zapraszamy również do odwiedzenia sklepiku sanktuaryjnego, w którym możemy nabyć okolicznościowy medal wybity z okazji jubileuszu „ 1000 – lecia istnienia naszej Parafii” oraz wiele pięknych albumów, książek religijnych i dewocjonalia. Zapraszamy!

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
7 NIEDZIELA WIELKANOCY 01. 06. 2014
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

1. Bardzo serdecznie witamy w naszym Sanktuarium i Bazylice uczestników „Rekolekcji Międzynarodowej Róży Różańcowej” i zarazem żegnamy, którzy od czwartku przebywają w Szczepanowie trwając na wspólnej modlitwie i rozważaniach, które prowadzi Ks. Piotr Smolka – Saletyn z Ukrainy. Chcę poinformować wiernych, że Róża ta, skupia wokół siebie Braci i Siostry; z Kanady, USA, Niemiec, Polski, Ukrainy. Dziękujemy Wam za waszą obecność wśród nas. Wracając do siebie po zakończonych rekolekcjach, zanieście swoim bliskim i znajomych serdeczne pozdrowienia z „Grodu św. Stanisława” i zarazem zaproszenie do Szczepanowa, do miejsca narodzin Św. Stanisława”, naszego rodaka – Patrona Ojczyzny. Bóg zapłać za Waszą obecność w Szczepanowie i życzymy szczęśliwych powrotów. Szczęść Boże!

2. Dzisiaj o godz. 15.oo Koronka do Bożego Miłosierdzia z nowenną do Ducha Św. oraz nabożeństwem do Serca Pana Jezusa. Msza św. o godz. 15.3o . W tygodniu nabożeństwo do Serca Jezusowego z nowenną do Ducha św. odprawiane będzie o godz. 18.oo, następnie Msza święta. Zachęcamy do licznego udziału.

3. Dziś w naszej ojczyźnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pamiętajmy o naszych najmłodszych, nie tylko obdarowując ich materialnie, lecz przede wszystkim prośmy o wszelkie łaski potrzebne ku temu, by wzrastały duchowo. W naszych modlitwach nie zapominajmy również o dzieciach opuszczonych, zmuszanych do niewolniczej pracy, wykorzystywanych czy głodnych, którym nie jest dane szczęśliwe przeżywanie dzieciństwa. Niech i one staną się przedmiotem naszej troski nie tylko duchowej.

4. W tym tygodniu przeżywać będziemy;
– we wtorek – wsp. świętych męczenników Karola Lwanga i Towarzyszy.
– w czwartek – wsp. Św. Bonifacego, bpa i męcz.

5. W tym tygodniu, wypada I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca czerwca. Spowiedź będzie codziennie pół godziny przed nabożeństwem i w czasie nabożeństw popołudniowych, oraz w czwartek i piątek od godz. 17.oo. Chciejmy jak najliczniej skorzystać ze spowiedzi świętej. W czwartek Godzina święta o godz.17.oo.

6. W przyszłą niedzielę Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, oraz zakończenie okresu wielkanocnego i czasu Komunii św. Wielkanocnej.

7. W najbliższą sobotę, 7 czerwca br. w Starym Sączu przy Ołtarzu Papieskim odbędzie się Diecezjalne Spotkanie Bierzmowanych. Z naszej parafii organizowany jest wyjazd, dlatego zachęcamy młodzież, która w tym roku przyjęła sakrament bierzmowania do wzięcia udziału w tym dziękczynnym spotkaniu za dar sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Zapisy wraz z wpłatą prowadzone są w zakrystii do czwartku włącznie. Wyjazd z parkingu przy bazylice w sobotę o godz. 8.30. Koszt wyjazdu 20 zł.

8. Informujemy również Parafian, że 14 czerwca 2014 r, tj. za dwa tygodnie w sobotę, odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka do Starego Sącza jako dziękczynienie za Kanonizację Jana Pawła II. Organizowany jest też wspólny wyjazd autobusu z Dekanatu. Chętnych na wyjazd prosimy aby się zapisali w zakrystii. Koszt wyjazdu 20 złotych.

9. „W imię Syna” to hasło tegorocznego, XVIII Spotkania Młodych nad Lednicą, które odbędzie się 7 czerwca. Wkrótce czaka nas jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Pragniemy przygotować się do tej daty poprzez trzyletni program naszych spotkań o Bogu Ojcu, Synu Bożym i Duchu Świętym. Rok 2014 poświęcamy Synowi Bożemu. Zapraszamy do wyjazdu młodych, szczególnie młodzież bierzmowaną. Bardzo prosimy, aby do środy włącznie, zapisywać się na wyjazd do Lednicy. Zapisy w zakrystii. Wyjazd będzie wspólny z młodzieżą z Jadownik w nocy z piątku na sobotę. Informujemy, że autokar który pojedzie z Parafii będzie w 50% dofinansowany, a więc odpłatność jest minimalna tylko 50 złotych.

10. Serdecznie zachęcamy do podpisania się pod obywatelskim projektem ustawy „Stop Pedofilii”, który ma na celu przeciwstawienie się ideologii „Gender” i ochronę dzieci przed demoralizacją i seksualizacją. Są bowiem plany wprowadzenia do przedszkoli i szkół zajęć z edukacji seksualnej, która prowadzić będzie wprost do deprawacji dzieci i młodzieży i chce zburzyć katolicką wizję wychowania – takie są standardy edukacji seksualnej Światowej Organizacji Zdrowia. Ogólnopolska akcja zbierania podpisów poparcia pod tym projektem odbywa się dzisiaj przy kościołach w całej Polsce – (potrzeba 100 tyś. podpisów), dlatego wesprzyjmy tę inicjatywę podpisując karty przy naszej Bazylice i w naszym sklepiku.
Podpisanie obywatelskiego projektu „Stop Pedofilii” nie pozwoli na wprowadzenie do przedszkoli i szkół tego typu edukacji i ochroni nasze dzieci przed ich deprawacją. Podpisując się, koniecznie trzeba podać swoje dane i PESEL. Bez tych danych podpis nie będzie ważny. Serdecznie prosimy o wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

11. Dziękujemy tym rodzinom, które porządkowały bazylikę. Pracowali: Łoboda Magdalena i Konrad, Bujak Stanisława, Brzezińska Jolanta, Kwinta Mariola, Kwinta Tomasz, Koniarz Monika, Seidler Kazimierz, Piwowarski Krzysztof. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy o to kolejnych mieszkańców ze Szczepanowa, rodziny; Tomczyk, Tomczyk, Bujak, Borowiec, Górka, Wilk, Wilk, Kubala, Dziedzic, Reczek.

12. Ofiary na prace budowlane przy naszym Sanktuarium złożyły; 50 złotych rodziny sprzątające Bazylikę i 100 złotych pewna osoba ze Szczepanowa. Bóg zapłać też za wszystkie ofiary jakie składacie i te co miesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

13. Bardzo serdecznie dziękuję naszemu rodakowi Księdzu Prałatowi Józefowi Pamule z rodzeństwem, za zamówienie kolejnej figury do budowanego „Panteonu Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji”. Tą figurą jest Błogosławiony Stanisław Kostka Starowieyski. Dziękuję również kolejnej rodzinie Józefie i Tadeuszowi Żurek oraz Pani Zofii Borowiec, którzy zamówili kolejną figurę jest nią Błogosławiony Krystyn Gondek. Bóg zapłać! Pozostało jeszcze 5 figur, które czekają na kolejnych fundatorów. Przypominamy, że fundatorami mogą być, poszczególne miejscowości, rodziny, firmy, zakłady pracy, osoby prywatne. Nazwiska fundatorów zostaną umieszczone przy danej figurze. Wykaz figur jest umieszczony na tablicy ogłoszeń.

Zachęcamy do szukania kolejnych fundatorów, aby w ten sposób włączyć się w budowę zaplecza sanktuaryjnego, jako wotum za 1000 – lecie istnienia naszej Parafii, a także z okazji 980 rocznicy urodzin Św. Stanisława, którą przeżywać będziemy 2016 r. Szukajmy także i takich osób oraz firm, które mogłyby wesprzeć materiałami lub finansowo prowadzone obecnie prace budowlane.

14. W najbliższą sobotę od godz. 8.oo rano, kapłani odwiedzą chorych z Komunią świętą.

15. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych . Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.bazylikaszczepanow.pl Jest tam zamieszczony film z soboty 10 maja z udziałem Księdza Prymasa Polski i obszerna relacja z uroczystości odpustowych w Szczepanowie.

16. Zapraszamy również do odwiedzenia sklepiku sanktuaryjnego, w którym możemy nabyć okolicznościowy medal wybity z okazji jubileuszu „ 1000 – lecia istnienia naszej Parafii” oraz wiele pięknych albumów, książek religijnych i dewocjonalia.

17. Dyrektor Zespołu Szkół w Szczurowej, informuje, że trwa nabór do szkół; LO, Tech. i ZSZ. Szczegóły na tablicy ogłoszeń.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI NIEDZIELA WIELKANOCY – 25.05.2014 r.

1. Dziś po południu o godz. 15.oo nabożeństwo majowe i Msza święta o godz. 15.3o.
Razem z Maryją trwajmy na modlitwie podczas majowych nabożeństw, które celebrujemy w naszej bazylice codziennie o godz. 18.oo.

2. W dniu wczorajszym w Bochni i w Krynicy święcenia diakonatu otrzymało w sumie 23 alumnów naszego seminarium duchownego. Polecajmy w modlitwach diakonów nowo wyświęconych oraz diakonów, którzy w najbliższą sobotę tj. 31 maja otrzymają święcenia kapłańskie w bazylice katedralnej w Tarnowie, aby wielkodusznie odpowiedzieli na wołanie Chrystusa: „Pójdź za Mną”.

3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła przeżywać będziemy:
* w poniedziałek – wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera;
* w czwartek – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, zakonnicy;
* w sobotę – święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

4. Najbliższe dni, tj. poniedziałek, wtorek i środa, są dniami modlitw o urodzaje, przed Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, którą przeżywać będziemy w przyszłą niedzielę. Zachęcamy do licznego udziału w tej modlitwie.

5. W poniedziałek, 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na wspólną Eucharystię i modlitwę, podczas której przez wstawiennictwo Maryi, Najświętszej z wszystkich matek, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.

6. W środę przypada 84 rocznica konsekracji naszego kościoła. W duchu wdzięczności naszym ojcom za ten wspaniały „Dom Boży”, przyjdźmy jak najliczniej na wspólną modlitwę dziękczynną.
* W środę po Mszy św. wieczornej – spotkanie formacyjne członków Caritas.
* W piątek – rozpoczyna się Nowenna do Ducha Świętego przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

7. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Wokowic za zamówienie kolejnej figury, Błogosławionego Ks. Stanisława Mysakowskiego, do budowanego „Panteonu Świętych i Błogosławionych naszej Diecezji”. Bóg zapłać! Pozostało jeszcze 7 figur, które czekają na kolejnych fundatorów.

8. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę.
Pracowali: Dudzik Aleksandra, Dudzik Barbara, Kądziołka Jan, Kania Zdzisław, Kubala Halina, Dobrogowski Mateusz, Dziegiecka Katarzyna i Maciej, Żurek Józef, Chudyba Elżbieta. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa: Łoboda, Bujak, Bujak, Brzeziński, Kwinta, Kwinta, Koniarz, Seidler, Piwowarski, Kargol.
* Ofiarę 200 zł na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyła pewna osoba z Mokrzysk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie – wpisane są do „ Złotej Księgi Ofiarodawców”.

9. Z naszej wspólnoty parafialnej, w minionym tygodniu odeszła do wieczności ś.p. Irena Sumara, lat 81 ze Sterkowca. Polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu.

10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych oraz albumów i książek dostępnych w sklepiku sanktuaryjnym.

11. W sobotę 31 maja br. na stadionie sportowym „ISKRY” w Łękach odbędzie się Gminny Dzień Strażaka połączony z Gminnym Dniem Dziecka. W programie imprezy przewidziano wiele atrakcji dla dzieci i rodziców. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. na stadionie o godz. 15.00. Szczegóły na plakatach.

12. Starosta Brzeski informuje, iż przystąpił do sporządzania uproszczonych planów urządzenia lasów, niestanowiących własności Skarbu Państwa, należących do osób fizycznych. Prace te mają na celu uproszczenie procedury gospodarowania zasobami leśnymi przez ich właścicieli. Szczegółowe informacje zamieszczone są na tablicy ogłoszeń.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
5 NIEDZIELA WIELKANOCY 18. 05. 2014 r.

1. Dzisiaj o godz. 15.oo nabożeństwo majowe i Msza św. o godz. 15.3o.
W tygodniu nabożeństwo majowe odprawiane jest o godz. 18.oo, następnie Msza święta. Zachęcamy do licznego udziału.

2. W liturgii Kościoła przeżywać będziemy: – w sobotę – wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych.

3. Wszystkich małżonków, którzy w tym roku przeżywają 50-lecie lub 25-lecie zawarcia Sakramentu Małżeństwa i otrzymali imienne zaproszenie na uroczystości odpustowe na jubileusz małżeństw, a nie odebrali jeszcze listu gratulacyjnego Ks. Biskupa, są proszeni po odbiór do zakrystii.

4. Dziękujemy tym rodzinom, które porządkowały bazylikę. Pracowali: Witek Stanisław, Brożek Bogdan, Oleksyk Wojciech, Cisak Maria, Król Klaudia, Wąsik Bogumiła, Flądro Jolanta i Magdalena, Flądro Magdalena, Pluskwa Karolina. Bóg zapłać za Waszą pracę.
W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny ze Szczepanowa: Dudzik, Dudzik, Kądziołka, Pasula, Kania, Kubala, Dobrogowski, Urbaś, Dziegiecki, Żurek, Chudyba.

5. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły : 150 zł., rodziny sprzątające bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie również te comiesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

6. We wtorek 20 maja br., w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku, o godz. 19.00 odbędzie się koncert z okazji 94 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, p.t. „Jan Paweł II – 10 słów”, w wykonaniu Scholi Dziecięcej „Ziarenka Nadziei”. Szczegóły na plakacie.

7. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego oraz albumów i książek religijnych dostępnych w sklepiku sanktuaryjnym a także do odwiedzenia naszej parafialnej strony internetowej www.bazylikaszczepanow.pl
Na czas świętowania Niedzieli i nowego tygodnia, niech nam Bóg błogosławi.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
4 NIEDZIELA WIELKANOCY 11. 05. 2014

1. Przeżywamy ostatni dzień Wielkiego Odpustu ku czci św. Stanisława BM, połączonego z jubileuszem 1000 lecia istnienia Parafii. Bardzo serdecznie witamy wszystkich Pielgrzymów i Gości oraz rodaków św. Stanisława. Witamy również Księdza Profesora UJP II w Krakowie Ks. dr hab. Marka Kluza dzisiejszego kaznodzieję. Bóg zapłać za wygłoszone Słowo Boże.

2. W tygodniu nabożeństwo majowe odprawiane będzie o godz. 18.oo, następnie Msza święta. Zachęcamy do licznego udziału.
W tym tygodniu przeżywać będziemy;
– w środę- święto św. Macieja Apostoła.
– w piątek – wsp. Św. Andrzeja Boboli kapł. i męczennika, patrona Polski.

Jest dzień imienin Ks. Biskupa dra Andrzeja Jeża, Biskupa Tarnowskiego. Pamiętajmy o naszym Pasterzu w naszych modlitwach. Przyjdźmy liczniej na nabożeństwo majowe.

3. Już dziś serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie do uroczystości jubileuszowo – odpustowych. Dziękuję poszczególnym miejscowościom za uporządkowanie i dekorację wyznaczonych miejsc.
* Radnym parafialnym bardzo serdecznie dziękuję za pokierowanie tymi pracami.
* Policji z Brzeska oraz OSP z naszych jednostek, za troskę o nasze bezpieczeństwo oraz utrzymanie porządku na drogach w czasie procesji i parkingach.
* Tym, którzy w czasie procesji nieśli:
– Relikwie Świętego Stanisława, Relikwie Świętych i Błogosławionych z Diecezji, obrazy, feretrony, sztandary.
* Chórowi Sanktuaryjnemu, który ubogacał swoim śpiewem liturgię,
* Panu Organiście i Panu Kościelnemu.
* LSO
* Paniom Panom pomagającym w kuchni oraz tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniach i przebiegu uroczystości, składam serdeczny Bóg zapłać
* Serdecznie dziękuję moim współpracownikom, Ks. Adamowi i Sławomirowi.

4. Dziękujemy tym rodzinom, które porządkowały bazylikę. Pracowali: Cebula Ireneusz i Zuzanna, Duch Sylwester, Tybon Dorota, Cabała Małgorzata i Oskar, Palej Barbara, Palej Szczepan, Kądziołka Alicja, Borowiec Bogumiła, Pacura Jadwiga, Wszołek Janusz, Małgorzata i Benedykt, Skupiewski Grzegorz, Rodzina Pabian. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny ze Szczepanowa; Szerłomski, Witek, Brożek, Oleksyk, Cisak, Król, Wąsik, Flądro, Flądro, Pluskwa.

5. Bardzo serdecznie dziękuję rodzinie Marii i Stanisławowi Wielgosz ze Szczepanowa za zamówienie kolejnej figury do budowanego „Panteonu Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji”. Tą figurą jest Błogosławiona Celestyna Faron. Bóg zapłać! Pozostało jeszcze 10 figur, które czekają na kolejnych fundatorów. Przypominamy, że fundatorami mogą być, poszczególne miejscowości, rodziny, firmy, zakłady pracy, osoby prywatne. Nazwiska fundatorów zostaną umieszczone przy danej figurze. Wykaz figur jest umieszczony na tablicy ogłoszeń. Zachęcamy do szukania kolejnych fundatorów, aby w ten sposób włączyć się w budowę zaplecza sanktuaryjnego, jako wotum za 1000 – lecie istnienia naszej Parafii, a także z okazji 980 rocznicy urodzin Św. Stanisława, którą przeżywać będziemy 2016 r.

6. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego również w internecie www.tarnow.gosc.pl oraz www.rdn.pl Jest tam obszerna relacja z uroczystości odpustowych w Szczepanowie.

7. Sołtysi przypominają o wpłacie do 15 maja drugiej raty podatku.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
3 Niedziela Wielkanocna 04. 05. 2014 r.

1. Dzisiaj w naszej Parafii, rozpoczynamy tygodniowy odpust ku czci Św. Stanisława BM rozważając hasło: „ ŚWIĘTY STANISŁAW WIERNY ŚWIADEK JEZUSA CHRYSTUSA”. Hasło to nawiązuje do Roku liturgicznego jaki obecnie przeżywamy. Tegoroczny odpust jest też dziękczynieniem za kanonizację Świętego Papieża – Jana Pawła II, który jako Metropolita Krakowski wiele razy pielgrzymował do naszego Sanktuarium i modlił się polecając ważne sprawy kościoła i ojczyzny. Chcemy też wyśpiewać dziękczynne Tedeum laudamus za wiarę naszych ojców, świętując; Jubileusz 1000 – lecia istnienia naszej Parafii, oraz 100 – lecie budowy kościoła wg proj. Jana Sas Zubrzyckiego. Msze Święte w dniu dzisiejszym o godzinie – 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o, 19.oo. O godz. 11.oo – suma odpustowa z procesją Eucharystyczną. Tygodniowy program odpustu mamy w gablotach i na planszach przed bazyliką, a także na naszej stronie internetowej; www.bazylikaszczepanow.pl
Dla przypomnienia informujemy, że w tygodniu odpustowym codziennie odprawiane jest nabożeństwo majowe o godzinie – 17.3o, zaś Msze Św. o godzinie 8.oo, 11.oo i 18.oo.

PONIEDZIAŁEK – 5 MAJA 2014 r.
DZIEŃ CHORYCH, DZIEŃ SENIORA, CARITAS PARAFIALNY
10.oo – Spotkanie członków Caritasu z dekanatu Szczepanowskiego
11.oo – Msza św. dla chorych i błogosławieństwo Najśw. Sakramentem na sposób Lourdes
18.oo – Msza Św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jana Styrny, Biskupa Elbląskiego. Bierzmowanie Młodzieży z Dekanatu Szczepanowskiego

WTOREK – 6 MAJA 2014 r.
DZIEŃ SŁUŻB MUNDUROWYCH
18.oo – Msza św. z udziałem POLICJI, PSP, OSP, KOLEJARZY, GÓRNIKÓW KOPALNI GAZU W SZCZEPANOWIE, STRAŻY GRANICZNEJ, CELNIKÓW I INNYCH SŁUŻB MUNDUROWYCH.
Zapraszamy Parafie; św. Prokopa Op. w Jadownikach, Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu, Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Jasieniu, NSPJ w Biadolinach.

ŚRODA – 07 MAJA 2014 r.
DZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE I ZAKONNE
18.oo – Koncelebra Księży przeżywających; 10 i 25 rocznicę święceń Kapłańskich.
Zapraszamy Parafie; Św. Jakuba Apostoła w Brzesku, Miłosierdzia Bożego w Brzesku, MB
Częstochowskiej w Brzesku – Słotwiny.

CZWARTEK – 8 MAJA 2014 r.
UROCZYSTOŚĆ LITURGICZNA ŚWIĘTEGO STANISŁAWA BM

Msza Święta w Bazylice – 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o, 19.oo
11.oo – uroczysta suma z procesją eucharystyczną pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Jeża Biskupa Tarnowskiego.

PIĄTEK – 9 MAJA 2014 r.
DZIEŃ MŁODZIEŻY oraz RODZIN

11.oo – Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jana Piotrowskiego z udziałem dzieci przedszkolnych oraz młodzieży bierzmowanej ze szkół im. Bł. Jana Pawła II z Diecezji Tarnowskiej, Zespołu Szkół Katolickich z Nowego Sącza, Szkoły Katolickiej w Brzesku, Diecezjalnej Rodziny Szkół imieniem Świętych i Błogosławionych.
18.oo – Msza Święta dla Małżonków przeżywających jubileusze: 25 i 50 lecia zawarcia Sakramentu Małżeństwa z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.

Zapraszamy Parafie; św. Marcina Biskupa w Gnojniku, św. Bartłomieja Apostoła w Porębie Spytkowskiej, oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Ruch Światło – Życie, Młodzież z Grup Modlitewnych i Apostolskich, KSM, uczestników Diecezjalnej Pielgrzymki na Jasną Górę.

SOBOTA – 10 maja 2014 r.

GŁÓWNA UROCZYSTOŚĆ JUBILEUSZU 1 0 0 0 – LECIA ISTNIENIA PARAFII
Msza Święta w Bazylice o godzinie; 6.3o
10.oo – Procesja z miejsca narodzin Świętego Stanisława do Bazyliki z relikwiami; Św. Stanisława BM, Świętego Papieża Jana Pawła II, Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji.
11.oo – Uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski i Księdza Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża, z udziałem Kapituł Katedralnej i Kolegiackich z Nowego Sącza i Bochni, Księży z Diecezji i Gości.
Zapraszamy Parafie z Dek. Szczepanowskiego: Bielczę, Borzęcin Dolny, Borzęcin Górny, Bucze, Maszkienice, Mokrzyska, Przyborów, Rudy Rysie, a także Alumnów WSD w Tarnowie, Siostry zakonne z rejonu, Pielgrzymów z Diecezji oraz z Parafie Św. Stanisława BM, Samorządowców, Małopolską Szkołę Wyższą w Brzesku, Cech Rzemiosł Różnych z Brzeska, Katechetów świeckich, Nauczycieli i Wychowawców, Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej LSO – Lektorów i Ministrantów, DSM, PDMD, Grupy Kolędnicze.

NIEDZIELA – 11 maja 2014 r.

Uroczyste zakończenie odpustu

Msza Święta w Bazylice o godzinie; 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o, 19.oo.
11.oo – Jubileusz Kapłanów obchodzących 50 – lecie święceń Kapłańskich.
– Rocznica I Komunii świętej.

=====================================================================

2. W czasie trwającego odpustu, dzieci pierwszokomunijne przeżywać będą tzw. Biały Tydzień. Rodziców prosimy, by dzieci brały udział w nabożeństwach majowych o godz.17.3o i Mszy Św. o godzinie 18.oo, a w czwartek, sobotę i niedzielę na Mszy św. o godz. 11.oo.

3. Dziękujemy Radnym i Parafianom z poszczególnych miejscowości za przystrojenie Parafii na czas odpustu. Dziękujemy również rodzicom dzieci pierwszokomunijnych i bierzmowanych za udekorowanie i przygotowanie bazyliki na czas uroczystości. Bóg zapłać! Przypominamy tym, którzy jeszcze nie udekorowali swoich domów, aby to uczynili jeszcze dziś.

4. W tym tygodniu, prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa o posprzątanie Bazyliki; Cebula, Duch, Tybon, Cabała, Kądziołka, Palej, Palej, Borowiec, Pacura, Wszołek, Skupiewska, Pabian. Prosimy, aby to uczynić w piątek po wieczornym nabożeństwie.
* Ofiary na prace prowadzone przy Kaplicy Narodzenia św. Stanisława BM złożyły; 100 zł rodziny sprzątające bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do Złotej Księgi Ofiarodawców.
* Bardzo serdecznie dziękuję rodzinie z Mokrzysk za zamówienie kolejnej figury do budowanego „Panteonu Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji”. Tą figurą jest Święty Andrzej Świerad – Pustelnik z Tropia. Bóg zapłać! Pozostało jeszcze 11 figur, które czekają na kolejnych fundatorów. Przypominamy, że fundatorami mogą być, poszczególne miejscowości, rodziny, firmy, zakłady pracy, osoby prywatne. Nazwiska fundatorów zostaną umieszczone przy danej figurze. Wykaz figur jest umieszczony na tablicy ogłoszeń. Zachęcamy do szukania kolejnych fundatorów, aby w ten sposób włączyć się w budowę zaplecza sanktuaryjnego, jako wotum za 1000 – lecie istnienia naszej Parafii, a także z okazji 980 rocznicy urodzin Św. Stanisława, którą przeżywać będziemy 2016 r.

5. Przeżywamy Jubileusz 1000 lecia istnienia naszej Parafii. Przed nami tygodniowy odpust, a jutro uroczystość bierzmowania naszej młodzieży. Apelujemy do rodziców, chrzestnych i świadków bierzmowania aby w tym roku, dla swoich chrześniaków zakupić jako prezent Pismo Święte. Pamiętajmy! Pismo Święte jest najpiękniejszym prezentem jaki możemy przekazać młodemu człowiekowi z okazji przyjęcia Sakramentu bierzmowania. Skorzystajmy z oferty naszego sklepiku tu na miejscu.

6. Z okazji kanonizacji świętego Jana Pawła II, w prezbiterium Kościoła długoszowskiego została przygotowana wystawa pamiątek które otrzymaliśmy od Ojca Świętego Jana Pawła II, oraz są wystawione kopie zdjęć tych osób które bezpośrednio spotkały się Papieżem. Wystawa pt. „ Moje spotkanie ze Św. Janem Pawłem II”.

7. Informujemy Parafian, Pielgrzymów i Gości, że w najnowszym numerze Gościa Niedzielnego z 4 maja 2014 roku, znajduje się specjalny dodatek o Sanktuarium św. Stanisława BM w Szczepanowie. Został on przygotowany przez redakcję Gościa Niedzielnego w związku z jubileuszem 1000-lecia chrześcijaństwa w naszej Parafii. Zachęcamy wiernych do zapoznania się z dodatkiem tarnowskim i szczepanowskim.
8. W najbliższy piątek tj. 9 maja w Ośrodku Zdrowia w Szczepanowie odbędzie się komputerowe badanie wzroku wraz z możliwością zakupu szkieł i opraw okularowych. Bliższe szczegóły można uzyskać w Ośrodku.

===================================

Ogłoszenia duszpasterskie
Niedziela Miłosierdzia Bożego 27. 04. 2014 r.

1. Przeżywamy 2 Niedzielę Wielkanocną. Jest to Niedziela Miłosierdzia Bożego ustanowiona przez Jana Pawła II – zgodnie z wolą Pana Jezusa objawioną świętej siostrze Faustynie.
Dzisiejsza Niedziela Miłosierdzia Bożego, niech będzie dla nas wszystkich szczególnym dniem łaski Bożej, że doczekaliśmy kanonizacji Jana Pawła II największego z Polaków.
Uroczystość kanonizacyjna będzie transmitowana przez Telewizję. Aby umożliwić wszystkim oglądanie tej uroczystości, porządek Mszy św. jest zmieniony. Msze św. będą; o godz. 6.3o. 8.oo, 9.oo, /a więc pół godz. wcześniej/ oraz po południu o godz. 15.oo Nieszpory z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego, o 15.3o Msza św. i dodatkowa Msza św. będzie o godz. 18.oo.
Jest jeszcze kilka plakatów kanonizacyjnych Jana Pawła II. Zabierzmy je i wywieśmy w oknach. Szczególna prośba do rodzin przy trasach dojazdowych do bazyliki i w rynku szczepanowskim.

2. Przed Bazyliką Caritas Parafialny przeprowadza zbiórkę do puszek na prowadzone działania charytatywne.

3. W poniedziałek i we wtorek o godz. 18.oo zapraszamy dzieci z klas II wraz z rodzicami.

4. W dniu jutrzejszym na Mszy św. wieczornej rozpoczynamy Nowennę do Ducha św. przed przyjęciem Sakr. Bierzmowania oraz Nowennę do Świętego Stanisława przed uroczystością odpustową. Informujemy rodziców, że udział młodzieży z klas III w tej nowennie jest obowiązkowy. Młodzież w czasie nowenny powinna przystępować do komunii świętej. Nieobecność na tych nabożeństwach i nie przystępowanie do Komunii świętej, skutkować będzie niedopuszczeniem takiej osoby do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Prosimy rodziców o dopilnowanie by wszyscy uczestniczyli w tym przygotowaniu.

5. W czwartek rozpoczynamy nabożeństwa majowe. W naszej bazylice nabożeństwo majowe będzie odprawiane codziennie o godz. 18.oo, i Msza Św. Zapraszamy do licznego udziału szczególnie dzieci i młodzież. Zachęcamy także do odprawiania tych nabożeństw przy kapliczkach i figurach. Bardzo prosimy by przyozdobić wszystkie figury i krzyże przydrożne znajdujące się na terenie naszej parafii.
– w czwartek – wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika.
– w piątek – wspomnienie Św. Atanazego bpa i dokt. Kościoła.
– w piątek o godz. 16.oo – będzie spowiedź dla dzieci z klas drugich przed przyjęciem I Komunii świętej i ich rodziców.

6. W sobotę – Uroczystość NMP Królowej Polski. W tym dniu o godz. 11.oo, w naszej Parafii I Komunia Św. dla dzieci z klas II.

7. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca maja. Trwajmy w łasce uświęcającej, tak abyśmy mogli jak najdłużej przyjmować Chrystusa do swoich serc. Dla tych którzy będą chcieli skorzystać ze spowiedzi przed I piątkiem miesiąca i przed odpustem, spowiedź będzie w ciągu całego tygodnia pół godziny przed Mszą Św. rano i po południu od godz. 17.3o.

8. Od przyszłej niedzieli, tj. od 4 do 11 maja 2014 r. rozpoczynamy tygodniowy odpust ku czci Św. Stanisława BM rozważając hasło: „ ŚWIĘTY STANISŁAW WIERNY ŚWIADEK CHRYSTUSA ”
Szczegółowy plan odpustu zamieszczony jest na afiszach i na planszach przed bazyliką. Jest też na naszej stronie internetowej; www.bazylikaszczepanow.pl
* Podamy tylko program na najbliższą niedzielę 4 maja.
NIEDZIELA – 04 maja 2014 r.
Msza Święta w Bazylice o godzinie; 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o, 19.oo.
O godzinie 11.oo – uroczysta suma. Bardzo prosimy, aby na procesję przygotować feretrony, chorągwie i baldachim. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w rozpoczynającym się odpuście. Godzina 15.oo – nabożeństwo majowe z nowenną do Ducha Św. dla młodzieży która ma przystąpić do Sakramentu Bierzmowania.

9. W związku z rozpoczynającym się odpustem, bardzo prosimy poszczególne miejscowości, aby w tych najbliższych dniach podjęły trud w przygotowaniu zewnętrznym Parafii.
* Łęki – przygotowują plac przy Bazylice i parkingi. Radnym z Łęk dziękuję za to, że w dniu wczorajszym udekorowali już obejście bazyliki w związku z kanonizację Jana Pawła II. Sprzątanie i dekoracja placu przy bazylice będzie w dniu 1maja od 9.oo.
* Przyborów – przygotowuje Kaplicę Narodzenia Św. Stanisława, plac przy kaplicy i przy kościele na cmentarzu;
* Szczepanów – mieszkańcy ulic; Św. Stanisława, Rynku, Pielgrzymów, Źródlanej, Ruchu Oporu, Lubomirskiego, Kosseckiego dekorują drogę od bazyliki do Kaplicy Narodzenia. Mieszkańcy z ulicy Łukowej, Przyszkolnej, Łęckiej, Stojałowskiego Podleśnej, Osiedle Widok, dekorują drogi; od bazyliki w kierunku MAY MATU i ulicę Ks. Stojałowskiego.
*Mokrzyska – Od Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława do bramy powitalnej na krzyżówce; Mieszkańców ul. Parafialnej w części gdzie jest położony chodnik prosimy, aby dekoracje umieszczać przy ogrodzeniach posesji.
*Sterkowiec – Od bramy powitalnej do granicy Szczepanowa;
*Wokowice – Od bramy powitalnej drogę w kierunku Szczepanowa;
Bardzo prosimy, aby każda rodzina włączyła się w te przygotowania. Nie liczmy, że ktoś inny zrobi to za nas. Zadbajmy też o estetykę naszych domów, obejść i posesji. Przystrójmy nasze domy na czas odpustu przez wystawienie obrazu Świętego i jego podświetlenie. Informujmy, że Parafia pozyskała wszelkie zezwolenia na wykonanie dekoracji wzdłuż naszych dróg. Radnych Parafialnych bardzo prosimy, aby pokierowali tymi pracami, zaś druhów OSP o pomoc.

10. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Matys Maria, Lachowska Małgorzata, Urbańska Maria, Zwijacz Marta, Tomasik Tadeusz, Kołodziej Anna i Katarzyna. Bóg zapłać za waszą pracę.

11. W tym tygodniu wewnątrz bazylikę sprzątają i ubierają kwiatami rodzice dzieci, które przystąpią do I Spowiedzi i Komunii świętej, oraz rodzice młodzieży która przyjmie Sakrament bierzmowania.

12. Ofiary na prace prowadzone przy Kaplicy Narodzenia św. Stanisława BM złożyły; 150 zł Róża Św. Łucji z Wokowic zł, 500 zł. rodzina z Łęk, 1000 zł pewna rodzina ze Sterkowca, Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do Złotej Księgi Ofiarodawców.
* Bardzo serdecznie dziękuję Radnym i mieszkańcom Sterkowca za zamówienie i złożenie ofiary na kolejną figurę do budowanego „Panteonu Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji. Tą figurą jest Święta Urszula Ledóchowska. Bóg zapłać! Pozostałe figury czekają na kolejnych fundatorów. Przypominamy, że fundatorami mogą być, poszczególne miejscowości, rodziny, firmy, zakłady pracy, osoby prywatne. Nazwiska fundatorów zostaną umieszczone przy danej figurze. Wykaz figur jest umieszczony na tablicy ogłoszeń. Zachęcamy do szukania kolejnych fundatorów, aby w ten sposób włączyć się w budowę zaplecza sanktuaryjnego, jako wotum za 1000 – lecie istnienia naszej Parafii, a także z okazji 980 rocznicy urodzin Św. Stanisława, którą przeżywać będziemy 2016 r.

13. Przeżywamy Jubileusz 1000 lecia naszej Parafii. Przed nami dwie wielkie uroczystości; I Komunia i Sakrament bierzmowania. Apelujemy do rodziców, chrzestnych i świadków bierzmowania aby w tym roku, dla swoich chrześniaków zakupić jako prezent Pismo Święte. Pamiętajmy! Pismo Święte jest najpiękniejszym prezentem jaki możemy przekazać dziecku z racji I Komunii Św. czy przyjęcia Sakramentu bierzmowania. Skorzystajmy z tej oferty naszego sklepiku tu na miejscu.

14. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism katolickich.

15. Z racji Kanonizacji Jana Pawła II, w prezbiterium Kościoła Długoszowskiego przygotowana jest wystawa pamiątek, oraz część zdjęć pt. „ Moje spotkanie ze Św. Janem Pawłem II”. Przed ambonką pali się też świeca podarowana przez Jana Pawła II – Papieża.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY- 21 kwietnia 2014 r.

1. Dzisiaj drugi dzień świąt Wielkanocy. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy, ma bardzo uroczysty charakter, do tego stopnia, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie Zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się więc i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy Nieba. Pamiętajmy jednak, aby formy tej radości i kultura naszej zabawy, zwłaszcza w ten lany poniedziałek, były godne i roztropne.

2. Dziś w kościołach całej Polski, modlitewnie i materialnie wspieramy KUL i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie – Filia Tarnów.

3. We wtorek – na Mszę św. o godz. 18.oo zapraszamy dzieci kl. II wraz z rodzicami.

4. W środę – po Mszy św. wieczornej będzie spotkanie formacyjne dla Członków Caritas Parafialnego.

5. W piątek – na nabożeństwo wieczorne zapraszamy młodzież z klas III Gimnazjum wraz z rodzicami.

6. W najbliższy piątek ze względu na oktawę Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7. W przyszłą niedzielę – Caritas Parafialny przed Bazyliką przeprowadzi zbiórkę do puszek na rzecz potrzebujących. Prosimy o ofiarność na ten cel.

8. Najbliższa niedziela to Niedziela Miłosierdzia Bożego ustanowiona przez Jana Pawła II – zgodnie z wolą Pana Jezusa objawioną świętej siostrze Faustynie.

9. Najbliższa Niedziela Miłosierdzia Bożego, niech będzie dla nas wszystkich szczególnym dniem łaski Bożej, że doczekaliśmy kanonizacji Jana Pawła II największego z Polaków. Dobrym przygotowaniem do tej niedzieli będzie codzienne uczestnictwo w Nowennie do Miłosierdzia Bożego i odmawianie Koronki podczas wieczornej Mszy świętej. Zachęcamy do licznego udziału w tym duchowym przygotowaniu się do Kanonizacji.

10. W niedzielę Miłosierdzia Bożego, Ojciec Święty Franciszek dokona Kanonizacji dwóch papieży; Jana Pawła II i Jana XXIII. Uroczystość ta będzie transmitowana przez Telewizję. Aby umożliwić wszystkim oglądanie tej uroczystości, w najbliższą niedzielę porządek Mszy św. będzie zmieniony. Msze św. będą; o godz. 6.3o. 8.oo, 9.oo, /a więc pół godz. wcześniej/ oraz po południu. O godz. 15.oo Nieszpory z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego, o 15.3o Msza św. i dodatkowa Msza św. będzie o godz. 18.oo.

11. W związku z Kanonizacją Ojca św. Jana Pawła II – Burmistrz Brzeska wydrukował okolicznościowe plakaty z Ojcem Świętym z zaproszeniem na dziękczynienie za kanonizację św. Jana Pawła II. Plakaty te mogą posłużyć do dekoracji naszych domów. Zabierzmy je i wywieśmy w oknach. Szczególna prośba do tych domów na trasach dojazdowych do bazyliki i w rynku szczepanowskim.

12. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy;
– Parafianom z Wokowic oraz młodzieży z Grupy Apostolskiej za przygotowanie Ciemnicy
i Grobu Pańskiego.
– Druhom OSP z Łęk, Wokowic i Szczepanowa oraz Wojom Św. Stanisław, za zorganizowanie warty przy Grobie Pańskim i liczny udział w Rezurekcji,
– LSO i Chórowi Sanktuaryjnemu za ubogacanie swoim pięknym śpiewem liturgii Triduum Paschalnego. Dziękujemy też mieszkańcom Wokowic, którzy w minionym tygodniu porządkowały i ubierały kwiatami bazylikę. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy o to mieszkańców ze Szczepanowa, rodzinę; Gąsiorowski, Matys, Siciarz, Lachowska, Pawlina, Urbański, Bratek, Zwijacz, Tomasik, Kołodziej.

13. Serdecznie dziękujemy za pomoc w pracach przy Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława. Pracowali; Andrzej, Pagacz Stanisław, Kłusek Tadeusz, Przybyło Piotr. Bóg zapłać.

14. Ofiary na prace prowadzone przy Kaplicy Narodzenia św. Stanisława BM złożyły;
200 zł pewna osoba z Łęk zł, 500 zł. rodzina z Łęk, 1000 zł pewna rodzina ze Sterkowca, Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do Złotej Księgi Ofiarodawców.
Bóg zapłać za zamówienie kolejnej figury, jest nią Święty Stanisław Kazimierczyk. Pozostałe figury czekają na kolejnych fundatorów. Przypominamy, że fundatorami mogą być, rodziny, firmy, zakłady pracy, osoby prywatne. Nazwiska fundatorów zostaną umieszczone przy danej figurze. Wykaz figur jest umieszczony na tablicy ogłoszeń. Zachęcamy do szukania kolejnych fundatorów, aby w ten sposób włączyć się w budowę zaplecza sanktuaryjnego, jako wotum za 1000 – lecie istnienia naszej Parafii, a także z okazji 980 rocznicy urodzin Św. Stanisława, którą przeżywać będziemy 2016 r.

15. Informujemy, że przy naszej Bazylice czynny jest sklepik Sanktuaryjny, umieszczony jest na początku segmentu garażowego przy parkingu. Zachęcamy do zakupów na naszym stoisku. Jest wiele książeczek do modlitwy, chociażby najnowsza z modlitwami za przyczyną Św. Jana Pawła II. Jest też wiele pięknych i cennych książek, albumów, są też dewocjonalia i inne pamiątki, chociażby z racji I Komunii św. Ceny są konkurencyjne od innych sklepów tej branży i mamy go na miejscu, a więc nie trzeba jeździć gdzie indziej. Zapraszamy.

16. Przypominamy wiernym, o możliwości przekazania 1% swojego podatku należnego za poprzedni rok na rzecz Stowarzyszenia Krzewienia Kultu Św. Stanisława BM lub Caritas. Numer KRS i Konta Stowarzyszenia jest wywieszony na tablicy ogłoszeń, są też ulotki Caritasu. Zachęcamy do przekazania tym organizacjom, by te pieniądze pozostały na miejscu, a na pewno będą dobrze wykorzystane.

17. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu odeszła do wieczności; Śp. Zofia Brożek, lat 91, zamieszkały w Łękach. Pogrzeb we wtorek o godz. 15.oo. Polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu.

18. Zachęcamy do lektury„Pasterza”., naszej gazety Parafialnej oraz Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

19. Zakład Kominiarski informuje, że w dniach 23 – 25 kwietnia będą czyszczone przewody kominowe; w Wokowicach, Łękach, Sterkowcu i Szczepanowie. Szczegóły na plakatach.

===================================

VI Niedziela Wielkiego Postu
Niedziela Palmowa 13. 04. 2014 r.

1. W dniu wczorajszym w naszej wspólnocie Parafialnej zakończyliśmy Misje Święte. Bardzo serdecznie dziękujemy Ojcom Redemptorystom z Tuchowa, za podjęty trud głoszenia Słowa Bożego. Równocześnie zapewniamy o naszych modlitwach w intencjach Ojców, wypraszając dla nich potrzebne łaski w posłudze Słowa Bożego.
* Jesteśmy już po sakramentalnej spowiedzi świętej. Zachęcamy Was do trwania w łasce uświęcającej, aby wszyscy w czasie świąt mogli przyjąć Chrystusa w Komunii świętej.

2. W liturgii przeżywamy dziś Niedzielę Palmową, którą rozpoczynamy Wielki Tydzień Męki Pańskiej. Poświęcenie palm na Mszy św. o godz. 11.oo. O godz. 15.oo – Gorzkie Żale i Msza święta.

3. Dziękujemy za ofiary składane dzisiaj na tacę, jest to jałmużna postna na Seminarium Duchowne w Tarnowie.

4. W tym tygodniu od poniedziałku do środy włącznie, Msze św. będą odprawiane o godz. 6.3o rano i o godz. 18.oo

5. Wychodząc naprzeciw tym, którzy wracają z pracy z zagranicy, tak aby i oni mogli się wyspowiadać, organizujemy dodatkowo spowiedź dla nich w środę od godz. 18.3o do godz. 20.oo. Zapraszamy tylko tych którzy powrócą z zagranicy.

6. Przed nami Triduum Sacrum:

Wielki Czwartek – to Dzień Eucharystii i Kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. Rano w katedrze pod przewodnictwem biskupa Ordynariusza będzie odprawiona Msza Święta Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania.
W naszej bazylice Msza św. tylko wieczorem o godz. 1800. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Adoracja do godz. 22.oo

Wielki Piątek – to Dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. W Godzinie Miłosierdzia Bożego (godz.15.00) w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. W Wielki Piątek rozpoczniemy uroczystą Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego. Nowenna ta będzie równocześnie naszym bezpośrednim przygotowaniem do dnia kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Zachęcamy do adoracji Chrystusa w Ciemnicy w ciągu całego dnia. Adoracja dla dzieci będzie o godz. 1000.

Wieczorna Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 17.3o Drogą Krzyżową. A następnie dalsze obrzędy liturgii Wielkiego Piątku. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Po Komunii św. uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Strażaków i Wojów Św. Stanisława prosimy o objęcie warty honorowej podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w piątek i sobotę, a w czasie procesji rezurekcyjnej o niesienie baldachimu i chorągwi.
Ofiary składane przy adoracji krzyża, są przeznaczone jako wsparcie dla chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej. Adoracja w tym dniu do godz. 24.oo.
Od godz. 22.oo adoracja dla rodzin, którą poprowadzi SRK.
Od godz. 23.oo adoracja dla młodzieży, którą poprowadzi Apostolska Grupa Młodzieżowa

W Wielki Piątek obowiązuje każdego dorosłego katolika od 18 do 60 roku życia post ścisły, a od 14 roku życia abstynencja od potraw mięsnych.

Wielka Sobota

Całodzienna adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 6.oo rano do godz. 16.00. Następnie przerwa w adoracji od godz. 16.oo do godz. 20.oo, i czas na uporządkowanie bazyliki.
Od godz. 20.oo dalszy ciąg adoracji.
Zachęcamy by przychodząc na poświęcenie pokarmów zatrzymać się na dłuższą chwilę adoracji Chrystusa w Grobie.
* W czasie przerwy w adoracji, prosimy parafian z Wokowic o uporządkowanie bazyliki

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie w następującym porządku:
– W Bazylice o godz. 9.oo, 10.oo, 11.oo, 12.oo
– W Sterkowcu w Domu Kultury o godz. 9.3o
– W Wokowicach o godz. 10.oo
– W Łękach o godz. 10.3o
– W Mokrzyskach o godz. 10.oo koło domu państwa Sitko, – o godz. 10.3o koło domu państwa Gładki.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 2100.
Prosimy aby przynieść świece na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Po zakończonej liturgii i Mszy św. odbędzie się uroczysta Procesja Rezurekcyjna. /około 23.oo/, na którą zapraszamy wszystkich parafian. Starajmy się wziąć w niej udział jak najliczniej.
Prosimy by wcześniej przygotować obrazy, figury, feretrony, chorągwie, baldachim. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia.

7. Sakrament chrztu będzie udzielany w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 11.oo.

8. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę.
Pracowali: Sikora Irena, Kołodziej Krystyna, Jawor Piotr, Monika i Władysław, Kołodziej Krzysztof, Polek Anna, Polek Magdalena, Urbański Stanisław, Dąbrowa Monika, Kulesza Henryk, Pachniewski Jakub. Bóg zapłać za waszą pracę.

9. O przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego oraz przystrojenie ołtarzy na święta prosimy mieszkańców Wokowic i młodzież.
Sprzątanie bazyliki i placu przy bazylice będzie w środę od godz. 9.oo

10. Ofiarę na prowadzone prace przy kaplicy narodzenia Św. Stanisława złożyły: 60 zł. – rodziny sprzątające Bazylikę, 100 zł Róża Św. Piotra Apostoła, 500 zł pewna rodzina z Wokowic, 1000 złotych pewna rodzina. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do Złotej Księgi Ofiarodawców.

11. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu z naszej Parafii odeszli do wieczności Śp. Bolesław Micał z Wokowic, lat 73, oraz Aniela Traczewska lat 87, zamieszkała w Gliwicach. Polecajmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu.

12. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
V Niedziela Wielkiego Postu – 06. 0. 2014 r.

1. Dziś w naszej Parafii rozpoczynają się Misje święte. W czasie trwających Misji świętych będziemy kroczyć śladami Świętych do Jezusa Miłosiernego w III Tysiąclecie Chrześcijaństwa. Posługę Słowa Bożego podjęli Ojcowie Redemptoryści z Tuchowa Ojciec Stanisław Kiełbasa, Dyrektor Komisji Misji i Rekolekcji i Ojciec Jarosław Krawczyk. Bardzo serdecznie witamy czcigodnych Ojców w „Grodzie Świętego Stanisława BM” w Szczepanowie. Dziękując za podjęty trud głoszenia Słowa Bożego w naszej Parafii, będziemy prosić dobrego Boga, przez pośrednictwo Św. Stanisława, naszego Rodaka w intencjach czcigodnych Ojców, o potrzebne łaski w głoszeniu Słowa Bożego. Witamy również alumna Seminarium Duchownego Ojców Redemptorystów w Tuchowie Michała Wielgusa, który będzie pomagał w przeprowadzeniu ćwiczeń duchownych.
Program Misji świętych wraz z zaproszeniem otrzymała każda rodzina. Gdyby ktoś chciał jeszcze otrzymać zaproszenie są do zabrania w sklepiku sanktuaryjnym.
* Program Misji na dzisiejszą niedzielę był zapowiedziany w ubiegłą niedzielę. Tradycyjnie po południu o godz.14.3o Droga Krzyżowa , Gorzkie Żale i Msza św.
Program Misji świętych na kolejne dni będą nam podawać Ojcowie Misjonarze.

2. Dziś przy Bazylice Caritas Parafialny rozprowadza baranki oraz paschaliki na stół wielkanocny. W Bazylice oraz w naszych sklepach są wystawione kosze do których możemy składać dary na paczki świąteczne dla rodzin potrzebujących takiej pomocy.

3. W piątek o godzinie 17.oo – Droga Krzyżowa dla dzieci i Msza święta.
* Droga Krzyżowa dla młodzieży i starszych o godzinie 18.3o i Msza św. z kazaniem misyjnym.

4. Przyszła niedziela, to Niedziela Palmowa, którą rozpoczynamy Wielki Tydzień Męki Pańskiej. Poświęcenie palm i uroczysta procesja będzie na Mszy św. o godz. 1100. Ofiary z przyszłej niedzieli, to jałmużna postna na Seminarium Duchowne w Tarnowie

5. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Cyran Bogumiła, Kądziołka Krzysztof, Nowak Halina, Jawor Marek, Franciszek i Magdalena, Urbański Kazimierz i Mariusz, Szkodny Janusz. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych mieszkańców ze Szczepanowa; Sikora, Jawor, Kołodziej, Polek, Polek, Urbański, Piech, Dąbrowa, Mazur, Kulesza, Pachniewski.

6. * Ofiary na prace remontowe przy kaplicy Narodzenia Św. Stanisława, złożyły: 90 zł. rodziny sprzątające bazylikę, 400 złotych pewna rodzina ze Łęk, 200 zł. pewna osoba z Łęk, 200 zł, pewna rodzina z Mokrzysk, oraz 200 zł pewna rodzina z Jadownik. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.
Bóg zapłać Ks. Proboszczowi z Mokrzysk, Janowi Panek który zamówił kolejną figurę do naszego panteonu, jest nią; Błogosławiony Ksiądz Roman Sitko – rektor Seminarium Duchownego w Tarnowie, męczennik obozu. Pozostałe figury czekają na kolejnych fundatorów. Przypominamy, że mogą nimi być, rodziny, firmy, zakłady pracy, osoby prywatne. Nazwiska wszystkich fundatorów zostaną umieszczone przy danej figurze. Wykaz figur jest umieszczony na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej naszego Sanktuarium. Zachęcamy do szukania kolejnych fundatorów, aby w ten sposób włączyć się w budowę zaplecza sanktuaryjnego, jako wotum za 1000 – lecie istnienia naszej Parafii, a także z okazji 980 rocznicy urodzin Św. Stanisława, którą przeżywać będziemy 2016 r.

7. Burmistrz Brzeska serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy Brzesko na koncert ewangelizacyjny o „Męce Pańskiej”, który odbędzie się 13 kwietnia tj. Niedzielę Palmową o godz. 18.oo w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. W czasie koncertu między innymi wystąpi Chór Sanktuaryjny oraz zespół młodzieżowy z naszej Parafii. Szczegóły na afiszach.

8. Informujemy, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności; Śp. Ryszard Łoboda z Łęk, lat 56. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

9. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

10. Urząd Gminy Borzęcin informuje, że w dniu 9 kwiecień 2014 r./ tj. środa / na terenie miejscowości Łęki zostanie przeprowadzona zorganizowana zbiórka odpadów wielkogabary- towych. Odpady należy wystawić do godz. 800 przed posesję z możliwością dojazdu samochodem ciężarowym. Dokładne informacje zamieszczone są na tablicach ogłoszeń, stronie internetowej Urzędu Gminy.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
IV Niedziela Wielkiego Postu – 30. 03. 2014 r.

1. Niedziela dzisiejsza nazywana Niedzielą Laetare, pomaga nam z rozwagą spojrzeć na kolejny etap wielkopostnego skupienia.
* Po południu o godz.14.3o Droga Krzyżowa , Gorzkie Żale i Msza św.
* W przyszłą niedzielę przy Bazylice Caritas Parafialny będzie rozprowadzać baranki oraz paschaliki na stół wielkanocny w cenie 5 zł. Tradycyjnie też w sklepach na terenie naszej Parafii, Caritas wystawi kosze do których będziemy mogli złożyć zakupione produkty, które posłużą na paczki z okazji Świąt Wielkanocnych dla rodzin wielodzietnych i potrzebujących.

2. W poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18.oo, odbędą się spotkania przygotowujące dzieci do I Spowiedzi i Komunii Świętej. Na to spotkanie zapraszamy wszystkie dzieci i ich rodziców.

3. W tym tygodniu swoje katechezy będzie mieć młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania łącznie ze spowiedzią św. przed I piątkiem, w następującym porządku;
* w środę – od godz. 17.3o – spowiedź dla I klas Gimnazjum i dzieci ze szkół podstawowych.
* w czwartek – od godz. 17.oo – młodzież z II klas gimnazjum i szkół średnich.
* w piątek – od godz. 16.oo – młodzież z III klas gimnazjum, rodzice i starsi. Bardzo prosimy rodziców, aby dzieci przyszły do spowiedzi w wyznaczonych dniach i nie odkładały spowiedzi na piątek, bo nie będziemy w stanie wszystkich wyspowiadać. Przypominamy młodzieży z Gimnazjum, że obecność na spotkaniach jest obowiązkowa. Nieobecności nieuspra- wiedliwione będą skutkować niedopuszczeniem do Sakr. Bierzmowania.

4. W I piątek o godzinie 17.oo – Droga Krzyżowa dla dzieci i Msza święta I piątkowa.
* Droga Krzyżowa dla młodzieży i starszych o godzinie 18.3o i Msza św. Na tę Drogę Krzyżową o godz. 18.3o i Mszę Świętą zapraszamy młodzież z Kl. III. z Gimnazjum wraz z rodzicami. Po nabożeństwie comiesięczna katecheza. Obecność obowiązkowa

5. W przyszły piątek po Drodze Krzyżowej i Mszy Św. wieczornej o godz. 19.3o na plebanii, odbędzie się spotkanie Rady Duszpasterskiej. Serdecznie zapraszamy wszystkich Radnych na to spotkanie.

6. W najbliższą niedzielę w naszej Parafii rozpoczynają się Misje Święte. W czasie Misji świętych Słowo Boże będą głosić Ojcowie Redemptoryści z Tuchowa. Bardzo prosimy, aby tak zaplanować swój czas by wziąć udział w naukach misyjnych. Zaproszenie oraz plan Misji św. otrzymała każda rodzina podczas wizyty duszpasterskiej. Przypomnę tylko program na niedzielę. Na kolejne dni będą podawać Ojcowie Misjonarze.
Niedziela – 06 kwietnia 2014 r.
6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo – Msza święta i nauka misyjna dla wszystkich
15.oo – Gorzkie Żale i rozważanie pasyjne i Msza św.

7. W programie tygodniowego odpustu ku czci Św. Stanisława, przewidziane jest nabożeństwo dla małżeństw które w tym roku przeżywają 25 lecie lub 50 lecie zawarcia Sakramentu Małżeństwa. W związku z tym nabożeństwem prosimy, aby podać nazwiska i imiona jubilatów, zaznaczając która jest to rocznica – 25 czy 50 oraz adres zamieszkania jubilatów. Karteczki można składać na tacy lub osobiście księdzu do przyszłej niedzieli włącznie.

8. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali:
Niedojadło Władysława, Pabian Szymon , Wolnik Danuta i Andrzej, Piękosz Zofia, Pacia Zuzanna, Sitko Rafał. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych Parafian ze Szczepanowa, rodziny; Kądziołka, Chruściel, Ciemięga, Budyn, Rataj, Jankowski, Cyran, Kądziołka, Skowyrski, Kądziołka Nowak, Jawor, Urbański.
* Ofiary na prace remontowe przy kaplicy Narodzenia Św. Stanisława, złożyły: 110 zł. rodziny sprzątające bazylikę, 1000 złotych pewna rodzina ze Sterkowca. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.
Bóg zapłać za zamówienie kolejnej figury, jest nią Błogosławiona Matka Teresa Ledóchowska – z Lipnicy. Pozostałe figury czekają na kolejnych fundatorów. Przypominamy, że mogą nimi być, rodziny, firmy, zakłady pracy, osoby prywatne. Nazwiska wszystkich fundatorów zostaną umieszczone przy danej figurze. Wykaz figur jest umieszczony na tablicy ogłoszeń. Zachęcamy do szukania kolejnych fundatorów, aby w ten sposób włączyć się w budowę zaplecza sanktuaryjnego, jako wotum za 1000 – lecie istnienia naszej Parafii, a także z okazji 980 rocznicy urodzin Św. Stanisława, którą przeżywać będziemy 2016 r.

9. Chciałem przy tej okazji przekazać informację mieszkańcom Mokrzysk o figurze Świętego Stanisława która została zniszczona. Figura została wykonana już dwa lata temu. Obecnie wspólnie z Panem Burmistrzem staramy się o nowe miejsce do jej postawienia, ponieważ nie może być na tym samym miejscu, gdyż jest tam obecnie rów wodny. Jeśli Gen. Dyr. Dróg i Autostrad wskaże nowy teren, to dopiero wówczas będzie można postawić tam figurę. Musimy czekać na decyzję.

10. Informujemy, że od dzisiaj przy naszej Bazylice będzie czynny sklepik Sanktuaryjny, umieszczony jest na początku segmentu garażowego przy parkingu. Zachęcamy do zakupów na naszym stoisku. Jest wiele pięknych i cennych książeczek do modlitwy, książek, albumów, są też dewocjonalia i pamiątki. Ceny są konkurencyjne od innych sklepów tej branży, i mamy go na miejscu, a więc nie trzeba jeździć gdzie indziej. Zapraszamy!

11. Sprawy budowlane; Jak widzimy, prace przy Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława BM , przebiegają bardzo sprawnie. Dach Kaplicy został wybudowany nowy i przygotowany do pokrycia karpiówką. W tym tygodniu zostaną wykonane prace blacharskie. Na zewnątrz i wewnątrz Kaplicy usunięto zniszczone tynki. Bardzo serdecznie dziękuję panom; Tadeuszowi Kłusek i Stanisławowi Pagacz ze Szczepanowa z pomoc przy zbijaniu tynku na Kaplicy Narodzenia. Bóg zapłać. Jeśli warunki pogodowe dopiszą i nie będzie mrozu, planujemy w najbliższych dniach wykonać tynki wewnątrz, oraz położyć dachówkę. Zapraszam do pomocy, aby wspólnymi siłami wykonać te prace jeszcze przed świętami.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
III Niedziela Wielkiego Postu – 23. 03. 2014

1. Po południu o godz.14.3o Droga Krzyżowa, godz. 15.oo Gorzkie Żale i Msza św.

2. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
* we wtorek – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św. w naszej Bazylice będą o godz. 630 , 800 i 1700. Zachęcamy do licznego uczestnictwa we Mszy.

3. W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego będziemy obchodzić „Dzień Świętości Życia”. W roku jubileuszu naszej Parafii, jest to szczególna okazja, by uwrażliwić nas, na wartość ludzkiego życia oraz zachęcić do konkretnego przejawu troski o życie, którym jest podjęcie „Duchowej Adopcji” dziecka poczętego. Na czym więc polega Duchowa Adopcja? Duchowa Adopcja polega na odmawianiu przez dziewięć miesięcy jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone. Jest to bezinteresowny i osobisty dar, który pomaga w szczególności ludziom młodym kształtować charakter, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa, uzdalniając ich do postrzegania miłości i daru płodności oczyma Boga. Deklaracje o „Duchowej Adopcji dziecka poczętego” możemy składać we wtorek podczas Mszy Świętej, o godz. 6.3o, 8.oo i 17.oo. Zachęcamy wiernych, aby podjęli się tego trudu.

4. W środę po Mszy św. wieczornej spotkanie formacyjne dla członków Caritas.

5. W czwartek na Mszę św. o godz. 17.oo zapraszamy dzieci z kl. II wraz z rodzicami.
Również w czwartek na Mszy św. o godz. 17.oo odbędzie się przyjęcie do grona ministrantów.

6. W piątek o godzinie 16.oo – Droga Krzyżowa dla dzieci i Msza święta.
* Droga Krzyżowa dla młodzieży i starszych o godzinie 17.3o i Msza św. Zachęcamy do jeszcze liczniejszego udziału w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej.

7. W piątek (28 marca) wraz ze wszystkimi parafiami w całym kościele katolickim, połączymy się duchowo z papieżem Franciszkiem poprzez nabożeństwo pokutne, które połączymy z drogą krzyżową. Po Mszy św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu wynagradzająca za nasze grzechy do godz. 20.oo. Zapraszamy do licznej obecności na tych nabożeństwach.

8. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Kuras Janina, Wojdak Piotr, Kargol Leszek i Stanisława, Kądziołka Maria, Styrna Maria, Pietrzko Teresa, Ciuruś Bogusława, Pałka Marta i Luiza.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych Parafian ze Szczepanowa, rodziny: Niedojadło, Pabian, Wąsik, Świątek, Wolnik, Piękosz, Pacia, Sitko, Szkodny, Kołodziej, Boruta.

9. Ofiary na prace prowadzone przy budowie zaplecza naszego Sanktuarium, złożyły: 140 zł rodziny sprzątające bazylikę, 100 zł. pewna rodzina ze Szczepanowa. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. Szukajmy też kolejnych fundatorów figur do Panteonu Świętych i Błogosławionych Diecezji Tarnowskiej.

10. Przypominamy wiernym, o możliwości przekazania 1% swojego podatku należnego za poprzedni rok na rzecz Stowarzyszenia Krzewienia Kultu Św. Stanisława BM lub Caritas. Numer KRS i Konta Stowarzyszenia jest wywieszony na tablicy ogłoszeń, są też ulotki Caritasu. Zachęcamy do przekazania tym organizacjom, by te pieniądze pozostały na miejscu, a na pewno będą dobrze wykorzystane.

11. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i nasze Pasterza. Dziś do GN dołączona jest książka pt. „Pasja” , czyli Bolesna Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa wg objawień błogosławionej Katarzyny Emmerich – wizjonerki. Zachęcamy nie tylko do zakupienia tej pozycji, ale przede wszystkim do jej przeczytania, właśnie teraz w Wielkim Poście.

12. Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin informuje, iż sobotę 5 kwietnia 2014 roku w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej „ARKA” w Gródku nad Dunajcem organizowany jest dzień skupienia dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Będą go prowadzić kapłani z Sądu Diecezjalnego oraz Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie lub mailem w „ARCE”: (18) 440 13 00, info@cfr-arka.pl

13. Sołtys Szczepanowa zaprasza mieszkańców na Zebranie Wiejskie z udziałem władz samorządowych, które odbędzie się w sobotę 29 marca 2014 roku o godz. 17.00 w sali Domu Pielgrzyma.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
II Niedziela Wielkiego Postu – 16. 03. 2014 r.

1. Dzisiejsza, druga niedziela Wielkiego Postu kieruje nasz wzrok na Chrystusa uwielbionego, abyśmy nie zapominali, że trud, którego doświadczamy obecnie, nie jest pozbawiony sensu, lecz ma nas prowadzić do udziału w chwale Bożej.
* Po południu o godz.14.3o Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i Msza św.
* W zakrystii możemy nabyć baranki oraz paschaliki na stół wielkanocny.

2. Obchodzimy dziś dzień modlitw za misje i misjonarzy. Wpatrując się w przemienione oblicze Jezusa, nie możemy zapominać, że na świecie wciąż są ludzie, do których nie dotarła jeszcze dobra nowina o zbawieniu. Dlatego też otoczmy serdeczną modlitwą i troską, także materialną, tych, którzy podejmują Boże wezwanie skierowane do nich tak, jak do Abrahama: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej…”. Nasze ofiary składane dzisiaj do puszek przed Bazyliką są na ogólnopolski Fundusz Misyjny, czyli mają wspomóc misjonarzy.

3. Ofiary z dzisiejszej niedzieli które składamy na tacę, przeznaczone są na zapłacenie za ubezpieczenie naszych kościołów, kaplicy Narodzenia i cmentarza.

4. W środę 19 marca, przypada uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Wszystkich ojców i mężczyzn zapraszamy na Mszę Świętą rano lub po południu. Pamiętajmy, że Św. Józef jest waszym patronem i opiekunem.

5. W piątek o godzinie 16.oo – Droga Krzyżowa dla dzieci i Msza święta.
* Droga Krzyżowa dla młodzieży i starszych o godzinie 17.3o i Msza św.

6. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali:
Dubiel Maria, Wąsik Kazimierz, Wąs Mirosław, Wąs Maria, Wolnik Maria, Wolnik Grzegorz, Wielgosz Renata, Wielgosz Celina i Łukasz. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych Parafian ze Szczepanowa, rodziny: Kuras, Wojdak, Kargol, Kądziołka, Chrabąszcz, Sikora, Borowiec, Styrna, Turlej, Ciuruś, Pałka. Bardzo prosimy, aby Bazylikę wysprzątać już w piątek po Drodze Krzyżowej, gdyż w sobotę od rana w Bazylice będzie Wielkopostny Dzień Skupienia dla Stowarzyszenia Salezjanów.

7. Ofiary na prace prowadzone przy budowie zaplecza naszego Sanktuarium, złożyły: 100 zł rodziny sprzątające bazylikę, 100 zł Róża Św. Cecylii, zel. Brzezińska Bogusława. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.
Bóg zapłać pewnej rodzinie z Bucza i Szczepanowa za zamówienie kolejnych figur, są nimi; Święty Benedykt Pustelnik z Tropia i Błogosławiona Stanisława Leszczyńska. Pozostałe figury czekają na kolejnych fundatorów. Szukajmy następnych.

8. Sprawy budowlane;
Obecnie trwają prace konserwatorskie w Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława BM. Konserwatorzy z Krakowa prowadzą konserwację ołtarza o raz pnia dębu pod którym urodził się Św. Stanisław. Równocześnie prowadzone są prace remontowe, które przebiegają bardzo sprawnie. Budynek został już osuszony przez wykonanie izolacji poziomej i pionowej. Wykonana została wylewka wewnątrz kaplicy oraz opaska żelbetowa fundamentów które powodowały pęknięcia ścian. Obecnie trwają prace przy wymianie więźby dachowej, oraz wykonaniu wieńca żelbetowego, aby spiąć ściany kaplicy od góry. Po tych pracach zostanie położona dachówka – karpiówka. Po wykonaniu dachu trzeba będzie usunąć zmurszałe tynki i jeśli warunki pogodowe pozwolą nie będzie mrozu, planujemy wykonać nowe tynki zewnątrz i wewnątrz kaplicy oraz położyć nową posadzkę. Wiem, że w Parafii jest wielu świetnych fachowców, jest też wielu tynkarzy i murarzy, dlatego zwracam się do Was, drodzy bracia, aby wspólnymi siłami wykonać te prace jeszcze przed świętami. Mam nadzieję, że znajdą się chętni którzy chcieliby pomóc, dlatego proszeni są o pomoc.

9. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i nasze Pasterza.

10. Dyrektor szkoły w Łękach informuje, że rozpoczął się nabór do Oddziału Przedszkolnego i do klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Łękach na rok szkolny 2014/2015. Szczegółowe informacje znajdują się na tablicy ogłoszeń w budynku szkoły oraz na stronie internetowej szkoły.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
I Niedziela Wielkiego Postu – 09. 03. 2014 r.

1. Fioletowy kolor szat liturgicznych wskazuje nam na to, że rozpoczęliśmy nowy okres roku liturgicznego, jakim jest Wielki Post. Jest to czas pokuty i przemiany własnego życia. Ta przemiana życia może się dokonywać również przez udział w nabożeństwach pasyjnych.
* Po południu o godz.14.3o Droga Krzyżowa, a godz. 15.oo Gorzkie Żale i Msza św.

2. Serdecznie dziękujemy za ofiary składane dzisiaj na Seminarium Duchowne w Tarnowie.

3. W środę o godz. 17.oo Nowenna do MBNP, w czwartek Nowenna do Św. Stanisława BM. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach.

4. W tym tygodniu na Mszę św. wieczorową i na swoją comiesięczną katechizację przygotowującą do Sakramentu Bierzmowania zapraszamy młodzież z Gimnazjum, w następującym porządku;.
* W środę – młodzież z klas I Gimnazjum,
* w czwartek – młodzież z klas II Gimnazjum
* w piątek – Droga Krzyżowa dla dzieci o godzinie 16.oo i Msza święta.
* Droga Krzyżowa dla młodzieży i starszych o godzinie 17.3o i Msza św. Na tę Drogę Krzyżową o godz. 17.3o i Mszę Świętą zapraszamy młodzież z Kl. III z Gimnazjum wraz z rodzicami. Po nabożeństwie comiesięczna katecheza. Obecność obowiązkowa.

5. Przypominamy wiernym, o możliwości przekazania 1% swojego podatku należnego za poprzedni rok na rzecz Stowarzyszenia Krzewienia Kultu Św. Stanisława BM lub Caritas Diecezji Tarnowskiej. Jak to uczynić, mamy to na ulotkach i tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej naszej Parafii.

6. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali; Kusiak Anna, Patuła Stanisław, Kądziołka Marek, Żurek Ryszard, Sarlej Piotr, Cichy Alicja, Semczyszak Agnieszka, Czuj Jadwiga, Styrna Wioletta, Wyczesany Tomasz. Bóg zapłać.
* W tym tygodniu prosimy kolejne ze Szczepanowa; Dubiel, Wąsik, Wąs, Nowak, Wąs, Wolnik, Wielgosz, Wielgosz, Wojdak.
* Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły; 140zł rodziny sprzątające bazylikę, 500 zł pewna rodzina z Mokrzysk.
Bóg zapłać pewnej rodzinie za zamówienie kolejnej figury, jest nią Św. Szymona z Lipnicy. Pozostałe figury czekają na kolejnych fundatorów. Mogą nimi być, rodziny, zakłady pracy, firmy, osoby prywatne. Nazwiska wszystkich fundatorów zostaną wypisane na specjalnych tabliczkach kamiennych i umieszczone przy danej figurze. Wykaz figur jest umieszczony na tablicy ogłoszeń. Zachęcamy do szukania kolejnych fundatorów, czy też do sponsoringu, aby w ten sposób włączyć się w budowę zaplecza sanktuaryjnego, jako wotum za 1000 – lecie istnienia naszej Parafii, a także z okazji 980 rocznicy urodzin Św. Stanisława, którą przeżywać będziemy 2016 r.
* W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone na zapłacenie za ubezpieczenie naszych kościołów, kaplicy Narodzenia Św. Stanisława, cmentarza i innych obiektów parafialnych.

7. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu odeszła do wieczności; Śp. Zofia Reczek z Przyborowa, lat 77. Polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu.

8. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego, a szczególnie do lektury naszego Pasterza.

9. Sołtysi poszczególnych miejscowości przypominają, o pobraniu nakazów podatkowych, z możliwością zapłaty. Szczegóły na tablicach ogłoszeń w poszczególnych sołectwach.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 8 Niedziela Zwykła – 02.03.2014 r.

1. Dzisiaj w naszej Bazylice rozpoczynamy nabożeństwo 40 – godzinne.
Po Mszach św. adoracja Najświętszego Sakramentu w następującym porządku;
* Na Mszy św. o godz. 6.3o i 8.oo – adoracja ogólna dla wszystkich.
* Na Mszy św. o godz. 9.3o – adoracja dla młodzieży, zapraszamy młodzież na tę Mszę św..
* Na Mszy św. o godz. 11.oo – adoracja dla dzieci oraz indywidualna do godz. 14.oo.
* Od godziny 14.oo adoracja dla matek i ojców.
* O godz. 15.oo – Nieszpory i Msza św.

2. W poniedziałek i wtorek będziemy przeżywać nabożeństwo 40 – godzinne.
Program adoracji Najśw. Sakramentu w poniedziałek i wtorek będzie następujący:
8.oo – Msza św. na rozpoczęcie adoracji
9.oo – mieszkańcy Wokowic i Przyborowa
11.oo – mieszkańcy Sterkowca i Łęk
13.oo – mieszkańcy Mokrzysk
15.oo – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
Adorują mieszkańcy Szczepanowa oraz dzieci szkolne
16.3o – Nieszpory Eucharystyczne
17.oo – Msza św. na zakończenie adoracji.

* W poniedziałek i wtorek, nie będzie Mszy św. o godz. 6.3o. Zachęcamy do licznego udziału w tym nabożeństwie.

3. Kończąc nabożeństwo 40 – godzinne, dochodzimy do kolejnego okresu liturgicznego Wielkiego Postu. Rozpoczniemy go w najbliższą środę, 5 marca, posypaniem głów popiołem. Obrzęd ten jest wyrazem gotowości do podjęcia pokuty. Msze św. w Środę Popielcową o godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo i 17.oo. Rozpoczyna się okres Komunii wielkanocnej.
* W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz abstynencja polegająca na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy od 14. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

4. Ofiary na tacę ze Środy Popielcowej przeznaczone są na cele charytatywne w naszej Diecezji. Od Popielca do I niedzieli W. Postu przeżywamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Włączmy się do tej modlitwy całego Kościoła.

5. W czwartek o godz. 17.oo spotkanie z dziećmi z kl. II i ich rodzicami.
* Próba chóru w piątek o godz. 19.3o głosy żeńskie, w sobotę o 18.oo głosy męskie. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby śpiewać w chórze Sanktuaryjnym, serdecznie zapraszamy.

6. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach Pasyjnych. W piątki wspólnie będziemy rozważać Drogę Krzyżową, a w niedzielę śpiewać Gorzkie Żale.
– W piątek, Droga Krzyżowa dla dzieci, o godz. 16.oo – a po niej Msza święta. – Droga Krzyżowa dla starszych o godz. 17.3o i Msza święta.

7. W niedziele Wielkiego Postu, godz. 14.3o Droga Krzyżowa, dla tych którzy pracują zawodowo i nie mogą uczestniczyć na Drodze Krzyżowej w piątek. Po Drodze Krzyżowej o godz. 1500 Gorzkie Żale i Msza św. Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach pasyjnych.

8. Od dzisiejszej niedzieli, rozpoczynamy 47 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pijaństwo przynosi cierpienie wielu ludziom. Podejmijmy zatem tę intencję w naszych osobistych modlitwach i w postawie trzeźwości. Zobowiązania trzeźwościowe wpiszmy do „Księgi Trzeźwości”, która jest wystawiona przy ołtarzu Bożego Miłosierdzia.

9. W okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, a więc darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak nienaprawione przez nas. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, a w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żalów i Drogi Krzyżowej oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

* W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone na Seminarium Duchowne w Tarnowie.
* Po Mszy Świętej popołudniowej, spotkanie Stow. Rodzin Katolickich

10. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę. Pracowali; Pacura Janina, Pacura Andrzej, Budyn Bronisława, Budyn Maria, Chmielarz Barbara, Kłósek Maria, Klisiewicz Mariusz, Katarzyna i Stanisław, Górka Tadeusz, Baran Tadeusz. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny ze Szczepanowa; Podolański, Kusiak, Patuła, Kądziołka, Żurek, Sarlej, Cichy, Szemczyszak, Czuj, Styrna, Wyczesany.

11. Ofiarę na prace budowlane przy naszej Bazyliki złożyły: 110 złotych, rodziny sprzątające bazylikę, 120 zł, 14 Róża Bł. Jana Pawła II., 120 zł. Róża Św. Kingi, zel. Irena Sikora, 200 zł., Róża św. Klary, zel. Anna Chamielec. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również i te comiesięczne wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.
Bóg zapłać również za dwie kolejne figury, które zostały zamówione; tj. Figura Świętego Stanisława Kostki i Świętej Urszuli Ledóchowskiej. Szukajmy kolejnych fundatorów.

12. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności Śp. Kazimierz Palej ze Sterkowca, lat 68. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

13. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

14. Informacja o możliwości profilaktycznych badań odpłatnych, na tablicy ogłoszeń.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
7 Niedziela Zwykła – 23.02.2014 r.

1. Liturgia dzisiejszej niedzieli ukazuje nam świętość, do której jesteśmy wezwani, a którą mamy realizować szczególnie poprzez praktykowanie miłości bliźniego.

2. W związku z bardzo trudną sytuacją na Ukrainie, Kościół w Polsce prosi o modlitewną solidarność z mieszkańcami Ukrainy. W obliczu dramatycznych wydarzeń, Biskupi zachęcają też do podjęcia postu w intencji pokojowego rozwiązania konfliktu. Ogólnopolskim dniem modlitwy i postu za Ukrainę będzie piątek 28 lutego br. Wielu jest poszkodowanych, są ranni. Szereg ludzi zginęło. Módlmy się za nich i za ich rodziny.

3. W środę o godz. 17.oo Nowenna do MBNP, a w czwartek do Św. Stanisława. Zachęcamy do liczniejszego udziału w tych nabożeństwach, abyśmy poprzez wspólną modlitwę lepiej przygotowali się do Misji świętych w Parafii i przeżycia jubileuszu 1000 lecia istnienia naszej Parafii. Zachęcamy też do codziennego odmawiania modlitwy: Akt zawierzenia świata Jana Pawła II, który je /pst zamieszczony w zaproszeniu na Misje Święte.

4. W środę po Mszy św. wieczornej spotkanie Caritasu. Wszystkich członków i tych którzy chcieliby włączyć się w prace parafialnego oddziału Caritas serdecznie zapraszamy.

5. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, marca.

6. Z racji I piątku, Kapłani odwiedzą chorych z Komunią Św. w sobotę od godziny 8.oo rano.

7. W przyszłą niedzielę w naszej Bazylice rozpoczynamy nabożeństwo 40 – godzinne.
Po każdej Mszy św. będzie adoracja Najśw. Sakramentu w następującym porządku;
* Na Mszy św. o godz. 6.3o i 8.oo – adoracja ogólna dla wszystkich.
* Na Mszy św. o godz. 9.3o – adoracja dla młodzieży, zapraszamy młodzież na tę Mszę św.
* Na Mszy św. o godz. 11.oo – adoracja dla dzieci oraz indywidualna do godz. 14.oo.
* Od godziny 14.oo – adoracja dla matek i ojców.
* O godz.15.oo – Nieszpory i adoracja dla tych którzy przychodzą na Mszę św. o godz. 15.3o

8. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę. Pracowali; Woda Małgorzata, Nowak Jacek, Duda Małgorzata, Płaneta Grzegorz, Latocha Magdalena, Borzęcka Bożena, Kurtyka Jan, Jastrzębska Zofia, Wcisło Marta. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian ze Szczepanowa, rodzinę; Pacura, Pacura, Budyn, Budyn, Chmielarz, Kłósek, Tlałka, Klisiewicz, Górka, Baran,

9. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 180 zł – rodziny sprzątające bazylikę, 140 zł – Róża Św. Zofii, zel Wójcik Maria, 200 zł. pewna rodzina ze Sterkowca. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie również i te comiesięczne wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

10. W ubiegłą niedzielę informowaliśmy, że w nowobudowanym zapleczu sanktuaryjnym w „Panteonie Świętych i Błogosławionych” będą umieszczone figury Świętych i Błogosławionych z naszej diecezji oraz figury Świętych i Błogosławionych którzy przyjęli imię od Świętego Stanisława. Chcę poinformować, że już pięć figur zostało wybranych przez kolejne rodziny i sponsorów, są to;
1. Figura Św. Stanisława BM.
2. Figura Św. Jana Pawła II, Papieża.
3. Figura Św. Siostry Faustyny.
4. Figura Św. Kingi.
5. Figura Bł. Karoliny Kózka
Pozostałe figury czekają na kolejnych fundatorów. Mogą nimi być, rodziny, zakłady pracy, firmy, osoby prywatne. Nazwiska wszystkich fundatorów zostaną wypisane na specjalnych tabliczkach kamiennych i umieszczone przy danej figurze. Wykaz figur jest umieszczony na tablicy ogłoszeń. Zachęcamy do szukania kolejnych fundatorów, czy też do sponsoringu, aby w ten sposób włączyć się w budowę zaplecza sanktuaryjnego, jako wotum za 1000 – lecie istnienia naszej Parafii, a także z okazji 980 rocznicy urodzin Św. Stanisława, którą przeżywać będziemy 2016 r.

11. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego, a także odwiedzenia strony internetowej Gościa i naszej strony Parafialnej. Możemy tam przeczytać o wielu wydarzeniach z parafii i diecezji.

12. Dyrektor Publicznego Przedszkola w Szczepanowie informuje, że nabór dzieci do przedszkola na rok 2014/2015 odbędzie się od 01 do 31 marca 2014 roku. Karty do pobrania w przedszkolu.

13. Sołtys Szczepanowa informuje, że w poniedziałek i wtorek w sołtysówce można odebrać nakazy podatkowe z możliwością wpłaty przy odbiorze.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
6 Niedziela Zwykła – 16.02.2014 r.

1. Przeżywamy dziś radość i wdzięczność. Radość, że od północy z piątku na sobotę tj. z 14 na 15 lutego 2014 roku, możemy cieszyć się wolnością mediów w Polsce. Po 25 latach w wolnej Polsce, po tylu modlitwach i protestach ludzi wierzących, wreszcie możemy odbierać telewizją katolicką. Mamy ogólnie dostępną Telewizję TRWAM i Radio Maryja. Wyrażamy też wdzięczność Panu Bogu i tym wszystkim którzy w jakikolwiek sposób wspierali powstanie telewizji katolickiej.

2. Informujemy Parafian, że zakończyła się trzyletnia peregrynacja kopii obrazu Świętego Stanisława i Jego Relikwii do naszych rodzin. Jako duszpasterze, dziękujemy za głębokie przeżycia tego nawiedzenia oraz szczerą i serdeczną modlitwę w tak bezpośredniej bliskości Św. Stanisława naszego Patrona. Dziękujemy równię za wszystkie wpisy do kroniki peregrynacji. Informujemy, że te rodziny które z różnych powodów nie mogli przyjąć obrazu wyznaczonym terminie, mogą to uczynić indywidualnie do 4 marca czyli do rozpoczęcia Wielkiego Postu. Po tym czasie obraz zostanie poddany konserwacji.

3. W środę o godz. 17.oo Nowenna do MBNP, a w czwartek do Św. Stanisława BM. Zachęcamy do liczniejszego udziału w tych nabożeństwach, abyśmy poprzez wspólną modlitwę lepiej przygotowali się do Misji świętych w Parafii i przeżycia jubileuszu 1000 lecia istnienia naszej Parafii.

4. W dniu dzisiejszym ofiary składane na tacę przeznaczone są na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Bóg zapłać za ofiary złożone na ten cel.

5. W sobotę, przypada święto Katedry Świętego Piotra, Apostoła.

6. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę. Pracowali; Kawa Bernadetta, Koczwara Krystyna, Żurek Dorota, Bujak Janina, Borowiec Teresa, Święch Adrian, Wielgosz Małgorzata, Siemińska Jadwiga i Ewa, Fiema Anna. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian ze Szczepanowa, rodzinę; Woda, Nowak, Duda, Płaneta, Latocha, Borzęcka, Kurtyka, Gibała, Jastrzębski.

7. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 100 zł – rodziny sprzątające bazylikę, 150 zł – Róża Św. Józefa, zel Teresa Przesławska, 120 zł – Róża Św. Marii Teresy Ledócho- wskiej zel. Stanisława Wielgosz, 150 zł – Róża Bł. Jana Pawła II, 110 zł – Róża Św. Heleny, zel. Maria Kołodziej, 130 zł – Róża św. Rafała, zel. Stanisław Kołodziej, 150 zł – Róża św. Pawła Ap., zel. Anna Polek, 400 zł – pewna rodzina ze Szczepanowa, 500 zł – pewna rodzina ze Szczepanowa,1000 zł pewna rodzina z Mokrzysk, oraz Róża Św. Małgorzaty zakupiła wycieraczkę. Bóg zapłać za ofiary jakie składacie również i te comiesięczne wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

8. Informujemy Parafian, że w tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności; Śp. Józefa Wolnik ze Szczepanowa, lat 92. Pogrzeb będzie we wtorek o godz. 14.oo.

9. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego, a także odwiedzenia strony internetowej Gościa Niedzielnego www.tarnow.gosc.pl możemy tam przeczytać o wielu wydarzeniach w diecezji.

10. Informujemy Parafian, że w nowobudowanym zapleczu sanktuaryjnym w „Panteonie Świętych i Błogosławionych Diecezji Tarnowskiej” będą umieszczone figury trzynastu świętych i błog. z naszej diecezji oraz 10 figur świętych i błogosławionych którzy przyjęli imię od Św. Stanisława. Figury musimy wcześniej zamówić tak, abyśmy za dwa lata mogli umieścić wszystkie. Szukamy sponsorów na zakup poszczególnych figur. Koszt jednej figury, to kwota około 10 tyś. złotych. Chcę już dziś poinformować, że na dwie figury znalazłem już sponsorów.
1. Figurę Św. Jana Pawła II, Papieża – ufunduje Cech Rzemiosł Różnych z Brzeska.
2. Figurę Św. Stanisława BM – ufunduje pewna rodzina z Mokrzysk.
Pozostałe 22 figury czekają na kolejnych sponsorów. Mogą być nimi, rodziny, zakłady pracy, firmy, czy też osoby prywatne. Chcę zaznaczyć, że nazwiska, sponsorów zostaną wypisane na specjalnych tabliczkach kamiennych i umieszczone przy danej figurze. Wykaz pozostałych figur zostanie umieszczony na tablicy ogłoszeń. Zachęcamy do szukania sponsorów, czy też do sponsoringu, aby w ten sposób włączyć się w budowę zaplecza sanktuaryjnego.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 5 Niedziela Zwykła – 09.02.2014 r.

1. Po południu i godz. 15.oo Nieszpory i Msza Święta.

2. Jutro wypada 3 rocznica śmierci Księdza Arcybiskupa Józefa Życińskiego byłego Ordynariusza naszej Diecezji.

3. W dniu jutrzejszym wyjazd dzieci z Parafii na zimowisko do Krynicy o godz. 8.oo rano. Rodziców prosimy, aby podpisali zgodę na wyjazd swoich dzieci.

4. We wtorek 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec chorych, cierpiących i osamotnionych, dla tych, których mamy blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. W naszej bazylice tradycyjnie Dzień Chorych będziemy przeżywać w maju, w czasie odpustu ku czci Św. Stanisława.
* We wtorek, Kustosz Sanktuarium Groty NMP z Lourdes w Porąbce Uszewskiej, zaprasza do wspólnej modlitwy. Uroczysta. Suma i procesja z lampionami do Groty o godz. 16.30. Zachęcamy do uczestnictwa w tym nabożeństwie.

5. W tym tygodniu patronują nam;
* w poniedziałek – Św. Scholastyka, dziew.
* w piątek – Święci Cyryl i Metody – Patronowie Europy.

6. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę. Pracowali; Smulska Renata, Bolek Renata i Bartłomiej, Aleksandrowicz Jadwiga, Łączka Wanda, Hebda Gertruda, Tomasik Zofia, Tomasik Piotr, Żurek Jerzy, Wojtusik Witold, Gzyl Natalia. Dziękujemy również tym, którzy miniony poniedziałek pomogli w demontażu szopki i dekoracji bożonarodzeniowej. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa; Kawa, Koczwara, Żurek, Bujak, Wcisło, Borowiec, Wielgosz, Urbaś, Święch, Siemiński, Fiema.

7. Składka z przyszłej niedzieli przeznaczona jest na Seminarium Duchowne w Tarnowie.

8. Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe w Porąbce Uszewskiej informuje, że są jeszcze wolne miejsca na 8 dniowy wyjazd do Ziemi Świętej w dniach od 11 do 18 marca. Szczegóły w biurze w Porąbce Uszewskiej.

9. Zachęcamy wszystkich, by przy rozliczeniu podatku rocznego 1% przekazać na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława w Szczepanowie, lub Caritas Diecezji Tarnowskiej. Szczegóły na specjalnych ulotkach Caritasu i Stowarzyszenia.

10. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego, w którym możemy między innymi przeczytać o pożegnaniu Żłóbka w Szczepanowie. Również na stronie internetowej Gościa Niedzielnego www.tarnow.gosc.pl możemy przeczytać artykuł pt.”Muzyczne święto” oraz zobaczyć galerię zdjęć.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej – 02. 02. 2014 r.

1. W Kościele obchodzimy ustanowiony przez Jana Pawła II, Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Modlimy się dziś o święte powołania do życia zakonnego. Ofiary składane na tacę, są przeznaczone na Domy Zakonne w naszej Diecezji.
* W dniu dzisiejszym, przypada 39 rocznica święceń biskupich ks. Biskupa Władysława Bobowskiego. Polecajmy osobę Księdza Biskupa w naszych modlitwach.

2. Dzisiaj o godz.15.oo, w naszej bazylice będzie pożegnanie Żłóbka, czyli wspólne kolędowanie. Wspólnemu kolędowaniu będzie towarzyszyć; zespół dziecięcy Oremus, zespół młodzieżowy NoteDei, zespół wokalny na Trzy oraz Chór Sanktuaryjny. Patronat medialny objęło nasze diecezjalne radio: RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Wszystkich serdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania.

3. Od jutra dzieci szkolne rozpoczynają ferie zimowe. Zadbajmy o to, aby wszystkie po feriach wróciły zdrowe i wypoczęte. Informujemy, że wyjazd dzieci z Parafii na zimowisko będzie w przyszły poniedziałek tj. 10.lutego o godz. 8.oo rano. Rodziców prosimy, aby podpisali zgodę na wyjazd swoich dzieci.

4. W tym tygodniu patronują nam:
* w środę – Św. Agata, dziew. i męcz.
* w czwartek – św. Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy japońscy z XVI w.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca lutego. Spowiedź przed I piątkiem będzie codziennie rano i wieczorem przed Mszą świętą, a także:
* w czwartek – od godz. 16.oo – dzieci ze szkół Podstawowych i Gimnazjum.
* w piątek – od godz. 16.oo – młodzież szkół średnich i starsi. Bardzo prosimy, aby przyjść do spowiedzi św. w wyznaczonych dniach, gdyż w piątek nie będziemy w stanie wszystkich wyspowiadać, ponieważ będzie tylko dwóch księży.
W sobotę od godziny 8.oo rano, Ks. Adam odwiedzi chorych z posługą sakramentalną.

6. Informujemy Parafian, że Zespół Młodzieżowy „NoteDei” z naszej Parafii, zajął II miejsce w IX Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Brzesku – „O muszlę Św. Jakuba”, oraz II miejsce w VII Festiwalu Kolędowym w Szczucinie. Gratulujemy.

7. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Polak Wojciech, Pałka Ewelina, Hajduk Paulina i Jakub, Gałek Jan, Gałek Bogusława, Zagórska Sylwia, Kargol Natalia, Misina Teresa, Wyczesany Danuta, Dzido Ilona, Kądziołka Maria, Przybyło Anna. Bóg zapłać za waszą pracę.

* W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian ze Szczepanowa, rodziny; Smulski,Bolek, Aleksandrowicz, Łączka, Hebda, Tomasik, Tomasik, Żurek, Wojtusik, Gzyl.

8. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 50 zł. rodziny sprzątające Bazylikę, 130 zł Róża Św. Agnieszki, zel. Krystyna Sarlej, 200 zł pewna rodzina z Mokrzysk, 200 zł pewna rodzina ze Szczepanowa na remont Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława. Dziękujemy również tym rodzinom, które swoje ofiary miesięczne wpłaciły na konto parafialne. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

9. Jak w ubiegłym roku, tak i w tym mamy możliwość, by przy rozliczeniu podatku rocznego z uzyskanych dochodów, 1% przekazać na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, które jest organizacją pożytku publicznego, lub Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wystarczy, że zaznaczymy to w formularzu podatkowym PIT.
nr KRS 0000224641 naszego Stowarzyszenia, lub Diecezjalnej Caritas nr KRS 0000211791 oraz kwotę przekazywanego 1% podatku.
Bardzo prosimy by skorzystać z tej możliwości, gdyż w ten sposób sami możemy zdecydować jak zostanie spożytkowany ten 1% podatku, który i tak zostanie nam pobrany. Wszystkim którzy w minionym roku przekazali 1 % na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława składamy serdeczny Bóg zapłać!

10. W dniu jutrzejszym od godz. 9.oo prosimy mieszkańców Szczepanowa o pomoc w demontażu szopki i dekoracji bożonarodzeniowej.

11. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty Parafialnej odszedł do wieczności śp. Edward Filipski z Przyborowa, lat 63. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

12. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
3 Niedziela zwykła 26. 01. 2014r.

1. Jak już wszyscy wiemy, w dniu wczorajszym w Bazylice Katedralnej w Tarnowie o godz. 10.oo, odbyła się konsekracja Biskupów nominatów: Ks. Jana Piotrowskiego i Ks. Stanisława Salaterskiego. Jeszcze raz gratulując księżom Biskupom, polecamy ich posługę opiece MB i wstawiennictwu Św. Stanisława BM naszego Rodaka.
* Po południu o godz. 15.oo Nieszpory i Msza Święta o godz. 15.3o.

2. W dniu wczorajszym, nasz rodak Ks. Biskup dr Jan Styrna, Biskup Elbląski, przeżywał swoje urodziny. Z tej okazji w imieniu własnym, kapłanów tutaj pracujących, księży rodaków oraz wszystkich parafian, składam Księdzu Biskupowi najserdeczniejsze życzenia, prosząc o Boże błogosławieństwo w pracy apostolskiej na Ziemi Elbląskiej, a także wypraszając zdrowie, opiekę Matki Bożej i Św. Stanisława. Zapewniamy też o stałej modlitwie w intencjach Księdza Biskupa. Ad multom annos. Szczęść Boże!

3. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
* w poniedziałek – błog. Jerzy Matulewicz, bp
* we wtorek – święty Tomasz z Akwinu, doktor Kościoła.
* w piątek – święty Jan Bosko, prezb.

4. W związku z tym, że od lutego rozpoczną się ferie zimowe dla dzieci szkolnych, dlatego w tym tygodniu odbędą się spotkania dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania w następującym porządku:
– we wtorek – godz. 17.oo – klasy I Gimnazjum;
– w środę – godz. 17.oo – klasy II Gimnazjum;
– w czwartek – godz. 17.oo – klasy III Gimnazjum wraz z rodzicami.

5. W środę po Mszy św. wieczornej spotkanie Caritasu. Chętnych którzy chcieliby się włączyć w pracę Caritasu w poszczególnych miejscowościach naszej Parafii serdecznie zapraszamy.

6. W najbliższy piątek, 31 stycznia br. w parafii Bucze odbędzie się spotkanie opłatkowe dla młodzieży dekanatu szczepanowskiego. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału młodzież naszej parafii.

7. W tym tygodniu przypada też pierwsza sobota miesiąca lutego.
*Z racji I piątku miesiąca lutego, kapłani udadzą się do chorych z Komunią świętą w następującym porządku:
* Ks. Sławomir – w najbliższą sobotę od godz. 8.oo rano.
* Ks. Adam – w przyszłym tygodniu, w sobotę czyli 8.lutego od 8.oo rano.

8. W przyszłą niedzielę 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego. W naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca zawiłe i ciemne drogi naszego życia. Po drogach wiary dobrze jest kroczyć z Chrystusową Matką. Na wszystkich Mszach świętych będzie poświęcenie gromnic.
* Przed Mszą św. popołudniową o godz.15.oo, w naszej bazylice będzie pożegnanie Żłóbka, czyli wspólne kolędowanie. Wspólnemu kolędowaniu będzie towarzyszyć; zespół dziecięcy Oremus, zespół młodzieżowy NoteDei, zespół wokalny na Trzy oraz Chór Sanktuaryjny. Wszystkich serdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania za tydzień o godz. 15.oo.
* Od 1997 roku 2 lutego, w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Jana Pawła II, Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą w szczególny sposób obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w licznych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich również z naszej Parafii. Będziemy się modlić o liczne i święte powołania do życia zakonnego z naszej wspólnoty parafialnej. Niech też nie zabraknie z naszej strony wsparcia materialnego dla wielu borykających się z trudnościami klasztorów i domów zakonnych. Składka z tej uroczystości przeznaczona jest na Domy Zakonne w naszej Diecezji.
* 2 lutego, przypada 39 rocznica święceń biskupich ks. Biskupa dra Władysława Bobowskiego. Będziemy polecać osobę Księdza Biskupa w naszych modlitwach.

9. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Zielińska Iwona i Zuzanna, Dudek Natalia, Hanusiak Agata, Tryba Bogusława, Starsiak Janina, Góra Danuta i Mirosław, Mamica Teresa i Barbara, Mamica Leszek i Natalia. Bóg zapłać za waszą pracę.
*W tym tygodniu, prosimy kolejnych parafian ze Szczepanowa, rodziny; Polak, Pałka, Hajduk, Gałek, Kargol, Misina, Wyczesany, Dzido, Kądziołka, Przybyło.

10. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 160 zł. rodziny sprzątające Bazylikę, 150 zł Róża Św. Jadwigi, zel. Maria Mroczek, 500 zł pewna osoba ze Sterkowca. Dziękujemy również tym rodzinom, które swoje ofiary miesięczne wpłaciły na konto parafialne. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

11. Informujemy Parafian, że na czas grzania naszej Bazyliki drzwi wejściowe w kościele długoszowskim będą zamknięte. Wchodzących i wychodzących prosimy, aby zamykać drzwi za sobą i nie zostawiać otwartych ze względu na wyziębienie kościoła.

12. Informujemy Parafian, że zmarł śp. Andrzej Wilkosz lat 55 z Łęk.

13. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

14. Informacja KG Policji na temat uaktywnienia się grup przestępczych, wyłudzających pieniądze od osób starszych. W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Wnuki składały im życzenia i modliły się za nich. Osoby starsze często są ofiarami oszustów wyłudzających pieniądze, m.in. metodą „na wnuczka”. Dlatego właśnie wnuczęta prosimy, by wyjaśniły babciom i dziadkom, jak uniknąć oszustw „na wnuczka”, ”na kominiarza” czy „na urzędnika”. Opis metod używanych przez złodziei można znaleźć na stronie Komendy Głównej Policji, a także stronie www.episkopat.pl prowadzonej przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, które wspiera akcję ostrzegania osób starszych przed oszustami. Ta sama informacja znajduje się również na stronie naszej Parafii www.bazylikaszczepanow.pl warto się z nią zapoznać.

15. W związku z dużym zainteresowaniem parafian gdy chodzi o pomoc prawną, Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga” z Brzeska, we wtorek w domu parafialnym w godzinach od 16.oo – 20.oo organizuje kolejne spotkanie w czasie którego będzie możn skorzystać bezpłatnie z porad prawnych. Poradnictwo obejmuje zagadnienia z prawa cywilnego, prawa rodzinnego, kwestii dotyczących uregulowania stanu prawnego nieruchomości, prawa pracy, a także postępowania administracyjnego i procedury- cywilnej. Zainteresowanych zapraszamy do skorzystania z tej oferty.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
II Niedziela Zwykła – 19 stycznia 2014 r.

1. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Papież wystosował na ten dzień orędzie, w którym czytamy: „…nie tylko nasi rodacy przebywają poza granicami kraju, lecz wciąż wielu ludzi musi w pośpiechu opuszczać swoje domy z powodu wojen czy regionalnych konfliktów, zostawiając i często tracąc to, co do tej pory zyskali. Wszyscy jesteśmy pielgrzymami w drodze do wiecznej ojczyzny, dlatego też niech nasze serca pozostają wrażliwe i otwarte na drugiego człowieka”.

2. W najbliższą sobotę w Bazylice Katedralnej w Tarnowie o godz. 10.oo, odbędzie się konsekracja Biskupów nominatów: Ks. Jana Piotrowskiego i Ks. Stanisława Salaterskiego. Polecajmy ich posługę opiece i wstawiennictwu Św. Stanisława BM naszego Rodaka.

3. Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Tak bardzo upragniona przez Jezusa jedność została zniszczona przez ludzką pychę i jest zgorszeniem dla świata, dlatego nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej przywrócenia. W tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy i cierpienia.

4. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
* we wtorek – Św. Agnieszka, dziew. i męczennica.
* w piątek – święty Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła.
* w sobotę – święty Paweł Apostoł, z racji święta Jego nawrócenia.

5. We wtorek obchodzimy Dzień Babci, a w środę Dzień Dziadka. W naszych modlitwach pamiętajmy o naszych babciach dziadkach, zarówno o tych żyjących, jak i o tych którzy już odeszli do wieczności..

6. W środę o godz. 17.oo Nowenna do MBNP, a w czwartek Nowenna do Św. Stanisława BM. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach.

7. W czwartek na Mszę św. o godz. 17.oo, zapraszamy rodziców oraz dzieci z klas II przygotowujące się do I spowiedzi i Komunii św. na comiesięczną katechezę.

8. W sobotę – 25 stycznia, nasz rodak Ks. Biskup dr Jan Styrna Biskup Elbląski, przeżywa swoje urodziny. Pamiętajmy w naszych modlitwach o naszym rodaku.

9. Zakończyliśmy w naszej Parafii wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzinom za życzliwe przyjęcie kapłanów w swoich rodzinach, za zainteresowanie sprawami parafii, za gościnność oraz za ofiary jakie składaliście przy okazji kolędy. Bóg zapłać!

10. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały naszą bazylikę. Pracowali; Wilk Urszula, Biernat Wanda i Monika, Gibała Genowefa, Pasula Jadwiga, Koczwara Tomasz, Jandziś Katarzyna, Węgrzyn Grażyna, Duda Sabina i Leszek. Bóg zapłać za Waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian ze Szczepanowa, rodziny; Zielińska, Dudek, Hanusiak, Szatkowski, Tryba, Pluszewski, Góra, Mamica, Mamica, Bober.

11. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 120 zł. rodziny sprzątające Bazylikę, 200 zł pewna rodzina ze Wokowic, 1000 zł pewna rodzina ze Szczepanowa. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

12. Jak w ubiegłym roku, tak i w tym mamy możliwość, by przy rozliczeniu podatku rocznego z uzyskanych dochodów, 1% przekazać na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, które jest organizacją pożytku publicznego, lub Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wystarczy, że zaznaczymy to w formularzu podatkowym PIT. Bardzo prosimy by skorzystać z tej możliwości, gdyż w ten sposób sami możemy zdecydować jak zostanie spożytkowany ten 1% podatku, który i tak zostanie nam pobrany. Wszystkim którzy w minionym roku przekazali 1 % na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, a była to kwota około 7 tysięcy złotych, serdecznie dziękujmy. Bóg zapłać! Informuję, że Zarząd Stow. przeznaczył te pieniądze na prace remontowe przy Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława.

13. Za dwa tygodnie w niedzielę 2 lutego w Uroczystość Matki Bożej Gromnicznej o godz.15.oo w naszej bazylice będzie pożegnanie żłóbka, czyli wspólne kolędowanie. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich; dzieci, młodzież oraz dorosłych do wspólnego kolędowania 2 lutego.

14. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

15. Sołtys Szczepanowa informuje, że w poniedziałek 20 stycznia od 8.00 – 11.00 będą przyjmowane wpłaty obowiązkowego ubezpieczenia rolników.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Niedziela Chrztu Pańskiego – 12 stycznia 2014r.

1. Dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. I choć w naszych kościołach kolędy będą rozbrzmiewać jeszcze do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, to jednak liturgia będzie już kierować nasz wzrok na Jezusa, który rozpoczyna swoją publiczną działalność.

2. Dzisiaj w związku z rozpoczęciem obchodów jubileuszu 1000 – lecia istnienia naszej Parafii, odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, wspominając wielkie dziedzictwo wiary, jakie przekazali nam przed tysiącem lat nasi Przodkowie. Po południu o godz. 1500 Nieszpory i Msza św. o godz. 15.3o.

3. W czwartek tj. 16 stycznia o godz.17.oo, w Kościele w Maszkienicach, odbędzie się Msza święta dla wszystkich Nauczycieli, Wychowawców, Pracowników Szkół i Przedszkoli z Dekanatu Szczepanowskiego, oraz wspólne spotkanie opłatkowe. Wszystkich Nauczycieli, Wychowawców, Pracowników Szkół i Przedszkoli pracujących w naszej Parafii, bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu.

4. W piątek, 17 stycznia, będziemy przeżywać Dzień Judaizmu. Papież Jan Paweł II nazywał wyznawców judaizmu naszymi starszymi braćmi w wierze.

5. W sobotę rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Polecajmy te intencje Panu Bogu w naszej osobistej modlitwie. Niech będą one skromnym wkładem w budowanie jedności.

6. W Szczepanowie trwa obecnie ostatni etap peregrynacji obrazu św. Stanisława i Jego relikwii. Rodziny przyjmujące obraz zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Św., skorzystania z Sakramentu Pokuty i przyjęcia Komunii świętej. Można to uczynić w dniu przyjęcia obrazu lub dzień wcześniej.

7. Serdecznie dziękujemy rodzinom które w minionym tygodniu porządkowały Bazylikę; Pracowali: Gabryś Lucyna i Marcin, Mrówka Ewa, Starowicz Władysława, Moryc Bogusława i Andrzej, Niedojadło Zofia, Durlak Teresa i Barbara, Kaczmarczyk Małgorzata, Lewandowska Renata. Bóg zapłać za waszą pracę.
*W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny ze Szczepanowa: Wilk, Biernat, Gibała, Pasula, Koczwara, Jandziś, Węgrzyn, Duda.

8. Ofiary na prace budowlane przy zapleczu sanktuaryjnym złożyły: 130 zł. rodziny sprzątające Bazylikę, 200 zł pewna rodzina ze Szczepanowa. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”

9. Sołtys wsi Sterkowiec informuje, że ubezpieczenie rolnicze będzie można wpłacić jutro tj. poniedziałek, od godz. 14.oo do 17.oo.

10. Burmistrz Brzeska oraz Szkoła Muzyczna i Podstawowa Nr 2, zapraszają w dniu 17.stycznia o godz. 18.oo na koncert charytatywny do Regionalnego Centrum II Niedziela Zwykła – 19 stycznia 2014 r. Polecajmy te intencje Panu Bogu w naszej osobistej modlitwie. Niech będą one skromnym wkładem w budowanie jedności. w Brzesku. „Razem dla Igi Hudyki”, ośmioletniej mieszkanki Brzeska chorej na złośliwego raka kości.

11. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

12. W naszej parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tak zwana kolęda. Harmonogram odwiedzin duszpasterskich na ten tydzień.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Druga Niedziela po Narodzeniu Pańskim – 5 Stycznia 2014 r.

1. Obchodzimy dziś drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Liturgia tej niedzieli daje nam jeszcze jedną możliwość zatrzymania się nad tajemnicą Boga, który przyszedł, aby zamieszkać z nami, by stać się jednym z nas i aby nas pociągnąć ku sobie. Dzisiejsza niedziela jest zarazem pierwszą niedzielą miesiąca i nowego roku. Zadbajmy zatem o to, by ten rok był przeżywany przez nas w jedności z Bogiem i drugim człowiekiem.

2. Jutro przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. To bardzo ważna uroczystość w okresie Bożego Narodzenia. Jezus bowiem objawia się już nie tylko członkom narodu wybranego, wśród których przyszedł na świat, ale wszystkim ludziom, których reprezentują mędrcy przybywający ze wschodu. Msze św. jutro jak w każdą niedzielę 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo. Po południu o godz. 15.oo Nieszpory, o 1530 Msza Święta. Na wszystkich Mszach św. poświęcenie złota, kadzidła, mirry i kredy. Poświęconą kredą, – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Oznakowanie w ten sposób drzwi naszych domów posiada rangę świadectwa naszej wiary.

3. W związku z jutrzejszą uroczystością, Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka oraz Radni Rady Miejskiej w Brzesku, zapraszają na II brzeski Pochód Trzech Króli, który rozpocznie się o godz. 12.3o na placu Kazimierza Wielkiego i przejdzie ulicami Ruchu Oporu, pl. Żwirki i Wigury, ul. Głowackiego na Rynek.

4. Jutro będziemy przeżywać Dzień Diecezjalnego Dzieła Misyjnego i Misyjny Dzień Dzieci. Swoją modlitwą i ofiarami wspieramy misje.
* Po Mszy Świętej o godz. 15.3o, będzie wznowiona peregrynacja kopii obrazu Św. Stanisława oraz Jego Relikwii do naszych rodzin.

5. Przyszła niedziela to Święto Chrztu Pańskiego. Uroczyste udzielanie Sakramentu chrztu świętego będzie na Mszy Św. o godz. 11.oo.

6. W związku z rozpoczęciem obchodów jubileuszu 1000 – lecia istnienia w naszej Parafii, podczas Mszy świętych odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, wspominając to wielkie dziedzictwo wiary, jakie otrzymaliśmy przed tysiącem lat od naszych Przodków.

7. Składamy podziękowanie dzieciom z DSM i PDMD za przygotowanie i podjęcie Kolędy Misyjnej. Zebrane przy tej okazji ofiary, w kwocie 7.650 złotych, zostały już przekazane dla dzieci z krajów misyjnych, które w tym roku zostały objęte pomocą. Dziękujemy również rodzicom którzy pomagały dzieciom oraz wszystkim parafianom, którzy przyjęli kolędników misyjnych. Bóg zapłać.

8. Serdecznie dziękujemy rodzinom które w minionym tygodniu porządkowały Bazylikę. Pracowali; Skrzyński Stanisław, Grodzka Anna, Grochola Helena, Łuszcz Danuta, Jawor Edyta, Kubala Paweł, Tyrkiel Bartłomiej, Grynastyl Kinga, Grynastyl Barbara, Leks Barbara, Koperny Agata, Żółty Jadwiga. Bóg zapłać !
* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa: Gabryś, Wencel, Mrówka, Starowicz, Moryc, Durlak, Kaczmarczyk, Ciuruś, Kołodziej.

9. Sołtys wsi Łęki informuje, że w styczniu można dokonać ubezpieczenia rolników i budynków. Szczegóły na tablicach ogłoszeń.

10. Przypominamy Parafianom, że ogłoszenia parafialne, plan wizyty duszpasterskiej oraz wiele innych informacji o naszym Sanktuarium, możemy przeczytać na stronie internetowej naszej Parafii: http://www.bazylikaszczepanow.pl

11. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

12. W naszej parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tak zwana kolęda. Harmonogram odwiedzin duszpasterskich na ten tydzień i następny.

===================================

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 1 stycznia 2014 r.

1. Dziś pierwszy dzień Nowego Roku 2014. W liturgii celebrujemy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Rozpoczynamy nowy rok kalendarzowy pod okiem i opieką Maryi, która – jak przypomina nam dzisiejsza Ewangelia – zachowywała i rozważała wszystkie te sprawy w swoim sercu. Niech Jej postawa kształtuje także nasze życie, a Ona, najlepsza z matek, niech uczy nas odczytywania wszystkiego, co się nam przytrafia i w czym uczestniczymy z Bożej perspektywy.

2. Wpatrzeni w Maryję – Królową Pokoju, w pierwszy dzień stycznia, modlimy się o tak bardzo potrzebny pokój na świecie. Za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” można również uzyskać odpust zupełny.
* Dziś Msze Święte, jak w każdą niedzielę: – o godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, o godz.15.oo Nieszpory, o godz. 15.3o Msza święta.

3. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota.

4. W czwartek od godz.16.oo adoracja Najśw. Sakramentu, o nowe i liczne powołania Kapłańskie i zakonne z naszej Parafii. Zachęcamy do licznego udziału.

5. W liturgii wspominamy;
– w czwartek – wsp. św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, doktorów Kła.
– w piątek – wsp. Najświętszego Imienia Jezus.

6. W pierwszy piątek miesiąca, zachęcamy do udziału we Mszy św. i Komunii św. wynagradzającej. Trwajmy w łasce uświęcającej, by przyjąć Chrystusa do swoich serc. Gdyby ktoś chciał skorzystać ze spowiedzi świętej, niech to uczyni jutro w czasie adoracji oraz w piątek przed Mszą św. rano lub wieczorem.

7. W Parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tak zwana kolęda. Przeżywajmy odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. Prosimy, aby z wyznaczonego rejonu przysłać po księdza pojazd oraz zatroszczyć się również o jego odwiezienie po zakończonych odwiedzinach.

8. Informujemy Parafian, że wczoraj zmarł śp. Wiesław Rudek, zam. w Krakowie, lat 58. Pogrzeb w piątek o godz. 14.oo Polecajmy Jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

9. U progu nowego roku kalendarzowego, jako Wasi duszpasterze życzymy Wam;
– byście wszyscy otworzyli się na Bożą miłość, aby mogła napełnić Wasze domy, Wasze rodziny i stała się w Was, źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. – życWe wtorek 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych./pstrongzymy, abyście budując dom Waszej rodziny, naszej wspólnoty parafialnej i Ojczyzny, promieniowali Bożym szczęściem, niezależnie od tego kim jesteśmy co posiadamy i jaką drogą Pan Bóg nas prowadzi.
Niech Nowy Rok 2014, będzie dla nas wszystkich czasem prawdziwie błogosławionym! Życzymy Wam dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym oraz opieki MB i Św. Stanisława naszego Rodaka. Szczęść Boże!

===================================